U┼ü ┼Ťwi─Ötuje urodziny ┼üodzi!

LIPCA / 2017

Godzina rozpocz─Öcia:

Narutowicza 65

90-131 Łódż

Uniwersytet ┼ü├│dzki ┼Ťwi─Ötuje 594. urodziny ┼üodzi! Uczelnia w┼é─ůczy┼éa si─Ö w organizacj─Ö wydarze┼ä celebruj─ůcych jubileusz naszego miasta. W sobot─Ö, 29 lipca o godzinie 12:00, dr in┼╝. arch. B┼éa┼╝ej Ciarkowski z Wydzia┼éu Filozoficzno-Historycznego zabierze mieszka┼äc├│w w niezwyk┼é─ů podr├│┼╝ ┼Ťladami nowoczesnej ┼üodzi.

Archi-spacer ┼Ťladami nowoczesnej ┼üodzi rozpocznie si─Ö od prawdziwej modernistycznej pere┼éki autorstwa Wies┼éawa Lisowskiego- siedziby zarz─ůdu Wodoci─ůg├│w Miejskich (ob. Wydzia┼é Filozoficzno-Historyczny U┼ü). Nast─Öpnie odwiedzimy gmach dawnej Szko┼éy Zgromadzenia Kupc├│w (ob. Rektora U┼ü) ÔÇô pierwszy nowoczesny gmach wzniesionym na potrzeby edukacji w naszym mie┼Ťcie. Pod─ů┼╝aj─ůc wzd┼éu┼╝ ul. Narutowicza dotrzemy do pl. D─ůbrowskiego, gdzie nie tylko b─Ödziemy podziwia─ç dzie┼éa J├│zefa Kabana-Korskiego (Teatr Wielki, S─ůd Okr─Ögowy), ale tak┼╝e poznamy histori─Ö niezrealizowanych projekt├│w zagospodarowania placu z okresu mi─Ödzywojennego. Ostatni punkt programu stanowi─ç b─Ödzie Nowe Centrum ┼üodzi. Uczestnicy spaceru poznaj─ů niezwyk┼é─ů histori─Ö miejsca, kt├│re jeszcze w latach 20. XX wieku mia┼éo sta─ç si─Ö sercem miasta. Na przestrzeni kolejnych dekad otoczenie dworca ┼ü├│d┼║ Fabryczna wzbogaci┼éo si─Ö o budowle reprezentuj─ůce zr├│┼╝nicowane nurty i style architektoniczne, od historyzmu ko┼äca XIX stulecia, poprzez mi─Ödzywojenny modernizm i ÔÇ×wielk─ů p┼éyt─ÖÔÇŁ z czas├│w PRL-u, a┼╝ po nowoczesny multimodalny dworzec aspiruj─ůcy do miana nowoczesnej wizyt├│wki miasta.

Wyruszamy spod budynku starego rektoratu przy ul. Narutowicza 65 o godzinie 12:00.