28 czerwca, 2018 r.

Analizy województwa łódzkiego nagrodzone przez Marszałka

fot. pixabay

Rozprawa doktorska poświęcona problematyce przemian krajobrazu rolniczego na obszarze zlewni Pilicy autorstwa dr Renaty Włodarczyk-Marciniak oraz praca magisterska na temat wykluczenia społecznego na terenie województwa łódzkiego mgr Justyny Kołodziejczyk znalazły się wśród nagrodzonych przez Zarząd Województwa Łódzkiego w XIX edycji konkursu o nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego.

Do tegorocznej edycji konkursu zostało zgłoszonych 61 prac, z których nagrodzone zostały: 1 rozprawa habilitacyjna, 3 rozprawy doktorskie oraz 3 prace magisterskie. Prace nagrodzone w ramach XIX edycji konkursu o nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego za najlepsze rozprawy habilitacyjne i doktorskie oraz prace magisterskie i dyplomowe tematycznie związane z województwem łódzkim promują region, a także wyniki ich badań wykazują użyteczność dla rozwoju społecznego, gospodarczego oraz kulturalnego regionu.

Opisy wyróżnionych prac:

dr Renata Włodarczyk-Marciniak – Katedra Ekologii Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego

Celem przeprowadzonych badań było rozpoznanie czynników społecznych, ekonomicznych i kulturowych wpływających na trwałość różnych elementów krajobrazu rolniczego oraz zdefiniowanie trendów zmian usług ekosystemowych. Teren badań obejmował wybrane obszary wiejskie znajdujące się w obrębie zlewni rzeki Pilicy w województwie łódzkim. Pozyskane informacje mogą wskazywać obszary konfliktowe w zakresie wprowadzania nowych rozwiązań związanych z ochroną przyrody i rozwojem regionu a także stanowić element wyjściowy do zaproponowania rozwiązań mających na celu zahamowanie procesów degradacji krajobrazu.

mgr Justyna Kołodziejczyk – Katedra Zarządzania Zasobami Ludzkimi Uniwersytetu Łódzkiego

„Wykluczenie społeczne w województwie łódzkim - stan faktyczny i sposoby przeciwdziałania”

Głównym celem pracy uczyniono przeanalizowanie sytuacji osób zamieszkujących województwo łódzkie, które doświadczyły wykluczenia społecznego a także przedstawienie działań służących polepszeniu ich aktualnego położenia. Praca nawiązuje do aktualnego i niezwykle ważnego problemu społecznego. Ograniczenie rozmiarów wykluczenia społecznego, przede wszystkim poprzez rozwój i zatrudnienie jest jednym z priorytetów Strategii Europa 2020. Praca posiada wysokie walory naukowe i poznawcze.

Pełna lista osób nagrodzonych:

Nagroda w kategorii rozpraw habilitacyjnych

1. Dr hab. n. med. Katarzyna Taran. Uniwersytet Medyczny w Łodzi.
    Tytuł pracy: „Izotopowa spektrometria mas (IRMS) jako nowe narzędzie w badaniach patomechanizmów choroby nowotworowej z uwzględnieniem mapy izotopowej organizmów dzieci w regionie łódzkim”.

Nagrody w kategorii rozpraw doktorskich

1. Dr inż. Lucyna Bilińska. Politechnika Łódzka.
    Tytuł pracy: „Zastosowanie metod pogłębionego utleniania do odbarwiania ścieków włókienniczych w warunkach przemysłowych”
  1. Dr Renata Włodarczyk-Marciniak. Uniwersytet Łódzki
    Tytuł pracy: „Wpływ czynników społecznych i kulturowych na dostępność usług ekosystemowych w wybranych gminach zlewni rzeki Pilicy”
  1. Dr n. med. Anna Sztafińska. Uniwersytet Medyczny