25 maja, 2017 r.

​72. urodziny Uniwersytetu Łódzkiego

24 maja na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu z okazji 72. rocznicy utworzenia uczelni.

Tytułem doktora honoris causa UŁ wyróżniono prof. Krzysztofa Pomiana, historyka i filozofa, dyrektora naukowego Muzeum Europy w Brukseli. Laudację wygłosiła prof. Elżbieta Jung. Zwróciła w niej uwagę na bliskie kontakty profesora z Łodzią, ale to sam Krzysztof Pomian, dziękując za uhonorowanie go tym tytułem, wyjaśnił jak bliskie są to relacje.

– Na mojej mapie uczuciowej, Łódź od zawsze splata się z Warszawą. Moja żona pochodzi z Łodzi. Tutaj związany byłem ze środowiskiem naukowym, kulturalnym. Prof. Kotarbiński, pierwszy rektor Uniwersytetu Łódzkiego, był nauczycielem mojego ojca, osobą kultową w naszym domu rodzinnym, później był moim nauczycielem. Z Uniwersytetem Łódzkim związany był prof. Leszek Kołakowski, mój promotor.

senat

W trakcie uroczystości wręczono także medale i nagrody. 8 osób otrzymało Medale Universitas Lodziensis Merentibus. Medalami Universitatis Lodziensis Amico uhonorowano: prof. Jana Jędrzejewskiego – University of Ulster, prof. Corę Dietl – Uniwersytet Justusa Liebiga z Giessen, prof. Jana C. Joerdena - Uniwersytet Europejski Viadrina, prof. Hansa Jurgena Bomelburga - Uniwersytet Justusa Liebiga z Giessen, prof. Andreja Bobaka – Uniwersytet w Koszycach, prof. Vytautasa Nekrosiusa – Uniwersytet Wileński, prof. Adelinę Sanchez Espinozę – Uniwersytet w Granadzie, prof. Andrzeaj Chodubskiego – Uniwersytet Gdański, Christine Bily - Uniwersytet Justusa Liebiga z Giessen oraz Luisa M. Z. Chicharo – Uniwersytet Algarve. 4 osoby otrzymały Medale Universitas Lodziensis Alumno Laude Dignissimo. Wręczono nagrody Rektora UŁ i Fundacji UŁ.

Atrakcją uroczystości był występ zagranicznych studentów UŁ i słuchaczy Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców UŁ. Swoje ludowe tańce i piosenki przedstawili studenci z Indonezji oraz Demokratycznej Republiki Konga, Simon Sammoun z Syrii zagrał na skrzypcach, a Jana Poźniak z Białorusi zaśpiewała w stroju narodowym.

Po południu odbyła się uroczysta promocja doktorów i doktorów habilitowanych Uniwersytetu Łódzkiego. Wzięło w niej udział prawie 90 świeżo upieczonych doktorów i 30 doktorów habilitowanych oraz ich promotorzy, najbliżsi, znajomi i przyjaciele. Największa aula Wydziału Filologicznego była po brzegi wypełniona naukowcami i gośćmi Uniwersytetu Łódzkiego.

Redakcja: Centrum Promocji

Poprzednia wiadomość 16. edycja konkursu European Language Label