Przemoc rówieśnicza i prześladowania w szkole

Przemoc nie zna granic i dotyka niemalże każdej sfery życia. Szczególnie narażone są na nią dzieci, zwłaszcza w środowisku szkolnym.

Na temat rozmiarów przemocy rówieśniczej w placówkach edukacyjnych dyskutują Agata Kobylińska – Pełnomocniczka ds. Dzieci i Młodzieży przy Prezydencie Miasta Łodzi oraz Marta Szymczyk, aktywistka edukacyjna i społeczna, prowadząca fanpage "Nieszablonowa Pedagożka". Poruszają temat powszechności zjawiska przemocy oraz różnorodnych form, jakie przyjmuje agresja.

Dużo uwagi poświęcają pośrednim i bezpośrednim działaniom przemocowym oraz roli mediów społecznościowych i Internetu w tym procesie. Wymieniają się także doświadczeniami z pracy z młodzieżą.

W rozmowie pojawiają się też na obszary, które w polskich szkołach są rzadziej dyskutowane, takie jak przemoc o charakterze seksualnym.

Dodatkowo rozmówczynie wskazują miejsca, gdzie pedagodzy i pedagożki mogą znaleźć wsparcie oraz informacje na temat przemocy.

Rozmowa odbyła się w ramach Konferencji „STOJĘ PO TWOJEJ STRONIE! – profilaktyka przemocy wobec dzieci i młodzieży” 4 kwietnia 2024 r. w Fabryce Aktywności Miejskiej w Łodzi.