PROFIL PRACOWNIKA: Jarosław Płuciennik

PROFILE SPOŁECZNOŚCIOWE

CZYM SIĘ ZAJMUJĘ

Działalność naukowa, dydaktyczna, organizacyjna. Badania naukowe i publikacje, prowadzenie wykładów, seminariów, warsztatów, ćwiczeń. Redakcja naukowa czasopisma naukowego, popularyzacja nauki. Uczestnictwo w zebraniach Rady Wydziału (członek), Rady Dyscypliny Naukowej (Komisja Nauk o Kulturze i Religii oraz Nauk o Sztuce UŁ).

BIOGRAM

Prof. dr hab. Jarosław Płuciennik, ur. w 1966 r. w Ostrowie Wielkopolskim, mieszka od czasu studiów w Łodzi. Profesor nauk humanistycznych, kulturoznawca, literaturoznawca, kognitywista, historyk idei. Jest autorem ok. 200 publikacji w wielu językach z zakresu kulturoznawstwa, literaturoznawstwa i kognitywistyki w tym 8 autorskich indywidualnych książek i współredagowanych wielu innych tomów zbiorowych. Tłumaczył także książki i artykuły naukowe z języka angielskiego i szwedzkiego.

Był prorektorem UŁ ds. jakości i programów kształcenia w latach 2012-2016, a także pełnomocnikiem Rektora ds. Otwartych Zasobów Edukacyjnych w kadencji 2016-2020. Od wiosny 2020 r. do 2021 r. członek Zespołu doradczego ds. polityki klimatyczno-środowiskowej Uniwersytetu Łódzkiego.

Podczas staży zagranicznych studiował także język szwedzki i kulturę skandynawską oraz kognitywną semantykę (1994-1996). Doktorat pt. Retoryka wzniosłości w dziele literackim obronił w 1999 r. Kolokwium habilitacyjne na podstawie pracy pt. Literackie identyfikacje i oddźwięki. Poetyka a empatia odbyło się w 2003 r.

ZAINTERESOWANIA

Kognitywistyka (szczególnie, teoria figur retorycznych oraz narratologia i teoria umysłu, wielomodalny i multimedialny storytelling, twórcze pisanie, krytyczno-medialne kompetencje, produkcja kulturowa), filozofia i historia kultury (zwłaszcza porównawczo kultur skandynawskich i polskiej, kultura nordycka, kultura aktywizmu i subkultur, wolność słowa, demokracja i nowoczesność, disneyizacja i disneyfikacja), wielojęzyczność oraz ekokrytyka (np. Greta Thunberg i kulturowe konteksty jej wystąpień), jak również badania nad szkolnictwem wyższym (demokracja uniwersytecka, idea uniwersytetu), cyfrowa humanistyka (także jako metodologia) i otwarte zasoby edukacyjne.

OSIĄGNIECIA

Ostatnieprace książkowe to Odwaga poetyki. Aktywizm, opór, psalmy (2019), Twórczość, zatrudnialność, uniwersytet, pod red. J. Płuciennika, M. Czajkowskiej i M. Wróblewskiego, WUŁ, Łódź 2018; Psalmy polskie czasu reformy. Tetrapla łódzka na 500 lat Reformacji, wyd. D. Kowalska, K. Płachcińska, J. Płuciennik, WUŁ, Łódź 2017; Lyndal Roper, Marcin Luter. Prorok i buntownik, tłum. M.Potz i L. Chmielewska, pod red. naukową M. Hintz, J. Płuciennik, J. Sojka, WUŁ, Łódź 2017; On-line/ Off-line. Between Text and Experience. Writing as a Lifestyle. Eds. Peter Gärdenfors, William Powers, Jarosław Płuciennik, Michał Wróblewski, Łódź-Kraków: WUŁ, WUJ 2015; Infinity in Language (razem w Kennethem Holmqvistem) (2008), Literatura, głupcze! Laboratoria nowoczesnej kultury literackiej (2009) oraz Literature, Culture, and Tolerance, ed. by A. Murphy, Ch. Russell, J. Płuciennik and I. Hübner (2009).

Od 2010 r. Redaktor Naczelny międzynarodowego półrocznika naukowego o ponad 60-letniej tradycji pt. Zagadnienia Rodzajów Literackich/ Problems of Literary Genres.

Wypromował 8 doktorantów(-ek).

Wielokrotnie nagradzany przez Rektorów UŁ i Konferencję Rektorów łódzkich uczelni państwowych i PAN, odznaczony Medalem KEN (2011) i Złotą Odznaką UŁ (2013). Wykładał gościnnie na Uniwersytecie Warszawskim, w Akademii Muzycznej w Łodzi i na Uniwersytecie w Lund. Wykładał także w Seton Hall University w New Jersey, USA. Prowadził studia i badania w Lund University Cognitive Science w Szwecji, w Westminster College i Clare Hall w Cambridge, w Instytucie Kultury w Bolzano i w CEU w Budapeszcie. Był kierownikiem międzynarodowych projektów EU: LLOM, iProfessionals oraz Boys Reading, iProUŁ 2014 oraz Otwarty UŁ. Był Przewodniczącym Komisji Kultury i Sztuki Polskiej Akademii Nauk Odział w Łodzi od 2015 r. Członek Komitetu Nauk o Kulturze Polskiej Akademii Nauk (w kadencji 2020-2023), w jego ramach członek Zespołu ds. międzynarodowych oraz Zespołu ds. społecznych. Jest i był członkiem wielu międzynarodowych i polskich towarzystw naukowych.

Wypromował ok. 100 prac dyplomowych (głównie magisterskich).

KONTAKT I DYŻURY

tel: 511-528-243

e-mail: jaroslaw.pluciennik@uni.lodz.pl

Dyżury

poniedziałek: 13:15-14:15 Proszę o kontakt mejlowy dzień wcześniej
wtorek: 10:00-11:00 Proszę o kontakt mejlowy dzień wcześniej