Szkoły Doktorskie

For English version, click here


Kształcenie doktorantów na nowych zasadach – zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – rozpocznie się 1 października 2019 r. 30 kwietnia 2019 roku minął termin, kiedy można było otworzyć przewód doktorski na starych zasadach. Osoby, które zrobiły to przed tym terminem będą miały czas do 31 grudnia 2021 roku żeby zakończyć przewód doktorski, a do 31 grudnia 2023 roku muszą zakończyć studia doktoranckie.


Dyrektorką Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych została prof. dr hab. Elżbieta Kuźniak-Gębarowska z Katedry Fizjologii i Biochemii Roślin WBiOŚ. Szkoła zapewniać będzie kształcenie doktorantów z dyscyplin: matematyki; nauk biologicznych; nauk chemicznych; nauk fizycznych, a także nauk o Ziemi i środowisku.


Dr hab. Katarzyna Dzitko, prof UŁ, z Katedry Immunologii i Biologii Infekcyjnej WBiOŚ, kieruje z kolei Szkołą Doktorską BioMedChem. Ta jednostka prowadzona będzie wspólnie z Instytutami Polskiej Akademii Nauk - Instytutem Biologii Medycznej oraz Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych. Szkoła Doktorska BioMedChem stanowi ważny wkład w proces podnoszenia jakości zaawansowanego kształcenia na poziomie akademickim. Skupia doktorantów następujących dyscyplin: nauki biologiczne, nauki medyczne i nauki chemiczne.


Na czele Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych stanęła dr hab. Joanna Sowa, prof. UŁ z Katedry Filologii Klasycznej WF. Szkoła umożliwi uzyskanie stopnia doktora w siedmiu dyscyplinach: archeologii, historii, filozofii, językoznawstwie, literaturoznawstwie, nauce o kulturze i religii.


Szkołą Doktorską Nauk Społecznych kieruje dr hab. Ilona Świątek-Barylska, prof. UŁ z Katedry Zarządzania WZ. Ta szkoła doktorska skupi doktorantów następujących dyscyplin: nauki socjologiczne, ekonomia i finanse, nauki prawne, pedagogika, psychologia, geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna, nauki o zarządzaniu i jakości, nauki o polityce i administracji.





Programy Szkół Doktorskich UŁ stwarzają doktorantom możliwość uzyskania kwalifikacji na zaawansowanym poziomie w zakresie odnoszącym się nie tylko do procesu realizacji pracy doktorskiej, ale obejmujących także trening zawodowy (wzmacnianie warsztatu badawczego oraz podnoszenie kwalifikacji w zakresie pracy dydaktycznej) i rozwój osobisty (kompetencje miękkie, w tym kształcenie umiejętności aktywnego planowania własnej kariery oraz rozwój w zakresie kreatywnego rozwiązywania problemów). Umiejętności te są konieczne nie tylko do pomyślnego zakończenia kształcenia w Szkole Doktorskiej, ale także w rozwoju kariery zawodowej. Jednocześnie programy kształcenia pozwalają realizować badania interdyscyplinarne. Kształcenie we wszystkich szkołach trwa 4 lata.



Zasady rekrutacji do Szkół Doktorskich UŁ w roku akademickim 2020/2021

Terminarz rekrutacji do szkół doktorskich Uniwersytetu Łódzkiego na rok akademicki 2020/2021
Limity rekrutacji do szkół doktorskich Uniwersytetu Łódzkiego w roku akademickim 2020/21


Certyfikaty

Podanie - Rekrutacja

Oświadczenie



Kandydat do Szkoły Doktorskiej obowiązany jest dostarczyć komplet dokumentów określonych w Zasadach rekrutacji do szkół doktorskich w roku akademickim 2020/2021 (zwanych dalej Zasadami Rekrutacji).

Wszystkie dokumenty należy dostarczyć w dwóch formach – dokumentów papierowych (należy wysłać drogą pocztową na adres określony w systemie IRK) oraz czytelnych skanów lub zdjęć (należy je wysłać w wiadomości mailowej na adres wskazany w systemie IRK).

Od powyższej reguły obowiązują trzy wyjątki:

1. Jeżeli w Zasadach Rekrutacji wskazano, że dany dokument zostaje dostarczony przez kandydata tylko w formie kopii wówczas kandydat może przesłać jedynie wersję elektroniczną – czytelny skan lub zdjęcie danego dokumentu zaznaczając w mailu wyraźnie, że dany załącznik wysłany został jedynie drogą elektroniczną z wyżej wymienionego powodu.

2. Kandydat nie musi wysyłać wersji papierowej tych dokumentów, które przesłał jako dokumenty elektroniczne, opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem zaufanym.

3.Jeśli z powodu problemów wynikających ze stanu epidemii kandydat nie miał możliwości uzyskania oryginału danego dokumentu wystawionego w roku 2020 wówczas może dostarczyć jedynie czytelny skan lub zdjęcie drogą mailową, wpisując w wiadomości mailowej następujące oświadczenie:

,,W związku ze stanem epidemii nie miałem możliwości uzyskania następujących oryginalnych dokumentów ……..(tu należy wymienić te dokumenty) W związku z tym przesyłam je jedynie w formie elektronicznej kopii. W razie pomyślnej rekrutacji do Szkoły Doktorskiej zobowiązuję się do dostarczenia w terminie do 31 grudnia 2020 roku oryginalnych egzemplarzy wyżej wymienionych dokumentów”

Wyjątek ten nie dotyczy obowiązku dostarczenia odpisu dyplomu.

Kandydat, który spełnia zapisane wyżej warunki (także kandydat, który spełnia kryteria opisanych wyjątków) oświadcza w systemie IRK, że dokumentacja przesłana przez niego drogą mailową jest zgodna z oryginalną dokumentacją, którą przedstawia w ramach procesu rekrutacji.