VI edycja - 2020

VI gala Nagrody im. Prof. T. Kotarbińskiego za najlepszą książkę humanistyczną 2020 r. odbędzie się w niedzielę 7 lutego 2021 r. o godz. 17:00. Tym razem, wyjątkowo, spotkamy się online, ale emocje i wzruszenia towarzyszące finalistom konkursu podczas wręczania nagrody pozostaną niezmienne. Uroczystość odbędzie się w studiu Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi. Będzie ona transmitowana w kilku mediach UniLodz.


Laureat nagrody, którego poznamy 7 lutego, otrzyma 50 000 PLN na dalszy rozwój naukowy z rąk prof. Elżbiety Żądzińskiej, Rektor Uniwersytetu Łódzkiego.


W studiu Szkoły Filmowej w Łodzi spotka się wąskie grono finalistów i Kapituła Konkursu. Tym razem na gali „zmieścimy się” wszyscy, ponieważ wydarzenie będzie transmitowane poprzez:




Nominowani


Kapituła Konkursu im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Prof. Tadeusza Kotarbińskiego na wybitną pracę naukową z zakresu nauk humanistycznych spotkała się zdalnie 16 października br. i spośród 68 zgłoszonych w tym roku prac wybrała pięć, jej zdaniem, najlepszych:

  • Mariusza Mazura „Antykomunistycznego podziemia portret zbiorowy 1945-1956. Aspekty mentalno-psychologiczne”, wydaną przez Wydawnictwo BELLONA, zgłoszoną przez Instytut Historii na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej,
  • Piotra Rachwała „Ruch naturalny ludności rzymskokatolickiej w Lubelskiem w świetle rejestracji metrykalnej z lat 1582 – 1900”, wydaną przez Wydawnictwo KUL, zgłoszoną przez Instytut Historii na Wydziale Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II,
  • Dariusza Śnieżki „Kompleksja literatury. Studia staropolskie”, wydaną przez TAiWPN UNIVERSITAS, zgłoszoną przez Instytut Literatury i Nowych Mediów na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego,
  • Karoliny Wigury „Wynalazek nowoczesnego serca. Filozoficzne źródła współczesnego myślenia o emocjach”, wydaną prze Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR, zgłoszoną przez Instytut Socjologii na Wydziale Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego,
  • Jerzego Zajadły „Minima luridica. Refleksje o pewnych (nie)oczywistościach prawniczych”, wydaną przez Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego i Wydawnictwo Arche, zgłoszoną przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.



Święto humanistyki


Nagroda przyznawana przez Uniwersytet Łódzki jest wyróżnieniem ogólnopolskim, które zyskało w środowisku polskich naukowców dużą renomę. Konkurs umożliwia pokazanie szerszej publiczności wartości i różnorodności prac humanistycznych powstających w Polsce. Autorów najlepszych książek poznajemy corocznie podczas uroczystej gali, której towarzyszy wyjątkowa oprawa artystyczna. Autor zwycięskiego dzieła otrzymuje z rąk Rektora Uniwersytetu Łódzkiego 50 tys. zł. To prawdziwe święto polskiej humanistyki.


- Pomysł, by tego typu nagroda funkcjonowała na Uniwersytecie Łódzkim, uważam za znakomity. Nie tylko dlatego, że nobilituje humanistykę, ale przede wszystkim ukazuje jej znaczenie, a to wspomaga humanistów, jeśli chodzi o widoczność w sferze publicznej. Za to szczególnie Panu Rektorowi i Uniwersytetowi Łódzkiemu dziękuję - laureat V edycji konkursu, prof. Grzegorz Ziółkowski.


Nic więc dziwnego , że z roku na rok do konkursu zgłaszanych jest coraz więcej prac. W 2015 roku wpłynęło ich 35, w 2016 – 44, w 2017 – 56, w 2018 – 71, w 2019 -76. Tegoroczna edycja, naznaczona przez pandemię, okazuje się jednak kolejną niezwykle udaną. Koronawirus nieco skomplikował sytuację związaną z nadsyłaniem prac, do tej pory możliwe było to wyłącznie pocztą, ale zmiana regulaminu i dopuszczenie drogi elektronicznej pozwoliło zachować wysoką liczbę zgłoszeń.






Partner Główny

VI_logo_amcor



Partner Wspierający

pelion



Regulamin Nagrody im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego prof. Tadeusza Kotarbińskiego


baner_fb_ntk





Redakcja: Centrum Promocji UŁ