XI Konferencja Komitetu Badań nad Migracjami PAN „Migracje w dobie kryzysów społecznych”

Miejsce wydarzenia: POW 3/5, 90-255 Łódź
Czas: 21 września 2022 (środa) - 23 września 2022 (piątek) All day

Tematem przewodnim największej polskiej konferencji poświęconej badaniom nad migracjami są procesy migracyjne w czasach wielości kryzysów, z którymi mierzą się dziś społeczeństwa. Kryzysy to niepożądane i trudne do opanowania zjawiska o charakterze ekonomicznym, politycznym, kulturowym (normatywnym), zdrowotnym czy środowiskowym zagrażające ciągłości i trwałości danego systemu. Cechują się nieprzewidywalnością skutków i różną dynamiką, przez co wywołują powszechny niepokój, a z powodu nierównomiernego zasięgu niejednorodnie oddziałują na otoczenie. Do przywrócenia równowagi wymagane jest podjęcie nadzwyczajnych działań.

Oddziaływanie piętrzących się kryzysów na mobilność ludzką stanowi coraz ważniejszy przedmiot badań. Podczas konferencji interesować nas będą procesy migracyjne będące zarówno przyczyną, jak i konsekwencją przemian gospodarczych (kryzysy gospodarcze, ubóstwo, nierówności ekonomiczne), konfliktów politycznych (wojny, Brexit, kryzys projektu wielokulturowości), kryzysów humanitarnych (uchodźstwo), zmian środowiskowych (ocieplanie się klimatu, katastrofy naturalne) czy wyzwań zdrowotnych (pandemie). Dyskusje będą dotyczyć relacji między migracjami a kryzysami krótkotrwałymi i permanentnymi, nieoczekiwanymi i spodziewanymi, obejmującymi Polskę, Europę czy cały świat. Podczas konferencji podejmowane będą też rozważania dotyczące metodologicznych wyzwań badań migracyjnych w czasie kryzysów (wykorzystanie tradycyjnych i nowych technologii w badaniach).

Planowane wydarzenia:

• warsztaty metodologiczne dla młodych badaczy i badaczek migracji
  • otwarte posiedzenie Komitetu Badań nad Migracjami PAN
  • debaty nt. migracji w dobie kryzysów społecznych, aktualnych wydarzeń migracyjnych w Polsce i na świecie, migracji w Łodzi i województwie łódzkim
  • wystawa poświęcona migracjom przygotowana przez łódzkich artystów

Organizatorzy: Komitet Badań nad Migracjami PAN, Centrum Studiów Migracyjnych UŁ, Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ

Partnerzy: Akademia Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi, Centrum Dialogu im. M. Edelmana w Łodzi, Urząd Miasta Łodzi

Miejsce obrad: Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ, ul. POW 3/5, Łódź

Konferencja planowana jest w formule stacjonarnej na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym w Łodzi. Organizatorzy zastrzegają sobie jednak prawo do organizacji wydarzenia w formule zdalnej jeśli sytuacja epidemiczna w kraju ulegnie pogorszeniu. Niezależnie od formy uczestnictwa opłata konferencyjna pozostaje bez zmian.

WIĘCEJ INFORMACJI DOSTĘPNYCH BEZPOŚREDNIO NA STRONIE KONFERENCJI (KLIKNIJ)

Miejsce wydarzenia: POW 3/5, 90-255 Łódź

Data i godziny wydarzenia: 21 września 2022 (środa) - 23 września 2022 (piątek) All day