Błażej Ciarkowski w Radiu Naukowym

Błażej Ciarkowski, autor książki „Słowo architekta”, był gościem Karoliny Głowackiej w Radiu Naukowym.

Szare, smutne blokowiska to pierwsze co przychodzi na myśl, gdy myślimy o architekturze PRL-u. Czy rzeczywiście było tak beznadziejnie? Zdaniem jednego z bohaterów książki Błażeja Ciarkowskiego „nie możemy sobie teraz pozwolić na luksus budowania takich mieszkań”. Choć wykonanie często pozostawiało wiele do życzenia, należy pamiętać jak kompleksowo podchodzono do projektowania nowych osiedli. Miały stanowić niezależne organizmy miejskie z niezbędnymi budynkami użyteczności publicznej (szkoły, przedszkola, przychodnie). Pamiętano także o zieleni. Do budowy warszawskiego Ursynowa zatrudniono nawet zespół psychologów i socjologów!

O tym, czy powinniśmy wstydzić się blokowisk z wielkiej płyty, w Radiu Naukowym opowiadał Błażej Ciarkowski.

Podkast dostępny jest TUTAJ.