„Palmyra, której już nie ma” – polskojęzyczne wydanie w WUŁ

W Wydawnictwie Uniwersytetu Łódzkiego dostępne jest polskojęzyczne wydanie książki Paula Veyne'a pt. "Palmyra, której już nie ma". Tłumaczeniem zajął się dr Paweł Filipczak z Katedry Historii Bizancjum UŁ. To opowieść o zmieniającym się i różnorodnym świecie, który musi i chce się ze sobą dogadywać.

Jak czytamy we wstępie prof. Veyne mówi:

- Uważałem, że moim obowiązkiem, obowiązkiem emerytowanego już profesora, ale i czysto ludzkim odruchem, będzie wyrażenie zdumienia z powodu tego niezrozumiałego szaleństwa. Z tych samych zresztą przyczyn chciałem naszkicować portret Palmyry pełnej splendoru, takiej, o której odtąd będzie można przeczytać jedynie w książkach.

To opowieść o mieście, które powstało i rozwinęło się w szczególnym dialogu koczowników, ludzi pustyni, z osiadłymi rolnikami uprawiającymi ziemię; to też opowieść o fascynacji kulturą grecko-rzymską i zdolności tych ludzi do twórczej adaptacji wzorców kulturowych.

Więcej na stronie Wydawnictwa UŁ.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Materiał: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego