dr hab. Monika Kujawska

Wydział Filozoficzno-Historyczny

dziedzina: nauki humanistyczne > dyscyplina: nauki o kulturze i religii

 

Od blisko 15 lat prowadzi badania etnobotaniczne i z zakresu antropologii medycznej, antropologii środowiskowej i antropologii jedzenia w subtropikach i tropikach Ameryki Południowej. Ponadto, prowadziła badania archiwalne w Polsce poświęcone etnobotanice historycznej i znaczeniu roślin w kulturze ludowej. W przyszłości planuje kontynuować badania w Ameryce Południowej, w Peru i Paragwaju, jak również w Europie. Stara się rozszerzać perspektywę badawczą poza podejście klasyczne i utylitarne w etnobotanice, by zwrócić się w stronę antropologii relacyjnej i etnografii wielogatunkowej uwzględniającej pozaludzkich aktorów jako przedmiot badań. Nadal stara się rozwijać podejście interdyscyplinarne w badaniach, które łączy antropologię, lingwistykę, botanikę, ekologię w tym ekologię chemiczną.

Temat pracy:
"Cykl powiązanych tematycznie artykułów naukowych pt. Wiedza i praktyki lokalne związane z wykorzystaniem roślin leczniczych wśród grup migrantów, metysów i rdzennej ludności w Ameryce Południowej. Badania z zakresu etnobotaniki i antropologii medycznej"

"Local knowledge and practices related to the use of medicinal plants among migrant, mestizo and indigenous groups in South America. Research in the field of ethnobotany and medical anthropology"

Cykl powiązanych tematycznie artykułów naukowych składa się z 11 prac opublikowanych po uzyskaniu stopnia doktora w latach 2014 – 2020. Wszystkie artykuły zostały opublikowane w języku angielskim w czasopismach o zasięgu międzynarodowym. Artykuły są efektem badań etnograficznych i etnobotanicznych prowadzonych w latach 2007-2018 wśród trzech społeczności zamieszkujących subtropikalną i tropikalną część Ameryki Południowej w Argentynie i Peru oraz rozważań metodologicznych i teoretycznych w ramach trzech projektów badawczych. Badane grupy, tj. imigranci z Polski, Metysi z Paragwaju oraz Indianie Ashaninka zamieszkują podobne biomy, ale mają odmienną historię zasiedlania tych miejsc, odmienne relacje z roślinami i różne podejście do ich wykorzystania wynikające z odmiennych ram kosmologicznych i podstaw ontologicznych. Owe ramy przekładają się na codzienne relacje z roślinami i na praktyki związane z ich używaniem. Cykl artykułów został poświęcony wiedzy etnobotanicznej i praktykom leczniczym z wykorzystania roślin leczniczych przez wyżej wymienione społeczności. Artykuły odznaczają się szerokim wachlarzem metod analizy, które były adekwatne do postawionych pytań badawczych i hipotez naukowych.  

Odwiedź repozytorium UŁ i przeczytaj tę pracę.

open access

Motto:
"Festina lente" – każdy projekt naukowy i przedsięwzięcie badawcze musi dojrzeć, by wydać owoc.