Eksperci UŁ o 25 latach stref ekonomicznych w Polsce

Eksperci z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ - prof. Tomasz Dorożyński oraz prof. Janusz Świerkocki - na łamach Serwisu Samorządowego Polskiej Agencji Prasowej omawiają efekty działania Specjalnych Stref Ekonomicznych w Polsce oraz perspektywy rozwoju nowych narzędzi wdrażanych w obszarze wspierania inwestycji.

Polska jest jednym z ok. 150 krajów, w których działają Specjalne Strefy Ekonomiczne. Po 25 latach doświadczeń ich formuła została jednak zarzucona i w 2018 r. zastąpiona nowym instrumentarium znanym popularnie jako „polska strefa inwestycji”.

Do 2026 r., kiedy nastąpi ostateczne wygaszenie SSE, obecnie trwa okres przejściowy, w którym będą współistniały obie formy. Powstaje wobec tego pytanie o najważniejsze skutki tych rozwiązań, na które odpowiadają prof. Tomasz Dorożyński oraz prof. Janusz Świerkocki.

Zapraszamy do lektury!

Tekst profesorów Dorożyńskiego i Świerkockiego

Więcej informacji na temat SSE m.in. w publikacji  Specjalne strefy ekonomiczne w Polsce. Doświadczenia i perspektywy autorstwa Tomasza Dorożyńskiego oraz Janusza Świerkockiego. Książką ukazała się w formule Otwartego Dostępu  w Wydawnictwie Uniwersytetu Łódzkiego.

Materiał i redakcja: Wydawnictwo UŁ