Spotkanie wokół książki "Tańczymy zaczarowani taniec młodości"

Miejsce wydarzenia: Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź

29 stycznia 2023 r. o godzinie 16.00 zapraszamy na spotkanie wokół książki "Tańczymy zaczarowani taniec młodości". Wydarzenie odbędzie się w ramach obchodów Dni Pamięci.

W spotkaniu wezmą udział:

Wydawnictwo jest próbą wydobycia z niepamięci i zaprezentowania współczesnym czytelnikom twórczości przedstawicieli łódzkiej awangardy żydowskiej z początku okresu międzywojennego. Upamiętnia setną rocznicę opublikowania przez wydawnictwo Achrid niezwykłych tomików, które dzisiaj są już bibliofilskimi „białymi krukami".

Centrum Dialogu plakat wydarzenie

Trzy publikacje: Ojf wajtkajten krajznde fal ich Dawida Zytmana, Himlen in opgrunt Chaima Króla i Zwischen dem Abend- und Morgenrot Rahel Lipstein to niezwykłe tomiki poetyckie, które ukazały się w 1921 roku w łódzkim efemerycznym wydawnictwie Achrid. Ich wyjątkowość wiąże się nie tylko z literackimi poszukiwaniami autorów, ale bardziej jeszcze z techniką publikacji: tomiki zostały opracowane graficznie przez trzy młode artystki żydowskie, Idę Brauner, Esterę Karp i Dinę Matus, które wykonały linoryty poszczególnych stron opatrując tekst poetycki bogatymi elementami graficznymi, strony te następnie, po wykonaniu odbitek, były ręcznie kolorowane. Niezwykły zamysł typograficzny wynikał z powiązań twórców tych publikacji z żydowską awangardową grupą Jung Idysz, której aktywność, choć krótkotrwała, bo obejmująca lata 1918–1921, była swoistym „okresem burzy i naporu" w młodej twórczości żydowskiej na terenie Łodzi.

Głównym organizatorem Dni Pamięci jest TSKŻ-Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce.

Informacje: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi

Szczegóły wydarzenia

Miejsce wydarzenia: Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź

Data i godziny wydarzenia: 29 stycznia 2023 (niedziela) 16:00 - 00:00

  • PN
  • WT
  • ŚR
  • CZ
  • PT
  • SB
  • ND