5 grudnia, 2018 r.

UŁ komentuje: Świat Wiedźmina cz. 1

fot. pixabay

Polscy fani twórczości Andrzeja Sapkowskiego od wielu miesięcy żyją informacją, że Netflix wyprodukuje serial na podstawie sagi o Wiedźminie. Pisarz ma współpracować z twórcami serialu jako konsultant kreatywny. Przez gąszcz barwnych postaci i pasjonującą historię o Białym Wilku z Rivii przeprowadzi nas znawczyni tematu – dr Natalia Lemann z Katedry Teorii Literatury (Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego), badaczka literatury fantastycznej i fantasy, miłośniczka prozy Andrzeja Sapkowskiego.

Produkcja klasy światowej

Wiedźmin doczekał się ekranizacji najwyższej klasy. Polska produkcja sprzed kilkunastu lat nie miała tak wielkiego budżetu, jakim obecnie dysponuje Netflix. Wielbicieli sagi o Geralcie z Rivii co chwila rozgrzewają informacje wypuszczane przez giganta branży filmowej, dotyczące obsady aktorskiej serialu, scenariusza i zdjęć. Mimo ogromnych nakładów finansowych i tym razem przygotowywany serial budzi obawy, czy słusznie?

- Problemy powstają zawsze gdy mamy do czynienia z adaptacją bardzo skomplikowanego i rozbudowanego świata. Andrzej Sapkowski zbudował bowiem w swojej prozie cały alternatywny, nieistniejący rzeczywiście, ale jednak nawiązujący do naszego, świat. Co więcej, zaczynając od opowiadań, a następnie pisząc sagę, tworzył swoje dzieło przez mniej więcej 12 lat. Wobec czego, w jego procesie twórczym pewne białe dziury, które funkcjonowały na początku musiały zostać wypełnione. I tutaj, poprzez rozwijanie się tego tekstu, powstały pewnego rodzaju luki interpretacyjne, nieciągłości, które w jakiś sposób muszą zostać zinterpretowane przez twórców serialu Netflix - mówi dr Natalia Leman.

Autorem scenariusza jest Lauren S. Hissrich („The Defenders”); producentami wykonawczymi Sean Daniel (cykl filmów "Mumia", serial "The Expanse") i Jason Brown ("The Expanse") oraz Tomasz Bagiński i Jarosław Sawko z Platige Image, polskiego studia produkcyjnego, specjalizującego się w tworzeniu efektów specjalnych.

- Czekam na ten serial z wielkim utęsknieniem, jako wielbicielka prozy Andrzeja Sapkowskiego. Mam nadzieję, że serial będzie bardzo interesujący przede wszystkim fabularnie, że jednak zgodnie z tym, co deklarują twórcy tego serialu, będzie przede wszystkim bazował na prozie Andrzeja Sapkowskiego, nie flirtując z grami. Pamiętajmy, że Andrzej Sapkowski nie podpisał się w całości pod scenariuszem gry „Wiedźmin”, dlatego że ona rzeczywiście szła w kontrę w stosunku do niektórych rozwiązań, które w jego prozie się pojawiały. Mam więc nadzieję, że otrzymamy serial bardzo interesujący a wszelkiego rodzaju kwestie dotyczące np. obsady będą takim elementem, który będzie rozpalał widzów serialu „Wiedźmin” na całym świecie - dodaje znawczyni prozy Andrzeja Sapkowskiego.

Więcej o postaciach ze świata Wiedźmina, w kontekście produkcji Netflixa, w naszym komentarzu.

Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Materiał: dr Natalia Leman

Redakcja: Centrum Promocji UŁ

Poprzednia wiadomość Międzynarodowe Targi Wynalazczości – UŁ ze złotym medalem!
Następna wiadomość UŁ-PODCAST: Dopalacze i ich wpływ na organizm