Dni Geografa 2019 - stulecie województwa łódzkiego

KWIETNIA / 2019

Godzina rozpocz─Öcia:

09:00

Obchody Og├│lnopolskiego Dnia Geografa 2019 w ┼üodzi odb─Öd─ů si─Ö w dniach 15-16.04. Wydarzenie to jest wpisane ju┼╝ na sta┼ée w kalendarz imprez organizowanych na Wydziale Nauk Geograficznych. W tym roku, z okazji setnej rocznicy utworzenia wojew├│dztwa ┼é├│dzkiego, Oddzia┼é ┼ü├│dzki Polskiego Towarzystwa Geograficznego, wraz z Bibliotek─ů Uniwersyteck─ů, zaproponowali opr├│cz innych wydarze┼ä wystaw─Ö po┼Ťwi─Öcon─ů historii naszej jednostki terytorialnej.

Wydarzenia

W pierwszym dniu obchod├│w uczestnicy na co dzie┼ä ucz─ůcy si─Ö w szko┼éach ┼Ťrednich w ┼üodzi i wojew├│dztwie b─Öd─ů mogli wys┼éucha─ç prelekcji podr├│┼╝uj─ůcych po ┼Ťwiecie wyk┼éadowc├│w z WNG oraz student├│w dzia┼éaj─ůcych w KNMG ,,GeoholicyÔÇŁ, na temat krajobraz├│w pogranicza Peru, Chile i Boliwii; strefy czarnobylskiej jako miejsca alternatywnej formy turystyki kulturowej oraz o okresach wielkich wymiera┼ä i ich pozosta┼éo┼Ťciach do dnia dzisiejszego.

W ramach obchod├│w, pierwszego dnia, dla uczni├│w szk├│┼é z wojew├│dztwa ┼é├│dzkiego, zorganizowany zostanie test z nagrodami. Podczas pierwszego dnia imprezy og┼éoszone zostan─ů tak┼╝e wyniki kolejnej edycji konkursu fotograficznego ÔÇ×GEOGRAFIA ÔÇô PROCES, FORMA, OBIEKTÔÇŁ. Zdj─Öcia b─Ödzie mo┼╝na podziwia─ç na wystawie w Sali lustrzanej WNG.

Drugi dzie┼ä obchod├│w zapocz─ůtkuje otwarcie wystawy w Bibliotece Uniwersytetu ┼ü├│dzkiego ,,1919 - 2019. Sto lat wojew├│dztwa ┼é├│dzkiego w zbiorach Biblioteki U┼üÔÇŁ ÔÇô punkt kulminacyjny tegorocznej edycji Dni Geografa. Wydarzenie swoim patronatem honorowym obj─Öli: JMM Rektor U┼ü prof. Antoni R├│┼╝alski, Marsza┼éek Wojew├│dztwa ┼ü├│dzkiego Pan Grzegorz Schreiber oraz Wojewoda ┼ü├│dzki Pan Zbigniew Rau.

Staraniem Oddzia┼éu ┼ü├│dzkiego PTG, Urz─ůd Marsza┼ékowski dofinansowa┼é wystaw─Ö, przez co opr├│cz wernisa┼╝u i wystawy stacjonarnej czynnej do czerwca w gmachu BU┼ü, b─Ödzie zrealizowana wystawa objazdowa po dawnych miastach wojew├│dzkich wojew├│dztwa ┼é├│dzkiego (w postaci roll-up├│w przygotowanych przez zesp├│┼é organizacyjny z BU┼ü i PTG O. ┼ü├│d┼║).

Uzupe┼énieniem wernisa┼╝u b─Ödzie wyk┼éad ÔÇ×Sto lat istnienia woj. ┼é├│dzkiego. Geneza, rozw├│j przestrzenny i podzia┼éy wewn─ÖtrzneÔÇŁ. Wyk┼éad prof. Marka Sobczy┼äskiego z WNG U┼ü zostanie wyg┼éoszony dwukrotnie ÔÇô w sali konferencyjnej BU┼ü oraz na Wydziale Nauk Geograficznych. Po wyk┼éadzie, po raz drugi odb─Ödzie si─Ö konkurs reprezentant├│w pi─Öciu kierunk├│w studi├│w na WNG U┼ü: ,,Awantura o Gegr─ÖÔÇŁ.

Po zako┼äczonym konkursie nast─ůpi trzecia cz─Ö┼Ť─ç imprezy, czyli Drzwi Otwarte Wydzia┼éu Nauk Geograficznych dla uczni├│w szk├│┼é ┼Ťrednich. B─Öd─ů oni mogli zapozna─ç si─Ö z ofert─ů studi├│w na Wydziale Nauk Geograficznych, porozmawia─ç z przedstawicielami wydzia┼éowych k├│┼é naukowych, kt├│rzy prezentowa─ç si─Ö b─Öd─ů na specjalnie przygotowanych stanowiskach.

Punktem kulminacyjnym bogatego programu dnia będzie wspólny grill dla uczniów, studentów i wykładowców na dziedzińcu WNG UŁ. Miejscem obchodów będzie nowa aula im prof. Stanisława Liszewskiego na Wydziale Nauk Geograficznych oraz Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego.

grafiki-01.png

Redakcja: Centrum Promocji