75. rocznica deportacji Żydów Zachodnich do Litzmannstadt Getto

Centrum Dialogu im. Marka Edelmanna (ul. Wojska Polskiego 83 ) zaprasza wykładowców i pracowników UŁ oraz studentów, a zwłaszcza studentów z zagranicy na obchody 75. rocznicy deportacji Żydów Zachodnich do Litzmannstadt Getto. Przy organizacji obchodów współpracował Instytut Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego.

W październiku 2016 roku przypada 75. rocznica przywiezienia do Litzmannstadt Getto europejskich Żydów z Czech, Niemiec, Austrii i Luksemburga. Oficjalne obchody upamiętniające to wydarzenie odbędą się 27 października o godz. 11:00 na Stacji Radegast.

Od 18 do 31 października odbędzie się szereg wydarzeń towarzyszących oficjalnym obchodom, m.in. przegląd filmowy w ramach cyklu "Ekran czasu Zagłady", "Tu mieszkały siostry Franza Kafki" - spacer śladami Żydów z Wiednia, Pragi, Berlina w getcie poprowadzony przez Joannę Podolską czy odsłonięcie muralu z cyklu "Dzieci Bałut" przy ul. Jakuba 10.

Serdecznie zapraszamy zwłaszcza w dniach 25 października (wtorek) o godz. 13:00 oraz 26 października (środa) o godz. 16:00 na monodram "The Tin Ring" (Cynowa obrączka), wyreżyserowany przez Mike'a Alfredsa, zagrany przez brytyjską aktorkę Jane Amfield, przygotowany na podstawie biograficznej książki Zdenki Fantlovej - Żydówki z Pragi. Spektakl zostanie zagrany w języku angielskim z tłumaczeniem na język polski. Wydarzenie zostało zorganizowane wspólnie z Instytutem Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego. Po wtorkowym spektaklu odbędzie się spotkanie z reżyserką Jan Amfield, które poprowadzi dr hab. Kaja Kaźmierska z Instytutu Socjologii.

Ze szczegółowym programem wydarzeń towarzyszących 75. rocznicy deportacji Żydów Zachodnich do Litzmannstadt Getto można zapoznać się:program_75_PL_23 09