BUŁa i WUŁ otwierają zasoby nauki

Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego zaprasza na 8. Seminarium Open Access (24-27 października 2017) organizowane w ramach obchodów Międzynarodowego Tygodnia Open Access 2017.

 

Podczas kilkudniowych spotkań, będziemy dyskutować o otwartości nauki oraz uczestniczyć w działaniach na rzecz propagowania idei otwartych zasobów nauki. Wydarzeniu patronują: Rektor Uniwersytetu Łódzkiego, profesor Antoni Różalski, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Koalicja Otwartej Edukacji.

Seminarium odbędzie się w formie warsztatów, na których uczestnicy zapoznają się m. in.: z masowym przeszukiwaniem repozytoriów OA z wykorzystaniem języka R, dowiedzą się po co, jak, kiedy i gdzie promować naukę oraz jak śledzić swój dorobek naukowy, wykorzystując otwarte bazy danych. Ciekawą, praktyczną formułę warsztatów zapewniają znakomici prowadzący - osoby zajmujące się wszechstronnie PR-em nauki, jak Natalia Osica (firma Science PR), dr Klementyna Karlińska -Batres (Clarivate Analytics), Marcin Kapczyński (Clarivate Analytics), Marcin Wilkowski (Laboratorium Cyfrowe Humanistyki UW).

Więcej szczegółów oraz zapisy na warsztaty znajdują się na stronie:

http://www.lib.uni.lodz.pl/openaccess/

Program -> program OA 2017-2

Na tegoroczny Open Access Week, BUŁa przygotowała materiały promocyjne. Każdy kto z tej okazji organizuje jakieś wydarzenie w swojej jednostce, może z nich skorzystać - wszystkie materiały są dostępne na wolnych licencjach: https://uwolnijnauke.pl/materialy-promocyjne-na-ty...

Tydzień Otwartej Nauki - Open Access Week (OAW) - jest wydarzeniem globalnym. Zadaniem imprez organizowanych w ciągu Tygodnia jest promocja otwartego dostępu do nauki i edukacji. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 23-29.10.2017 r. pod hasłem "Otwórz, aby…"(Open in order to…") - temat jest zaproszeniem do udzielenia odpowiedzi na pytanie, jakie konkretne korzyści można zrealizować poprzez udostępnienie otwartych zasobów naukowych.

Uniwersytety, uczelnie, instytuty badawcze, instytucje finansujące naukę, biblioteki i ośrodki analityczne wykorzystują ten czas do pozyskiwania wsparcia dla idei OA oraz podejmowania debat o ekonomicznych korzyściach z zastosowania nowych modeli: organizacyjnych i biznesowych, które poszerzałyby zakres dostępu do wyników badań czy edukacji wyższej.

Działania Tygodnia Otwartej Nauki nie są skierowane wyłącznie do naukowców. Mają zainspirować wydawców, bibliotekarzy, instytucje naukowe, studentów i doktorantów do zaangażowania na rzecz otwartości i dyskusji na temat korzyści, jakie wynikają z otwartego dzielenia się publikacjami.

logo Międzynarodowego OA

logo OA pl

W politykę upowszechniania wyników badań i treści naukowych włącza się również Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, systematycznie zasilając zbiory w otwartym dostępie. We wrześniu lista bezpłatnych publikacji na stronie internetowej Wydawnictwa UŁ wzbogaciła się o 30 tytułów z 2016 roku. Publikacje są również dostępne w Repozytorium UŁ. Nakładem Wydawnictwa UŁ ukazuje się rocznie około 300 tytułów o charakterze naukowym i popularyzatorskim. Autorzy - to przede wszystkim naukowcy naszej uczelni oraz wybitni znawcy przedmiotu z innych ośrodków w kraju i za granicą.

Link do książek w otwartym dostępie: https://wydawnictwo.uni.lodz.pl/ksiazki-w-otwartym-dostepie/

Materiały źródłowe: BUŁ, WUŁ

Redakcja: Centrum Promocji