Zmień sposób myślenia z serią oksfordzką

Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego przygotowało kolejne tłumaczenia najnowszych i najbardziej popularnych tytułów z serii oksfordzkiej "Krótkie Wprowadzenie". Autorami przekładów są najlepsi tłumacze i wybitni eksperci związani z Uniwersytetem Łódzkim. Seria poszerzyła się o kolejne trzy tytuły: Science fiction, Piękno i Humor.

Science fiction to przystępne i atrakcyjne ujęcie zagadnień związanych z gatunkiem niełatwym do zdefiniowania. Już w 1953 r. Isaac Asimov określił ten gatunek jako "gałąź literatury zajmującą się wpływem rozwoju nauki na istoty ludzkie". Samuel R. Delany proponuje określić science fiction jako literaturę mówiącą o "tym, co się nie zdarzyło". Gatunek ten można więc zaklasyfikować jako połączenie powieści, tekstu naukowego i proroctwa. Science fiction to przede wszystkim literackie i filmowe podróże w czasie i przestrzeni, obcy i alternatywne społeczności oraz rozwój technologii i polityka.

Sięgający po Piękno będą mogli uchwycić estetykę w szerszym rozumieniu. Autor bierze pod lupę zarówno dzieła sztuki, jaki i naturę czy przedmioty codziennego użytku. Nieocenione może okazać się uzyskanie dzięki lekturze odpowiedzi na pytania: Czym właściwie jest piękno? Jaką rolę odgrywa w naszym życiu? Czy jest wartością uniwersalną? W wywodzie pojawia się również miejsce na konfrontację piękna z brzydotą.

Humor to pozycja dla poszukujących jego zrozumienia. Będący jedną z postaci komizmu, często niezrozumiany. W książce poruszane są kwestie m.in. definiowania humoru, etyczności czarnego humoru, emocji.

Dotychczas w serii ukazały się również: "Konflikt palestyńsko-izraelski", "Teoria gier", "Protestantyzm", "Terroryzm", "Dekolonizacja", "Geny", "Komórki macierzyste", "Języki", "Sztuka nowoczesna" i "Literatura francuska".

Opiekę merytoryczną nad polską edycją serii sprawują naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego: prof. Krystyna Kujawińska Courtney, prof. Ewa Gajewska, prof. Aneta Pawłowska, prof. Jerzy Gajdka, prof. Piotr Stalmaszczyk.

Po więcej -> https://wydawnictwo.uni.lodz.pl/serie/seria/krotkie-wprowadzenie

Redakcja: Centrum Promocji