Twoja emerytura - PPE i PPK na UŁ

PPK - NAJNOWSZE INFORMACJE - 15 grudnia 2020 - kliknij tutaj

Zgodnie z obowi─ůzuj─ůcymi przepisami, Uniwersytet ┼ü├│dzki wprowadzi w 2021r. Pracownicze Plany Kapita┼éowe (PPK), czyli now─ů opcj─Ö oszcz─Ödzania w III filarze systemu emerytalnego. PPK b─Öd─ů istnia┼éy na U┼ü r├│wnolegle, obok funkcjonuj─ůcego u nas od wielu lat Pracowniczego Programu Emerytalnego (PPE). Warto wi─Öc wiedzie─ç, na czym polegaj─ů obydwa rozwi─ůzania, a zw┼éaszcza zna─ç skutki dokonywanych w tym zakresie wybor├│w. Przygotowali┼Ťmy dla Pa┼ästwa kr├│tki zestaw podstawowych informacji, kt├│ry ÔÇô mamy nadziej─Ö ÔÇô b─Ödzie przydatny w podejmowaniu racjonalnych decyzji o swoich oszcz─Ödno┼Ťciach.

Zacznijmy od os├│b, kt├│re nie s─ů do tej pory uczestnikami PPE. Takie osoby wci─ů┼╝ b─Öd─ů mog┼éy do┼é─ůczy─ç do tego programu; aby to zrobi─ç, trzeba wype┼éni─ç odpowiednie dokumenty i z┼éo┼╝y─ç je w Dziale Spraw Pracowniczych U┼ü. Sk┼éadka wp┼éacana na PPE wynosi w wersji podstawowej 100 z┼é miesi─Öcznie i jest finansowana w ca┼éo┼Ťci Zak┼éadowego Funduszu ┼Üwiadcze┼ä Socjalnych (z w┼éasnych ┼Ťrodk├│w uczestnik programu mo┼╝e j─ů zwi─Ökszy─ç). Po osi─ůgni─Öciu 60. roku ┼╝ycia mo┼╝na wyp┼éaci─ç zgromadzone oszcz─Ödno┼Ťci jednorazowo lub otrzymywa─ç je w miesi─Öcznych ratach. W naszej uczelni, sk┼éadkami odprowadzonymi na PPE zarz─ůdza TFI PZU S.A.

Osoby, kt├│re ju┼╝ s─ů w PPE, b─Öd─ů mog┼éy w nim pozosta─ç, ale mog─ů r├│wnie┼╝ dodatkowo oszcz─Ödza─ç w ramach PPK. Trzeba jednak wiedzie─ç (bardzo wa┼╝ne!!!), ┼╝e pracownicy, kt├│rzy nie przekroczyli 55. roku ┼╝ycia zostan─ů automatycznie przypisani do PPK; je┼╝eli tego nie chc─ů, musz─ů formalnie zrezygnowa─ç poprzez z┼éo┼╝enie stosownej deklaracji. Natomiast pracownicy, kt├│rzy uko┼äczyli 55 lat, b─Öd─ů oszcz─Ödza─ç w PPK tylko wtedy, gdy o to zawnioskuj─ů.

W ramach PPK sk┼éadka podstawowa (mo┼╝liwe s─ů inne warianty) wynosi 3,5% miesi─Öcznego wynagrodzenia, przy czym 2% wynagrodzenia pokrywa z w┼éasnych ┼Ťrodk├│w pracownik, natomiast kwota pozosta┼éa (1,5% wynagrodzenia) stanowi koszt pracodawcy. Dodatkowo, uczestnik PPK otrzyma ┼Ťrodki z bud┼╝etu pa┼ästwa, a mianowicie 250 z┼é wp┼éaty powitalnej oraz 240 z┼é na koniec ka┼╝dego roku. Po osi─ůgni─Öciu 60. roku ┼╝ycia oszcz─Ödno┼Ťci te mo┼╝na do wysoko┼Ťci 25% wyp┼éaci─ç jednorazowo (reszta w ratach) lub zdecydowa─ç si─Ö na wyp┼éat─Ö ca┼éo┼Ťci w ratach ÔÇô w obydwu przypadkach musi by─ç minimum 120 rat. Sk┼éadkami zgromadzonymi w PPK b─Ödzie zarz─ůdza─ç PEKAO TFI S.A.

PPK - dodatkowe informacje

Podsumowuj─ůc, pracownik U┼ü b─Ödzie m├│g┼é:

• oszcz─Ödza─ç na emerytur─Ö tylko w PPE;
  • oszcz─Ödza─ç na emerytur─Ö tylko w PPK;
  • oszcz─Ödza─ç zar├│wno w PPE i w PPK;
  • nie uczestniczy─ç w ┼╝adnym z tych rozwi─ůza┼ä.

Uniwersytet ┼ü├│dzki wraz z PEKAO TFI S.A. przeprowadzi akcj─Ö informacyjn─ů, dzi─Öki kt├│rej uzyskaj─ů Pa┼ästwo szczeg├│┼éowe informacje na temat PPK (wszelkie informacje b─Öd─ů zamieszczane na tej stronie), jednak gdyby ju┼╝ teraz pojawi┼éy si─Ö pytania, mo┼╝na je kierowa─ç do ekspert├│w, telefonicznie lub mailowo:

1. p. Rafa┼é Krajewski ÔÇô 601 309 567

2. p. Krystian Komosi┼äski ÔÇô 695 910 311

3. p. Marcin Kierat ÔÇô 667 678 148

4. Infolinia 22 640 40 40

Wszelkie pytania w drodze mailowej prosz─Ö kierowa─ç na adres mailowy ppk_info@pekaotfi.pl