Rozmowa „Czy Łódź kreuje? Miasto sprzyjające twórczości”

W czwartek (10 listopada) o godz. 18.30 w Obiecana Cafe (Piotrkowska 295A) odbędzie się trzecie spotkanie w ramach projektu „Artystyczne inspiracje. Kulturalna jesień w Łodzi” – cykl rozmów z przedstawicielami łódzkich przemysłów kreatywnych oraz nauki. O Łodzi jako mieście sprzyjającym twórczości rozmawiać będą prof. Krzysztof J. Szmidt (pedagog twórczości) i Jolanta Sławińska-Ryszka (menadżerka kultury z UŁ).

„Artystyczne inspiracje. Kulturalna jesień w Łodzi” – cykl rozmów z przedstawicielami łódzkich przemysłów kreatywnych oraz nauki. Spotkania odbywają się w październiku i listopadzie br. i mają formę trzyosobowych dyskusji panelowych, po których następuje dyskusja z publicznością.

Projekt ma na celu stworzenie forum do wymiany idei, wiedzy i doświadczeń liderów łódzkiego sektora kreatywnego i przedstawicieli nauki, dzięki czemu możemy zainspirować się do realizacji własnych projektów i zaangażowania w lokalne działania kulturalne / biznesowe.

Do udziału w spotkaniach zapraszamy wszystkich, a w szczególności osoby działające lub planujące zacząć działać w obszarze przemysłów kreatywnych (kultury, sztuki, biznesu, nauki), które chcą pracować twórczo i z pasją, a także studentów poszukujących swojej ścieżki kariery.

Podczas spotkania „Czy Łódź kreuje? Miasto sprzyjające twórczości” (10 listopada o godz. 18.30) w Obiecana Cafe (Piotrowska 295A) prof. Krzysztof Szmidt i Jolanta Sławińska-Ryszka porozmawiają m.in. na temat:

 • cech środowiska społeczno-kulturowego, które sprzyja twórczości
 • danych z badań międzynarodowych na temat miast twórczych w kontekście Łodzi
 • koncepcji pomocy w tworzeniu, która była centrum programu „Edukacja kulturalna dla Łodzi”, koncepcji klasy twórczej Richarda Floridy

 

Prelegenci:

 • Krzysztof J. Szmidt– profesor nauk społecznych, pedagog twórczości, kierownik Katedry Edukacji Artystycznej i Pedagogiki Twórczości na Wydziale Nauk o Wychowaniu UŁ, autor wielu książek i artykułów na temat kreatywności i twórczości, trener kreatywności i wykładowca UŁ, wieloletni prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Kreatywności.
 • Jolanta Sławińska-Ryszka – kulturoznawca, teatrolog, menadżer kultury i pedagog. Od 13 lat współtworzy Dotknij Teatru – łódzkie obchody Międzynarodowego Dnia Teatru. W latach 2020-2022 pełnomocniczka prezydenta Łodzi ds. edukacji kulturalnej. Członkini Stowarzyszenia Animatorów Kultury Forum Kraków. Obecnie koordynatorka Strefy kultury UniLodz. Współpracuje w obszarze kultury, sztuki i nauki. Odpowiada za kontakty z łódzkim środowiskiem kultury, koordynuje różnego rodzaju przedsięwzięcia, działania oraz wydarzenia popularyzujące działalność UŁ w zakresie kultury. W UŁ pracuje na rzecz różnych dziedzin, min. kulturoznawstwa, filmoznawstwa, teatrologii, socjologii kultury, pedagogiki twórczości, animacji kultury oraz edukacji wizualnej.

Organizatorka:

 • Agnieszka Janiszewska — filolog, redaktorka, pisarka (autorka powieści „Woda księżycowa”), doktorantka przy Katedrze Edukacji Artystycznej i Pedagogiki Twórczości Wydziału Nauk o Wychowaniu UŁ. Dyplomowany life coach i trenerka, specjalizująca się w pracy z artystami / osobami chcącymi realizować twórcze projekty lub odnaleźć swoją drogę rozwoju zawodowego.

Projekt „Artystycznych inspiracji” jest kontynuacją autorskiego cyklu wywiadów z łódzkimi artystami pt. „Inspiracje dla duszy”, zrealizowanych we współpracy z fundacją artystyczną KIPISZ.

Współorganizatorzy:

 • Adrian Kozłowski — dziennikarz, autor podcastów oraz przedsiębiorca branży marketingowej, prezes klubu Łódź Toastmasters.
 • Marcin Kujanek — przedsiębiorca, manager Obiecanej Cafe.

Patron medialny: Radio Łódź.
Partnerzy: kino Charlie, Fundacja LodzArte, księgarnia Ossolineum, pracownia graficzna Krzyżówka, portal „Łódź Kreatywnie”, marka odzieżowa „SheMore Monika Szymor”, twórca muzyczny „Empati” Patryk Pietroń, „Karolina Wojciechowska - Fotografia Kobieta Biznes”, „Formy przekazu” Marta Pokorska-Jurek, Obiecana Cafe.
 

Tekst źródłowy: Agnieszka Janiszewska (Coaching dla duszy)
Redakcja: Bartosz Kałużny (Centrum Promocji UŁ)

Szczegóły wydarzenia

Data i godziny wydarzenia: 10 listopada 2022 (czwartek) 18:30 - 00:00

 • PN
 • WT
 • ŚR
 • CZ
 • PT
 • SB
 • ND