Naukowcy UŁ o polskiej polityce wschodniej po 1989 r. w kontekście "doktryny Giedroycia"

W 31. rocznicę formalnego rozpadu Związku Sowieckiego oraz w 288. dniu wojny rosyjsko-ukraińskiej zarejestrowaliśmy rozmowę dra Tomasza Lachowskiego z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego z dr. Marcinem Frenklem z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ, autorem książki „Partytura na wietrze. Koncepcje paryskiej „Kultury” a polska polityka wschodnia w latach 1989-2014”.

Dr Lachowski i dr FrenkelDr Tomasz Lachowski i dr Marcin Frenkel rozmawiali o ksiażce w siedzibie Wydawnictwa UŁ. 

Stworzoną na łamach paryskiej „Kultury” „doktrynę Giedroycia” można w skrócie przedstawić jako program wspierania niepodległości Ukrainy, Litwy i Białorusi oraz przeciwdziałania imperializmowi rosyjskiemu przy równoległym budowaniu przyjaznych stosunków z Niemcami i integracji Polski z gospodarczymi i militarnymi strukturami świata zachodniego. 

Książka dra Marcina Frenkla  „Partytura na wietrze. Koncepcje paryskiej „Kultury” a polska polityka wschodnia w latach 1989-2014” ukazała się nakładem Wydawnictwa UŁ. 

Rozmówcy poddają analizie działania dyplomatyczne kolejnych polskich rządów pod kątem zbieżności z koncepcjami wypracowanymi przez zespół paryskiej „Kultury”. starając się odpowiedzieć na pytanie, na ile były i są one skuteczne. 

Materiał: Wydawnictwo UŁ

Redakcja: Centrum Promocji UŁ