11 maja, 2016 r.

Dr Adam Sitarek laureatem Nagrody Historycznej POLITYKI

Doktor Adam Sitarek z Centrum Badań Żydowskich Uniwersytetu Łódzkiego i Instytutu Pamięci Narodowej Oddziału Łódzkiego został laureatem Nagród Historycznych POLITYKI.

Książka „»Otoczone drutem państwo«. Struktura i funkcjonowanie administracji żydowskiej getta łódzkiego” (Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi, Łódź 2015) zwyciężyła w kategorii debiutu roku.

„»Otoczone drutem państwo«. Struktura i funkcjonowanie administracji żydowskiej getta łódzkiego” to monografia łódzkiego getta, poświęcająca szczególną uwagę kształtowaniu administracji, a zwłaszcza powstawaniu Judenratów, czyli Rad Żydowskich. Autor zajął się również postacią Przełożonego Starszeństwa Żydów, Chaima Rumkowskiego oraz walce o władzę w jego otoczeniu, usiłując odpowiedzieć na pytanie, gdzie przebiega granica między próbą ratowania narodu a kolaboracją.

Nagrody Historyczne Polityki to najstarsza nagroda w Polsce przyznawana publikacjom dotyczącym najnowszej historii Polski. Po raz pierwszy przyznano ją w 1959 roku.

W skład jury Nagród Historycznych POLITYKI wchodzą: red. Marian Turski (Przewodniczący), prof. dr hab.Włodzimierz Borodziej, prof. dr hab. Dariusz Stola, dr hab.Bożena Szaynok, prof. Wiesław Władyka, dr hab. Marcin Zaremba.

Poprzednia wiadomość Dźwięk, słowo, obraz. Festiwal twórczości studenckiej
Następna wiadomość Dzień EKSOCU i grillowanie na WPiA