Nominacje do 2. edycji Nagrody im. prof. Kotarbińskiego

Znamy nominowanych do Nagrody im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego profesora Tadeusza Kotarbińskiego za wybitną pracę naukową z zakresu nauk humanistycznych.

Spośród 44 zgłoszonych do konkursu prac kapituła konkursu na posiedzeniu 20 września 2016 r. nominowała do nagrody pięć:

• Kaja Gadowska Dysfunkcje administracji. Służba cywilna w perspektywie neoinstytucjonalnej, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego;
  • Ewa Kołodziejczyk Amerykańskie powojnie Czesława Miłosza, Wydawnictwo Instytutu Badań Literackich PAN, Fundacja Akademia Humanistyczna;
  • Wojciech Klimczyk Wirus mobilizacji. Taniec a kształtowanie się nowoczesności (1455-1795), Universitas;
  • Małgorzata Domagalska Zatrute ziarno. Proza antysemicka na łamach "Roli" (1883-1912), Polskie Towarzystwo Historyczne, Wydawnictwo Neriton;
  • Katarzyna Mikulska Tejiendo destinos. Un acercamiento al sistema de comunicación gráfica en los códices adivinatorios, El Colegio Mexiquense - Instituto de Estudios Ibéricos e Iberoamericanos, Uniwersytet Warszawski.

Spośród nominowanych dzieł Kapituła wybierze jedną pracę, której autor zostanie uhonorowany nagrodą w wysokości 50 000 zł. Wręczenie nagrody nastąpi podczas uroczystej gali w dniu 20 listopada 2016 r. w Filharmonii im. Artura Rubinsteina w Łodzi.

W pierwszej edycji konkursu nagrodę przyznano prof. Janowi Strelauowi, za książkę Różnice indywidualne. Historia - determinanty - zastosowania.

W skład Kapituły wchodzą: prof. dr hab. Włodzimierz Nykiel, prof. dr hab. Grzegorz Gazda oraz prof. dr hab. Ryszard Kleszcz z UŁ, prof. dr hab. Anna Legeżyńska z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. dr hab. Anna Lewicka-Strzałecka z Polskiej Akademii Nauk, prof. dr hab. Tadeusz Sławek z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz ks. prof. dr hab. Andrzej Szostek z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Patronem konkursu jest Profesor Tadeusz Kotarbiński: wybitny uczony, humanista, filozof, znakomity nauczyciel, człowiek szerokiego spojrzenia na historię ludzkiej myśli i jej wpływu na losy społeczeństw. Profesor Kotarbiński był pierwszym rektorem Uniwersytetu Łódzkiego.