Uniwersytet Różnorodny

W Uniwersytecie Łódzkim studiuje ponad dwa tysiące studentów z zagranicy, reprezentujących 95 różnych narodowości. Na korytarzach naszej Uczelni słyszymy wiele języków, nasi studenci zawsze jednak znajdują między sobą ten jeden, wspólny język. Tworzymy w Łodzi różnorodną społeczność międzykulturową i pokoleniową, nawiązując tym samym do najlepszych tradycji naszego miasta. Budujemy społeczność akademicką na bazie poszanowania tożsamości kulturowej, religijnej, wspólnotowej i wrażliwości społecznej.


Uniwersytet Różnorodny narodził się podczas Tygodnia Edukacji Globalnej, w którym Uniwersytet Łódzki brał udział w 2016 r. Edukacja globalna to edukacja, która otwiera oczy i umysły ludzi na rzeczywistość, uświadamia potrzebę stworzenia świata, w którym będzie więcej sprawiedliwości, równości i będą przestrzegane prawa człowieka. Obejmuje ona m.in.: edukację rozwojową, prawa człowieka, społeczność zrównoważoną oraz edukację międzykulturową. Zainspirowała nas do stworzenia autorskiego projektu, który od początku sprawdza się we wszystkich obszarach działań.


Uniwersytet Różnorodny to po prostu Uniwersytet Łódzki otwarty na świat we wszystkich jego pozytywnych odsłonach - zarówno poprzez badania naukowe, jak i przyciąganie do Łodzi młodych ludzi z zagranicy, którzy dzięki podjęciu studiów na UŁ wzbogacą wielokulturowość naszego miasta.


UNIWERSYTET RÓŻNORODNY – UNIVERSITY DIVERSITY – TO UCZELNIA TOLERANCYJNA, NOWOCZESNA, ODPOWIEDZIALNA, ZAANGAŻOWANA, INTEGRUJĄCA MIĘDZYKULTUROWO I POKOLENIOWO.


_20A5557


Skoro Uniwersytet Różnorodny, to i akcje wchodzące w jego skład muszą być różnorodne:


#SESJA ZDJĘCIOWA UNIVERSITY DIVERSITY


Wystawa University Diversity to wyjątkowy projekt, mający na celu zaprezentowanie nieprzeciętnie różnorodnego oblicza Uniwersytetu Łódzkiego. Kilkudziesięciu studentów pochodzących z różnych zakątków świata bierze udział w sesji zdjęciowej wykonywanej przez Centrum Promocji UŁ, przy wsparciu Biura Współpracy z Zagranicą. Wyjątkowe zdjęcia wzbogacone są odpowiedziami studentów na pytanie – dlaczego wybrali właśnie Łódź?


Pierwsza sesja miała miejsce w roku akademickim 2016/2017. Plakaty zostały wtedy zaprezentowane łodzianom w Manufakturze. Portrety studentów można było również oglądać w Bibliotece UŁ i Rektoracie.


W roku akademickim 2017/2018 oficjalna premiera plakatów odbyła się podczas Uniwersyteckiego Dnia Różnorodności. Portrety naszych zagranicznych studentów można było oglądać: na Wydziale Filologicznym UŁ, na Wydziale Zarządzania UŁ, na Wydziale Prawa i Administracji UŁ, jak również w Bibliotece i Rektoracie UŁ. Uniwersytecki Dzień Różnorodności oferował również inne akcje uwspólniające społeczność akademicką i pokazujące, jak wielobarwna ona jest m.in.: Warsztaty międzykulturowe: „Cultural Awareness Workshop”, Corridor Food Festival – na którym można była spróbować przysmaków z różnych regionów świata.


Zdjęcia z edycji 2016/2017
-> https://www.flickr.com/photos/promocja_ul/sets/721...


Zdjęcia z edycji 2017/2018
-> https://www.facebook.com/pg/polishuniversity/photo...


Plakaty-Diversity_FB39#GOŚĆ NA GWIAZDKĘ


Na Uniwersytecie Łódzkim studiują osoby z zagranicy, które często ze względu na dzielącą ich odległość, nie odwiedzają swojego ojczystego kraju np. na święta. W związku z tym powstała akcja „Gość na Gwiazdkę” - skierowana do całej społeczności UŁ.


Inicjatywa polega na przyjęciu do swojego domu, w jeden ze świątecznych dni, studenta z zagranicy. Gest ten to nie tylko dobry uczynek, ale i wspaniała okazja do wymienienia się wiedzą: zaprezentowania naszych polskich obyczajów i zapoznania się z tradycjami innych państw.


Inicjatywa ta do tej pory miała swoje dwie odsłowny. Akcja „Gość na Gwiazdkę” w 2017 r. przyniosła wspaniałe efekty – 51 rodzin zaprosiło na święta 80 studentów z zagranicy. Podczas pierwszej edycji zaproszono na Wigilię 19 obcokrajowców studiujących na naszej uczelni.


Oto niektóre wypowiedzi gospodarzy:

- Wigilia była inna niż dotychczas. Atmosfera - naprawdę świetna. Nie mieliśmy problemu ze zrozumieniem się. My z siostrą rozmawiałyśmy z Iuliią po angielsku i tłumaczyłyśmy rodzicom. Oczywiście zanim Iuliia do nas dotarła, zastanawialiśmy się jak to będzie wyglądało, czy spodoba jej się, czy nas polubi. Chcieliśmy żeby wyszło jak najlepiej i tak się stało. Mam nadzieję, że utrzymamy z nią kontakt. Myślę, że było to fajne doświadczenie zarówno dla Iulii jak i dla mojej rodziny – mówi Sandra Boho, studentka Wydziału Filologicznego UŁ, gość – Iuliia Senigova z Rosji.


- Studenci zostali przez nas bardzo ciepło przyjęci, staraliśmy się aby czuli się jak w domu. Z owocnym skutkiem - na koniec wizyty było widać ich (jak i nasze) wzruszenie całą sytuacją. Również słowa gości, którzy z rozbrajająca szczerością przyznali, że przypominaliśmy im domową atmosferę, niczym u nich w rodzinnych stronach, sprawiły iż mogę z całą pewnością powiedzieć, że radość ze spotkania była dwustronna. Całym sercem zachęcam do przyjmowania zagranicznych studentów na święta - jest to świetna okazja do poznania innych kultur, zmienienia swojego poglądu na ludzi innych nacji. Uczucia, jakie towarzyszły nam w trakcie spotkania a także po... tego nie da się opisać, to trzeba samemu doświadczyć – opowiada Aleksandra Kulesza, absolwentka UŁ, goście - Sara Aubakir z Kazachstanu oraz Hakan Gokcil z Turcji.


- Nasi goście byli bardzo mili, ładnie śpiewali i zachwycali się Polską. Cóż za wspaniała wyrwa w czasie… dodam, że przeżyciem dla naszego 7-letniego syna Mateusza było zetknięcie się z dwoma językami Indii i dwoma alfabetami, bo poprosił gości o napisanie mu czegoś w ich językach… University Diversity – wspomina prof. Jarosław Płuciennik, Instytut Kultury Współczesnej UŁ, gość - Anas Mannankandiyan Nammanath z Indii.


Wierzymy, iż akcja na stałe wpisze się w działania Uniwersytetu Łódzkiego i z roku na rok liczba zaproszonych studentów będzie wzrastała.


IMG_2283

dasd#COOKBOOK


Kolejną aktywnością, do której zaprosiliśmy studentów, był wiosenny International Cook Book UŁ, który miał miejsce w 2017 r. Zainspirowani budzącą się do życia naturą i nadchodzącą Wielkanocą, chcieliśmy dowiedzieć się, w jaki sposób w innych krajach obchodzi się nadejście tej pory roku. Czy w okresie tym obchodzone są jakieś święta? Czy, podobnie jak w Polsce, przygotowuje się wtedy jakieś tradycyjne potrawy?


Na wszystkie te pytania odpowiedzieli nasi studenci, podając również przepisy dań gotowanych na wiosnę w: Armenii, Boliwii, Chinach, Francji, Gruzji, Galicji, Hiszpanii, Hondurasie, Indiach, Indonezji, Paragwaju, Rumunii, Serbii, Turcji, Ukrainie oraz Polsce.

Finał inicjatywy stanowiła wspólna sesja gotowania zrealizowana dzięki uprzejmości BOOK&COOK Studio Kulinarne. Uczestnicy przyrządzili razem tradycyjny polski żurek oraz hiszpański deser – torrijas – serwowany podczas Semana Santa.


Zachęcamy do czytania
-> http://www.paywithapost.de/pay?id=31e2c7dd-111f-4a...20170327-_20A8163

20170327-_20A7969JESTEŚMY DOCENIANI:


Akcje prowadzone w ramach University Diversity są coraz częściej zauważane w mediach. Dotyczy to zwłaszcza Gościa na Gwiazdkę, o którym opowiadaliśmy m.in. całej Polsce w TVN 24.


adasdas


O akcji pisały i mówiły również lokalne media:

http://www.dzienniklodzki.pl/swieta24/a/boze-narod...
http://lodz.eska.pl/t-niespodziewany-gosc-na-gwiaz...
https://lodz.tvp.pl/35359490/ii-edycja-akcji-uniwe...
http://lodz.wyborcza.pl/lodz/7,35136,22679951,stud...TO NIE KONIEC…


Uniwersytet Łódzki będzie wciąż rozwijał projekt University Diversity, jak również podobne inicjatywy, które pozwalają integrować nas z otoczeniem – zarówno tym najbliższym, jaki i z odległymi zakątkami świata.UCZELNIA SPOŁECZNIE ODPOWIEDZIALNA


16 listopada 2017 r. Rektor Uniwersytetu Łódzkiego prof. Antoni Różalski podpisał w Ministerstwie Rozwoju Deklarację Społecznej Odpowiedzialności Uczelni.


W dokumencie tym zawarte są takie wskazania jak, m.in. upowszechnianie idei równości, kształtowanie społecznych i obywatelskich postaw przyszłych elit sprzyjające budowaniu wspólnoty, poszerzanie programu nauczania o zagadnienia z zakresu etyki, realizowanie projektów wdrażających zasady społecznej odpowiedzialności. Nad treścią Deklaracji pracowała dr Agata Rudnicka - ekspert z Wydziału Zarządzania UŁ.


Podpisanie przez Uniwersytet Łódzki, jako jednej z pierwszych szkół wyższych w Polsce, Deklaracji Społecznej Odpowiedzialności Uczelni, jest potwierdzeniem ścieżki, którą uczelnia systematycznie kroczy w obszarze CSR, poprzez liczne działania, jak np. Uniwersytet Różnorodny – University Diversity, akcja „Psia kość”, systematyczna obecność na Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, inicjatywy społeczne „Domni-Bezdomni”, kwestowanie na cmentarzach w celu ratowania zabytkowych nagrobków, czy wsparcie instytucjonalne (przedszkole UŁ, liceum, uniwersytety III wieku).UCZELNIA OTWARTA NA INNOWACJE SPOŁECZNE


Na naszej uczelni 9 stycznia 2018 r. powstało Centrum Innowacji Społecznych. Centrum będzie prowadzić badania, które pomogą m.in. osobom wykluczonym, czy firmom, które chcą angażować się w działalność społeczną.


Ideą nowej jednostki jest rozwiązywanie problemów społecznych działając wspólnie – różne wydziały UŁ będą łączyć siły pomagając łodzianom i mieszkańcom regionu. Centrum Innowacji Społecznych UŁ (CEIN) to także przestrzeń dla nowych pomysłów i projektów proponowanych przez pracowników z różnych wydziałów UŁ.


Redakcja: Centrum Promocji UŁ