EDUKACJA DO SAMODZIELNOŚCI. Spotkania z Ideą

Zapraszamy na kolejne spotkanie z Ideą – spotkanie filozoficzne nie tylko dla filozofów!

 

Tym razem pretekstem będzie książka Edukacja do samodzielności. Scenariusze zajęć, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego. Spotykamy się w 24 lutego o godzinie 18:00 w księgarni Do Dzieła w Łodzi przy ulicy Próchnika 3. O dociekaniach filozoficznych z Aldoną Pobojewską porozmawia Marcin Maria Bogusławski.

O książce:

Warsztaty z dociekań filozoficznych są dla polskiego czytelnika względnie nowym instrumentem. Służą do wyrabiania umiejętności, motywacji i postaw społecznych oraz poznawczych związanych ze zdobywaniem intelektualnej i moralnej samodzielności. Kształtują kompetencje miękkie, ucząc: stawiania pytań problemowych, formułowania własnego stanowiska i jego argumentacji, krytycznego myślenia, wrażliwości, wyobraźni, kreatywności i wielu innych. Stanowią uniwersalne narzędzie w dwojakim sensie.

Aldona Pobojewska – profesor filozofii, zatrudniona w Katedrze Filozofii Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego. Stypendystka Fundacji Alexandra von Humboldta oraz Fundacji Walthera-Rathenau. Głównymi obszarami jej zainteresowań są: epistemologia i filozofia edukacji. Autorka licznych tekstów publikowanych w naukowych czasopismach polskich i niemieckich. Nagrodzona Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Rzeczoznawczyni MEN ds. szkolnych podręczników filozofii i etyki. Pomysłodawczyni i koordynatorka międzynarodowego grantu Edukacja rodziców. Szkoła komunikacji międzypokoleniowej. Zainspirowana programem Matthew Lipmana "Filozofia dla dzieci" zaproponowała jego modyfikację, tzw. warsztaty z dociekań filozoficznych. Od 1993 roku stosuje je w pracy dydaktycznej z różnymi grupami wiekowymi: uczniami szkoły podstawowej i liceum, ze studentami, nauczycielami i słuchaczami uniwersytetu trzeciego wieku.

Marcin Bogusławski – adiunkt w Katedrze Filozofii Współczesnej. Jego zainteresowania naukowe to filozofia humanistyki ze szczególnym uwzględnieniem tzw. „nowej humanistyki”, filozofia polityki, epistemologia historyczna, filozofia muzyki. Redaktor naczelny Internetowego Magazynu Filozoficznego Hybris. Jego hobby to opera, problematyka prawidłowej emisji głosu, gotowanie, jazda na rowerze.

Obowiązują bilety w cenie 5 złotych lub zakup książki autora w księgarni.