Zanim ruszymy na grzyby ÔÇô Projekt Wiedza: U┼ü w Empiku

SIERPNIA / 2019

Godzina rozpocz─Öcia:

18:00

W Polsce jest znanych kilkaset gatunk├│w grzyb├│w uznawanych za jadalne ÔÇô w┼Ťr├│d nich oko┼éo 80 gatunk├│w ma wysokie walory kulinarne. Zwykle zbiera si─Ö jednak kilka gatunk├│w powszechnie znanych i do┼Ť─ç ┼éatwo rozpoznawalnych, np. borowiki, podgrzybki, kurki, ma┼Ťlaki i ko┼║larzeÔÇŽ Wszystkim, kt├│rzy chc─ů podszkoli─ç si─Ö przed jesiennymi wypadami na grzyby, polecamy spotkanie z dr hab. Izabel─ů Ka┼éuck─ů. Zapraszamy do salonu Empik w Manufakturze 29.08 (czwartek). Zaczynamy o godz. 18:00.

O grzybobraniu i ekologii

Jednocze┼Ťnie w polskich lasach ro┼Ťnie r├│wnie┼╝ oko┼éo 250 gatunk├│w grzyb├│w truj─ůcych ÔÇô w┼Ťr├│d nich kilka, kt├│rych spo┼╝ycie mo┼╝e nie┼Ť─ç zagro┼╝enie ┼╝ycia, z muchomorem sromotnikowym (zielonawym) na czele.

Podczas prelekcji b─Ödzie mo┼╝na pozna─ç sposoby rozr├│┼╝niania gatunk├│w jadalnych od truj─ůcych, poszerzy─ç swoj─ů znajomo┼Ť─ç grzyb├│w o nowe gatunki, a tak┼╝e pozna─ç ciekawe zagadnienia zwi─ůzane z ich ochron─ů i ekologi─ů.

Dr hab. Izabela Ka┼éucka z Katedry Algologii i Mykologii Uniwersytetu ┼ü├│dzkiego jest r├│wnie┼╝ cz┼éonkiem zarz─ůdu Europejskiego Towarzystwa Mykologicznego.

image_processing20190805-26636-2v1vqw

Projekt Wiedza

ÔÇ×Projekt WiedzaÔÇŁ w salonie Empik to cykl comiesi─Öcznych prelekcji z ekspertami Uniwersytetu ┼ü├│dzkiego, kt├│rzy w przyst─Öpny spos├│b opowiadaj─ů o ciekawych tematach z r├│┼╝nych dziedzin nauki. Obrana formu┼éa zapewnia s┼éuchaczom mo┼╝liwo┼Ť─ç poznania wielu zagadnie┼ä z pewnego ┼║r├│d┼éa, podpartych badaniami i podanych w przyjemny, popularnonaukowy spos├│b.

W dobie fake news├│w i samozwa┼äczych ekspert├│w szerzenie merytorycznych, sprawdzonych informacji staje si─Ö kluczowe. Przeciwdzia┼éanie szkodliwym tendencjom, z jakimi zmagaj─ů si─Ö obecnie media i nauka, stanowi obowi─ůzek ka┼╝dej instytucji dysponuj─ůcej specjalistami. Uniwersytet ┼ü├│dzki od d┼éu┼╝szego czasu zapewnia prostszy dost─Öp do r├│┼╝norodnej wiedzy za po┼Ťrednictwem publikowanych materia┼é├│w.

Uczelnia coraz bardziej otwiera si─Ö na otoczenie i pomaga wszystkim zainteresowanym poszerza─ç swoje horyzonty, jak r├│wnie┼╝ weryfikowa─ç poprawno┼Ť─ç zas┼éyszanych informacji.

Do dyspozycji odbiorc├│w oddali┼Ťmy ju┼╝ cykl Komentarze U┼ü, w kt├│rym eksperci wyja┼Ťniaj─ů rzeczywisto┼Ť─ç lub oceniaj─ů fachowo ciekawe zjawiska.

Form─Ö komentarzowej ÔÇ×wiedzy w pigu┼éceÔÇŁ uzupe┼éniaj─ů poszerzone nagrania audio dla tych, kt├│rzy w wolnym czasie lubi─ů szczeg├│┼éowo zg┼é─Öbia─ç zagadnienia z zakresu humanistyki i nauk ┼Ťcis┼éych. Podcasty U┼ü, bo o nich mowa, zawieraj─ů najciekawsze wyk┼éady wyg┼éaszane przez naszych naukowc├│w i zagranicznych prelegent├│w.

Uniwersytet ┼ü├│dzki to najwi─Öksza uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misj─ů jest kszta┼écenie wysokiej klasy naukowc├│w i specjalist├│w w wielu dziedzinach humanistyki, nauk spo┼éecznych i ┼Ťcis┼éych. U┼ü wsp├│┼épracuje z biznesem, zar├│wno na poziomie kadrowym, zapewniaj─ůc wykwalifikowanych pracownik├│w, jak i naukowym, oferuj─ůc swoje know-how przedsi─Öbiorstwom z r├│┼╝nych ga┼é─Özi gospodarki. Uniwersytet ┼ü├│dzki jest uczelni─ů otwart─ů na ┼Ťwiat ÔÇô wci─ů┼╝ ro┼Ťnie liczba ucz─ůcych si─Ö tutaj student├│w z zagranicy, a polscy studenci, dzi─Öki programom wymiany, poznaj─ů Europ─Ö, Azj─Ö, wyje┼╝d┼╝aj─ů za Ocean. Uniwersytet jest cz─Ö┼Ťci─ů ┼üodzi, dzia┼éa wsp├│lnie z ┼éodzianami i dla ┼éodzian, anga┼╝uj─ůc si─Ö w wiele projekt├│w spo┼éeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/