Miasto postindustrialne i jego dziedzictwo w XXI w. Ochrona - konserwacja - rewitalizacja

PA┼╣DZIERNIKA / 2017

Godzina rozpocz─Öcia:

Piotrkowska 282

Łódź

┼ü├│d┼║ to miasto, w kt├│rym zagadnienie rewitalizacji postindustrialnej tkanki miejskiej jest silnie obecne zar├│wno w polityce w┼éadz miejskich, jak i w ┼╝yciu codziennym mieszka┼äc├│w, co czyni je odpowiednim miejscem do dyskusji. Konferencja, zorganizowana przez Centralne Muzeum W┼é├│kiennictwa w ┼üodzi we wsp├│┼épracy z Grup─ů Robocz─ů Polskich i niemieckich Historyk├│w Sztuki i Konserwator├│w, Uniwersytetem Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odr─ů, Katedr─ů Historii Sztuki Uniwersytetu ┼ü├│dzkiego oraz ┼é├│dzkim Oddzia┼éem Stowarzyszenia Historyk├│w Sztuki, ma na celu przedstawienie aktualnych problem├│w, rozwi─ůza┼ä, do┼Ťwiadcze┼ä i dobrych praktyk dotycz─ůcych ochrony i gospodarowania postindustrialnym dziedzictwem.

B─Ödzie to jubileuszowa, 25. edycja, wa┼╝nego wydarzenia naukowego, organizowanego rokrocznie na przemian w Polsce i Niemczech, niezwykle istotnego dla utrzymania efektywnej wsp├│┼épracy pomi─Ödzy o┼Ťrodkami akademickimi obu kraj├│w. Odb─Ödzie si─Ö w mie┼Ťcie kojarzonym niegdy┼Ť niemal wy┼é─ůcznie z wytw├│rczo┼Ťci─ů w┼é├│kiennicz─ů, obecnie zachowan─ů w szcz─ůtkowej formie, kt├│re boryka si─Ö z problemem nowego zagospodarowania materialnego dziedzictwa pozostawionego przez wielki przemys┼é.

Podczas konferencji zostan─ů ÔÇô wychodz─ůc od okoliczno┼Ťci historycznych odnosz─ůcych si─Ö do urbanistyki, architektury i sztuki, przedyskutowane aktualne problemy i wst─Öpne propozycje rozwi─ůza┼ä dotycz─ůce ochrony i zachowania dziedzictwa postindustrialnego oraz poruszone kwestie trwa┼éego jej u┼╝ytkowania. Dyskusje b─Öd─ů prowadzone wok├│┼é kilku blok├│w tematycznych, mi─Ödzy innymi dotycz─ůcych wyzwa┼ä wielkich okr─Ög├│w przemys┼éowych, miasta przemys┼éowego jako kulturowego dziedzictwa czy wyzwa┼ä wobec zachowania i rewitalizacji dziedzictwa postindustrialnego.

W┼Ťr├│d zaproszonych uczestnik├│w znajd─ů si─Ö przedstawiciele wa┼╝nych o┼Ťrodk├│w naukowych z Niemiec i Polski. Poza referatami dotycz─ůcymi teren├│w polskich (Wielkopolska, ┼Ül─ůsk, Pomorze, Okr─Ög ┼ü├│dzki), kilka referat├│w i komunikat├│w dotyczy─ç ma dzia┼éa┼ä rewitalizacyjnych w postindustrialnych o┼Ťrodkach na terenie wsp├│┼éczesnych Niemiec, a wybrane przez rad─Ö naukow─ů pojedyncze wyst─ůpienia dotycz─ůce zmaga┼ä si─Ö z analogicznymi problemami we W┼éoszech, Szwajcarii i Estonii b─Öd─ů stanowi┼éy dla tego kontekstu cenny materia┼é por├│wnawczy.

Projekt dofinansowany ze ┼Ťrodk├│w Pe┼énomocnika Rz─ůdu Federalnego Niemiec ds. Kultury i Medi├│w, ┼Ťrodk├│w Miasta ┼üodzi oraz ze ┼Ťrodk├│w bud┼╝etu pa┼ästwa.

Sponsorem konferencji jest r├│wnie┼╝ firma Real Development ÔÇô realizator inwestycji Awangarda ┼üagiewniki Park.

Program -> 1_program_konferencji