Doktorat honoris causa dla ks. Adama Bonieckiego

Godzina rozpocz─Öcia:

Pomorska 171/173

90-236 Łódź

ÔÇô Nie spos├│b wymieni─ç tutaj wszystkich mo┼╝liwych do pokazania zas┼éug Adama Bonieckiego w dziedzinie dziennikarstwa, jego publicystycznych dokona┼ä w upowszechnianiu wysokiej kultury intelektualnej i duchowej, jego wk┼éadu do debaty publicznej opartej na uniwersalistycznych warto┼Ťciach chrze┼Ťcija┼äskich, humanistycznych i europejskich ÔÇô napisa┼é w swojej recenzji ks. prof. dr hab. Andrzej Perzy┼äski z Uniwersytetu Kardyna┼éa Stefana Wyszy┼äskiego.

ÔÇô Za ┼╝yciow─ů postaw─Ö i charyzm─Ö zjednuj─ůc─ů sympati─Ö, za m─ůdro┼Ť─ç i zatroskanie o sprawy ojczyzny i rodak├│w, za tolerancj─Ö i chrze┼Ťcija┼äsk─ů pokor─Ö w ocenach bli┼║nich, a przede wszystkim za pozytywistyczny trud szerzenia systemu warto┼Ťci, w kt├│rym naczelne miejsce zajmuje cz┼éowiek, tak┼╝e ten niedoskona┼éy, ksi─ůdz Adam Boniecki MIC w pe┼éni zas┼éuguje na godno┼Ť─ç doktora honoris causa, kt├│r─ů Uniwersytet ┼ü├│dzki zamierza mu przyzna─ç ÔÇô pisze prof. Maria Libiszowska-┼╗├│┼étowska z Uniwersytetu Warszawskiego.

ÔÇô Ksi─Ödza Adama Bonieckiego rozwa┼╝ania o wierze i Ko┼Ťciele maj─ů specyficzny charakter. Zawsze powi─ůzane s─ů z problemami spo┼éecznymi, z trosk─ů o zwyk┼éego cz┼éowieka, kt├│ry czuje si─Ö zwi─ůzany z Ko┼Ťcio┼éem i jednocze┼Ťnie zagubiony ÔÇô zauwa┼╝a profesor Gra┼╝yna Habrajska z Uniwersytetu ┼ü├│dzkiego.

Ksi─ůdz Adam Edward Fredro-Boniecki urodzi┼é si─Ö 25 lipca 1934 roku w Warszawie. Studiowa┼é filozofi─Ö w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, kszta┼éci┼é si─Ö r├│wnie┼╝ w Paryskim Instytucie Katolickim. Jest publicyst─ů i by┼éym redaktorem naczelnym Tygodnika Powszechnego. Z pismem tym zwi─ůzany jest od 1964 roku, kiedy to do wsp├│┼épracy zaprosi┼é go biskup Karol Wojty┼éa. Ten ostatni kilkana┼Ťcie lat p├│┼║niej, ju┼╝ jako papie┼╝ Jan Pawe┼é II, ponownie zaprosi┼é go do redagowania innego pisma ÔÇô LÔÇÖOsservatore Romano. Ksi─ůdz Adam Boniecki jest r├│wnie┼╝ laureatem wielu nagr├│d i odznacze┼ä, w tym Nagrody Kisiela, Orderu Ecce Homo, Z┼éotego Medalu ÔÇ×Zas┼éu┼╝ony Kulturze Gloria ArtisÔÇŁ czy Nagrody im. Dariusza Fikusa w kategorii ÔÇ×wydawcaÔÇŁ.

Promotorem doktoratu honoris causa księdza Adama Bonieckiego będzie Pani Profesor Barbara Bogołębska z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego.

Redakcja: Centrum Promocji