Hołd od UŁ w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Reprezentanci społeczności Uniwersytetu Łódzkiego wzięli udział w wojewódzkich obchodach Narodowego Święta 3 Maja na Placu Archikatedralnym w Łodzi. W imieniu uczelni kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza złożył prorektor ds. współpracy z zagranicą prof. dr hab. Łukasz Bogucki.

Kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza złożyli również przedstawiciele świata akademickiego. Uniwerstet Łódzki reprezentował prof. dr hab. Łukasz Bogucki, prorektor ds. wspołpracy z zagranicą.

Uroczystości, na które zaprosiła wojewoda łódzki Dorota Ryl, otworzyła msza święta w intencji Ojczyzny, odprawiona w Bazylice Archikatedralnej przez księdza kardynała Grzegorza Rysia, metropolitę łódzkiego. 

Po nabożeństwie odbyła się uroczysta zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, a okolicznościowe przemówienie wygłosiła wojewoda Dorota Ryl. Odczytano też apel pamięci Oręża Polskiego, zakończony salwą honorową.  

Następnie delegacje organizacji kombatanckich, politycznych i społecznych oraz instytucji uczestniczących w uroczystych obchodach Narodowego Święta 3 Maja w Łodzi składały przed płytą Grobu Nieznanego Żołnierza wieńce i wiązanki kwiatów. Uroczystość zakończyła defilada ul. Piotrkowską oddziałów wojska, policji i straży miejskiej.  

Trzeciomajowe święto upamiętnia uchwalenie w 1791 roku przez Sejm Czteroletni pierwszej w Europie i drugiej na świecie Konstytucji. Regulowała ona organizację władz Rzeczypospolitej i określała prawa oraz obowiązki obywateli. Wprowadzała trójpodział władzy i pojęcie suwerenności narodu. Zachowywała przywileje szlachty, ale dawała również nowe prawa i wolności mieszczanom. Nie znosiła poddaństwa, ale brała chłopów pod opiekę prawa. Ustanawiała odpowiedzialność ministrów przed kadencyjnym Parlamentem, złożonym z posłów – od teraz reprezentantów całego narodu. Zastrzegała niemożność wykonywania władzy sądowniczej przez króla i rząd. Uznawała katolicyzm jako religię panującą, ale podkreślała zasadę tolerancji religijnej i wolności dla Polaków innych wyznań. Zmieniała ustrój z monarchii elekcyjnej na dziedziczną. Jej twórcy, reformatorzy Sejmu Czteroletniego, potrafili sformułować dokument konstruujący nowy ustrój Rzeczypospolitej, nawiązujący do nowoczesnych idei oświecenia, a jednocześnie zgodny z tradycją. Konstytucja 3 Maja była wówczas nadzieją na zachowanie niezawisłości państwa polskiego. 

Święto obchodzone w rocznicę jej uchwalenia symbolizuje przywiązanie Polaków do wolności i samostanowienia. To także hołd i przejaw wdzięczności wobec ludzi, którzy w najtrudniejszych dla Rzeczpospolitej czasach rozbiorów mieli odwagę bronić polskiej państwowości. 

Redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ