Dziennik Rywki Lipszyc z getta łódzkiego

23

WTOREK

STYCZNIA / 2018

Godzina rozpocz─Öcia:

18:00

Wojska Polskiego 83

91-755 Łódź


Zapraszamy do Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w ┼üodzi na spotkanie po┼Ťwi─Öcone Dziennikowi Rywki Lipszyc spisanemu w getcie ┼é├│dzkim.


W spotkaniu weźmie udział autorka opracowania Dziennika Ewa Wiatr z Centrum Badań Żydowskich. Prowadzenie spotkania: dr Michał Trębacz z Centrum Badań Żydowskich i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.


Miejsce: Centrum Dialogu Łódź - ul. Wojska Polskiego 83 | Godzina 18:00 | Wstęp wolny


Dziennik Rywki Lipszyc ma z pozoru charakter klasycznego dziewcz─Öcego dziennika okresu dojrzewania - wra┼╝liwa autorka zapisuje w nim swoje marzenia, pragnienia, l─Öki, t─Ösknoty. Analizuje w┼éasne emocje, notuje wiersze i intymne wynurzenia. Nie jest to jednak zwyk┼éy dziennik, gdy┼╝ rzeczywisto┼Ť─ç, w kt├│rej jest pisany jest zupe┼énie niezwyk┼éa, aczkolwiek do pewnego stopnia przez Rywk─Ö oswojona. Niemal normalne wydaje si─Ö codzienne ┼╝ycie w getcie, a nawet g┼é├│d. Rzeczywisto┼Ť─ç getta - w pewnym sensie oczywista - jest t┼éem dozna┼ä osobistych. (...) Na tle gettowej codzienno┼Ťci uderza si┼éa ┼╝ycia autorki, jej potrzeba nauki marzenia o doskonaleniu siebie, rozwijaniu w┼éasnych talent├│w, poszukiwanie wzorc├│w i idea┼é├│w. (Z recenzji prof. Barbary Engelking).


Dziennik Rywki Lipszyc ukaza┼é si─Ö jesieni─ů 2017 nak┼éadem Wydawnictwa Austeria. Na spotkaniu b─Ödzie mo┼╝liwo┼Ť─ç zakupienia ksi─ů┼╝ki.Spotkanie odbędzie się w ramach Łódzkich Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu.