8. Seminarium Open AccessÔÇő

PA┼╣DZIERNIKA / 2017

Godzina rozpocz─Öcia:

10:00

Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego zaprasza na 8. Seminarium Open Access (24-27.10.2017) organizowane w ramach obchodów Międzynarodowego Tygodnia Open Access 2017.

Podczas kilkudniowych spotka┼ä, b─Ödziemy dyskutowa─ç o otwarto┼Ťci nauki oraz uczestniczy─ç w dzia┼éaniach na rzecz propagowania idei otwartych zasob├│w nauki. Wydarzeniu patronuj─ů: Rektor Uniwersytetu ┼ü├│dzkiego, profesor Antoni R├│┼╝alski, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wy┼╝szego, Koalicja Otwartej Edukacji.

logo OA pl

Seminarium odb─Ödzie si─Ö w formie warsztat├│w, na kt├│rych uczestnicy zapoznaj─ů si─Ö m. in.: z masowym przeszukiwaniem repozytori├│w OA z wykorzystaniem j─Özyka R, dowiedz─ů si─Ö po co, jak, kiedy i gdzie promowa─ç nauk─Ö oraz jak ┼Ťledzi─ç sw├│j dorobek naukowy, wykorzystuj─ůc otwarte bazy danych. Ciekaw─ů, praktyczn─ů formu┼é─Ö warsztat├│w zapewniaj─ů znakomici prowadz─ůcy - osoby zajmuj─ůce si─Ö wszechstronnie PR-em nauki, jak Natalia Osica (firma Science PR), dr Klementyna Karli┼äska ÔÇôBatres (Clarivate Analytics), Marcin Kapczy┼äski (Clarivate Analytics), Marcin Wilkowski (Laboratorium Cyfrowe Humanistyki UW).

Wi─Öcej szczeg├│┼é├│w oraz zapisy na warsztaty znajduj─ů si─Ö na stronie:

Program -> program OA 2017-2

Na tegoroczny Open Access Week, BU┼üa przygotowa┼éa materia┼éy promocyjne. Ka┼╝dy kto z tej okazji organizuje jakie┼Ť wydarzenie w swojej jednostce, mo┼╝e z nich skorzysta─ç ÔÇô wszystkie materia┼éy s─ů dost─Öpne na wolnych licencjach: https://uwolnijnauke.pl/materialy-promocyjne-na-ty...

Tydzie┼ä Otwartej Nauki ÔÇô Open Access Week (OAW) ÔÇô jest wydarzeniem globalnym. Zadaniem imprez organizowanych w ci─ůgu Tygodnia jest promocja otwartego dost─Öpu do nauki i edukacji. Tegoroczna edycja odb─Ödzie si─Ö w dniach 23-29.10.2017 r. pod has┼éem ÔÇ×Otw├│rz, abyÔÇŽÔÇŁ(Open in order toÔÇŽÔÇŁ) ÔÇô temat jest zaproszeniem do udzielenia odpowiedzi na pytanie, jakie konkretne korzy┼Ťci mo┼╝na zrealizowa─ç poprzez udost─Öpnienie otwartych zasob├│w naukowych.

Uniwersytety, uczelnie, instytuty badawcze, instytucje finansuj─ůce nauk─Ö, biblioteki i o┼Ťrodki analityczne wykorzystuj─ů ten czas do pozyskiwania wsparcia dla idei OA oraz podejmowania debat o ekonomicznych korzy┼Ťciach z zastosowania nowych modeli: organizacyjnych i biznesowych, kt├│re poszerza┼éyby zakres dost─Öpu do wynik├│w bada┼ä czy edukacji wy┼╝szej.

Dzia┼éania Tygodnia Otwartej Nauki nie s─ů skierowane wy┼é─ůcznie do naukowc├│w. Maj─ů zainspirowa─ç wydawc├│w, bibliotekarzy, instytucje naukowe, student├│w i doktorant├│w do zaanga┼╝owania na rzecz otwarto┼Ťci i dyskusji na temat korzy┼Ťci, jakie wynikaj─ů z otwartego dzielenia si─Ö publikacjami.