Zdolny uczeń - świetny student - aktualnościAktualności

Rozpoczęliśmy rekrutację na kolejny rok akademicki do Programu „Zdolny uczeń świetny student”. Zgłoszenia przesłało nam już 150 uczniów z 24 szkół ponadgimnazjalnych z Łodzi oraz województwa łódzkiego. Niebawem powstaną pierwsze programy współpracy uczeń – nauczyciel akademicki, które będą realizowane przez cały rok akademicki na Uniwersytecie Łódzkim.

Jeśli chciałbyś, chciałabyś przekonać się o co chodzi w naszym programie? wyślij do nas formularz zgłoszeniowy. Program z pewnością pomoże Ci rozwinąć swoje pasje, ale przede wszystkim da namiastkę studiowania.20.06.2018 r. w Sali Senatu UŁ odbyło się zakończenie I edycji programu „Zdolny uczeń świetny student” w spotkaniu udział wzięli min. Pan Rektor UŁ prof. Antoni Różalski, Pan Prorektor ds. studenckich prof. Tomasz Cieślak, Wydziałowi Koordynatorzy, nauczyciele akademiccy, nauczyciele ze szkół ponadgimnazjalnych oraz najzdolniejsi licealiści biorący udział w programie.

Tego dnia uczniowie mieli możliwość zaprezentowania swoich prac naukowo – badawczych, które realizowali na wydziałach UŁ. Tematyka prac młodzieży była bardzo zróżnicowana od tematów geograficzno-ekonomiczno-historycznych po biologiczno-chemiczne. Uczniowie którzy mieli tego dnia wystąpienie to:

 1. Monika Pluta (III LO Bełchatowie), realizuje program na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska, opiekunem naukowym UŁ jest Pani prof. Aneta Sitek. Temat wystąpienia: „Proporcja palców 2D: 4D jako korelat poziomu agresji u młodzieży”.
 2. Jarosław Brodecki (Społeczne Gimnazjum nr 1 STO im. Ewarysta Estkowskiego w Łodzi), realizuje program na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska opiekunem naukowym UŁ jest Pani prof. Karolina Bącela-Spychalska. Temat wystąpienia: "Wpływ samców na zachowania rozrodcze samic u gatunku Gammarus varsoviensis Jazdzewski"
 3. Gabriela Kobusińska, Artur Różycki (uczniowie z Zespołu Szkół Turystyczno-Ekonomiczno-Hotelarskich w Łodzi), realizują program na Wydziale Nauk Geograficznych, opiekunem naukowym UŁjest Pani dr Marzena Makowska-Iskierka. Temat wystąpienia: "Orient-uj się na łódzkie"
 4. Maksymilian Brzeziński, (II LO w Sieradzu) ) realizuje program na Wydziale Nauk Geograficznych, opiekunem naukowym UŁ jest dr Mariusz Lamprecht. Temat wystąpienia: „Rewitalizacja starego miasta Sieradz”
 5. Hubert Walczak ( VIII LO w Łodzi) realizuje program na Wydziale Chemii, opiekunem naukowym UŁ jest Pan dr Paweł Krzyczmonik. Temat wystąpienia: „Synteza nanocząstek złota"
 6. Łukasz Wojtowicz ( Zespół Szkól Zawodowych w Ozorkowie) realizuje program na Wydziale Zarządzania, opiekunem naukowym UŁ jest Pan dr Przemysław Czajor. Temat wystąpienia: „Sektor działalności a jakość wyniku finansowego”
 7. Michał Polewiak (Zespół Szkół nr 1 w Wieluniu) realizuje program na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym, opiekunem naukowym UŁ jest Pani dr Magdalena Ślebocka. Temat wystąpienia: "Metody optymalizacji podatkowej na przykładzie wybranych krajów Unii Europejskiej”.
 8. Natalia Stefańczyk i JustynaBorkowska ( I LO w Tomaszowie Mazowieckim) realizuje program na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym, opiekunem naukowym UŁ jest dr Sylwia Roszkowska. Temat prezentacji: „Zróżnicowanie stopy zwrotu z wykształcenia w Polsce”.
 9. Julia Gertner, Julian Rakowski, (XXIX LO w Łodzi) realizujący program na Wydziale Filozoficzno-Historycznym, opiekunem naukowym UŁ jest Pan prof. Przemysław Waingertner. Temat wystąpienia: „Teatr w czasie wojny”.
 10. Angelika Lisiewska, (I LO w Koluszkach) realizująca program na wydziale Filozoficzno-Historycznym, opiekunem naukowym UŁ jest Pan dr. Piotr Szkutnik. Temat wystąpienia: „PRL we wspomnieniach moich bliskich”.
 11. Weronika Janik (I LO w Wieluniu) realizująca program na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska, opiekunem naukowym UŁ jest Pani dr Paulina Kaźmierska-Grębowska. Temat wystąpienia: "Warsztat pracy neurobiologa – od teorii do praktyki."

Zespół koordynujący Program „Zdolny uczeń świetny student” na czele z Panią Dyrektor Anną Felisiak serdecznie dziękuje wszystkim uczniom, którzy realizowali program na UŁ w roku akademickim 2017/18, nauczycielom ze szkół. Szczególne podziękowania przekazujemy nauczycielom akademickim UŁ oraz Koordynatorom Wydziałowym, to dzięki Państwa zaangażowaniu oraz pracy program został bardzo pozytywnie odebrany przez uczniów oraz nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych.

42033967465_5d0c323410_z


Fotogaleria wydarzenia----> https://www.flickr.com/photos/promocja_ul/albums/7...


Zakończenie pierwszej edycji programu „Zdolny uczeń świetny student”

W imieniu Pana Rektora dr hab. Tomasza Cieślaka, profesora nadzw. UŁ Prorektora ds. spraw studenckich serdecznie zapraszamy uczniów, nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych, opiekunów akademickich i koordynatorów wydziałowych na uroczyste zakończenie pierwszej edycji programu „Zdolny uczeń świetny student”, które odbędzie się w dniu 20.06.2018 r. o godz. 11.00 w Sali Senatu Uniwersytetu Łódzkiego ul. Narutowicza 68.


Tak bawili się licealiści z I LO w Radomsku i Tomaszowie Mazowieckim podczas gry miejskiej "KOD UŁ" pod patronatem Pana Rektora dr hab. Tomasza Cieślaka, profesora nadzw. UŁ Prorektora ds. spraw studenckich.


27880622237_d89ff3a0ee_m

Fotogaleria wydarzenia----> https://www.flickr.com/photos/promocja_ul/27880622...


Gościem Radia Łódź był uczestnik programu "Zdolny uczeń, świetny student", Michał Polewiak. Razem z nim studio odwiedzili rzecznik Uniwersytetu Łódzkiego, Paweł Śpiechowicz oraz nauczycielka z Wielunia, Edyta Niciejewska.

https://www.radiolodz.pl/posts/42570-michal-polewiak-radio-lodz-nad-warta


Zdolny uczeń - świetny student na Facebooku. Dzieje się tym razem na Wydziale Filozoficzno-Historycznym.

Miło nam poinformować o prowadzonych przez nas działaniach w ramach ogólnouniwersyteckiego programu „Zdolny uczeń – świetny student”. Ideą programu jest stworzenie zespołów badawczych, w skład których wchodzi uczeń, nauczyciel przedmiotowy oraz nauczyciel akademicki UŁ. Zespoły te przygotowują projekt badawczy, którego wyniki na koniec roku akademickiego oceniane są przez władze dziekańskie. W czwartek, 14 grudnia, w Instytucie Historii odbył się dzień otwarty dla uczniów i nauczycieli pod hasłem „Poznaj swojego opiekuna naukowego”. Podczas spotkania każdy z dwanaściorga uczniów został przypisany do swojego mentora. Następnie uczestnicy udali się do BUŁ-y, gdzie zapoznali się z biblioteką i wyrobili karty członkowskie. Na koniec grupa odwiedziła Muzeum Fabryki w Manufakturze i wzięła udział w specjalnie przygotowanym programie zwiedzania wraz z odwiedzeniem tarasu z widokiem na Łódź i Manufakturę nocą. Trzymamy kciuki za owocne badania!W dniu 23.10.2017 w Rektoracie Uniwersytetu Łódzkiego odbyło się pierwsze spotkanie prof. Tomasza Cieślaka, prorektora ds. studenckich z wydziałowymi koordynatorami nowego programu UŁ „Zdolny uczeń – świetny student”. Prorektor wraz z obecnymi: Dr Jarosławem Grabarczykiem - Zastępcą Kanclerza UŁ oraz mgr Anną Felisiak - Dyrektor COSiD wysłuchali opinii i sugestii wydziałowych koordynatorów programu oraz odpowiedzieli na pytania dotyczące realizacji programu oraz pierwszych otrzymanych zgłoszeń uczniów.

Na dzień 23.10.2017 do programu zgłoszonych zostało 109 uczniów z 17 szkół średnich, zlokalizowanych głównie na terenie województwa łódzkiego. Zgłoszenia zostały przekazane do Dziekanów Wydziałów o profilu najbardziej pokrewnym zainteresowaniom licealistów,

a następnie do wydziałowych koordynatorów programu.

Prorektor Tomasz Cieślak podkreślił, że kluczem do nawiązania efektywnej współpracy jest zbudowanie pozytywnej relacji pomiędzy uczniem, nauczycielem a opiekunem akademickim oraz dokładne poznanie oczekiwań i pomysłów ucznia.