Spotkanie wokół książki Krystyny Śreniowskiej

Zapraszamy na spotkanie wokół książki "Krystyna Śreniowska. Moje życie". Jest to pamiętnik Krystyny Śreniowskiej - wybitnego historyka, historiografa, profesor Uniwersytetu Łódzkiego, działaczki opozycyjnej - w którym zawarła wspomnienia od czasów dzieciństwa i młodości spędzonych we Lwowie, Krakowie i Warszawie, po lata wytężonej pracy na UŁ.

Z jednej strony to fascynująca historia młodej i ambitnej badaczki, wyrokami wielkiej Historii wykorzenionej wraz z rodziną ze swojej "małej ojczyzny" - z drugiej - to pamiętnik kobiety od pewnego momentu życia samotnej, doświadczonej przez los, łączącej wychowanie dwójki dzieci z pracą na uczelni.

We wspomnieniach Śreniowskiej, która należała do pokolenia twórców łódzkiej Alma Mater, odbija się historia Uniwersytetu Łódzkiego i łódzkiego środowiska historyków. To również zapis działalności opozycyjnej - Krystyna Śreniowska od lat 70. była prześladowana z powodów politycznych. Angażowała się otwarcie w działalność opozycyjną: wspierała inicjatywy Komitetu Obrony Robotników, a następnie Komitetu Samoobrony Społecznej. Jako ekspert doradzała strajkującym łódzkim studentom w latach 1980/1981, a po 13 grudnia 1981 r. dzieliła swój czas między działalność dydaktyczną a pomoc internowanym działaczom opozycyjnym.

20 czerwca 2018 r. o godz. 17.00,

Instytut Historii UŁ (ul. Kamińskiego 27a) w sali posiedzeń Rady Wydziału (pierwsze piętro)

www.wydawnictwo.uni.lodz.pl