Welcome to UŁ! - 2500 studentów z zagranicy

Tańce, śpiew, ale również ważne informacje o tym, jak żyć w Polsce - tak w największym skrócie minęły spotkania powitalne dla zagranicznych studentów Uniwersytetu Łódzkiego. Jesienią zaczyna u nas naukę około 1500 osób. Ponad połowa z nich będzie tutaj minimum semestr, reszta spędzi na UŁ cały rok akademicki. Na UŁ jest obecnie około 2500 studentów z kilku kontynentów.

 

Welcome meeting na auli

Biuro Współpracy z Zagranicą UŁ każdego roku wita zagranicznych studentów na dwa sposoby. Pierwszy to Welcome Meeting na jednej z uniwersyteckich auli. Tutaj wyjaśniane są wszystkie procedury związane z zakwaterowaniem, przepisami i wymaganymi dokumentami. Mówimy również o tym, w jaki sposób poruszać się po mieście.

Na tym etapie regularnie pomaga nam łódzka policja, której reprezentant (st.asp. Adam Dembiński z KMP w Łodzi) krótko wyjaśnia jak bezpiecznie poruszać się po Łodzi i jakich zagrożeń unikać. Nie straszymy, a jedynie uczulamy na pułapki, które są częścią życia w każdej dużej aglomeracji.

- Spotkania ze studentami uniwersytetu z zagranicy stanowią już integralną część naszej uczelni. Odkąd je prowadzimy jest o wiele mniej zapytań o sprawy, które Polakowi wydają się oczywiste, a dla obywatela innego kraju, często o bardzo odmiennej kulturze i tradycji, wydają się na początku bardzo trudne i niezrozumiałe. Dzielimy się ze studentami wiedzą o Polsce, Polakach, funkcjonowaniu uczelni, mówimy o mieście, o sprawach związanych z ich tokiem nauczania oraz, co bardzo ważne, legalnością pobytu - mówi Liliana Lato, kierowniczka BWZ UŁ.

W tym roku odbyły się 4 powitania na aulach UŁ, bo zagranicznych studentów na Uniwersytecie Łódzkim przybywa w szybkim tempie. Na początku witani są studenci partnerskich uczelni Uniwersytetu Łódzkiego, którzy przyjeżdżają na wymianę semestralną lub roczną. Grupa jest tak duża, że zmuszeni jesteśmy organizować dwa spotkania (nie mamy sali, która pomieści aż 900 osób!).

Osobno witamy tych, którzy przyjechali uczyć się na cyklu pełnym ponieważ informacje, którymi się dzielimy są też trochę inne. Osobno witamy tych, którzy będą studiować w języku angielskim, a osobno tych, którzy kształcić się będą po polsku. W tej ostatniej grupie przeważają obywatele Ukrainy i Białorusi, ale nie brakuje również osób z dalekich stron, które nauczyły się polskiego.

Grill, taniec i zabawa

Wykłady o procedurach i kulturze są ważne, ale nie zapominamy o polskiej gościnności. Spotkania powitalne to również Grille na Rogach, czyli wyjazdowe imprezy w ośrodku konferencyjnym UŁ przy ulicy Rogowskiej. Po pierwsze zapoznajemy zagranicznych gości z polską kuchnią - w tym roku nie zabrakło pierogów, zupy pomidorowej (wegańskiej!) czy gulaszu. W pięknych okolicznościach polskiej jesiennej przyrody apetyty zawsze są spore. Impreza ma też za zadanie zintegrować studentów z różnych krajów.

- Powitanie w lesie łagiewnickim organizowane są przez BWZ od lat. I tu ponownie zdecydowaliśmy się na dwa dni zabawy ze względu na to, że liczba studentów bardzo nam wzrosła. Gościć możemy najwyżej 400 na jednym spotkaniu. Wspomaga nas Erasmus Student Network - studenci UŁ, którzy organizują gry integracyjne. Zapraszaliśmy również policję, ale zabawy są tak spokojne i pełne radości (absolutnie nie ma na nich alkoholu), że policja w tym roku nie przyjechała nas asystować. Bawią się ze sobą wszystkie kontynenty i zależy nam na tym, by poznawali nowe osoby - mówi Liliana Lato.

W tym roku, w ramach konkursów, trzeba było odpowiadać na pytania związane z Łodzią i Polską (nikt nie wiedział co to Disco Polo!), ale również śpiewać tradycyjne piosenki ze swoich ojczyzn i prezentować tradycyjne (lub mniej tradycyjne) układy taneczne. Studenci jak zwykle nie zawiedli, zabawa była naprawdę świetna!

University Diversity

Jedną z podstawowych zasad Uniwersytetu Łódzkiego jest Jedność w różnorodności. Jesteśmy dumni, że studiuje u nas niemal 100 różnych narodowości, wszystkim też przypominamy, że można pięknie się różnić. Jesteśmy równi jako ludzie - należy nam się szacunek, oczekujemy od drugiej strony tolerancji, cenimy przyjaźń i kreatywną współpracę. Tego staramy się uczyć studentów oprócz kształcenia ich w konkretnych dziedzinach nauki.

- Uważam, że studenci z zagranicy przynoszą ze sobą ogromną wartość i potencjał. Ci piękni młodzi ludzie przyjechali się do nas uczyć, wybrali naszą uczelnię i miasto bo usłyszeli o gościnności mieszkańców. Działania uczelni mające na celu jednoczenie i wskazywanie na wielość cech jakie nas łączą jako ludzi, prowadzą do lepszej integracji studentów ze społecznością akademicką. Następna akcja jaką zamierzamy powtórzyć to Gość na Gwiazdkę, gdzie pracownik UŁ będzie miał szansę zaprosić studenta z zagranicy na święta - podsumowuje kierowniczka BWZ UŁ.


Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki i nauk ścisłych. Współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba studiujących tutaj obcokrajowców, a polscy studenci poznają Europę, Azję, czy wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Zapraszamy na stronę Biura Prasowego UŁ: https://biuroprasowe-uni-lodz.prowly.com/


Współpraca: BWZ UŁ

Redakcja: Centrum Promocji UŁ