25 czerwca, 2018 r.

Czas młodych naukowców: ​Wiedza-Inspiracja-Pasja na UŁ

Uniwersytet Łódzki, jako uczelnia badawcza, konsekwentnie stawia na rozwój i osiągnięcia młodych naukowców. Nasi doktoranci regularnie zdobywają dofinansowania na prowadzenie badań naukowych w wielu dziedzinach. Dbamy też o to, by już w pierwszych latach studiów wspomagać tych, którzy chcą wiązać swoją przyszłość z nauką. Wielkim podsumowaniem tych starań była pierwsza ogólnopolska konferencja Wiedza-Inspiracja-Pasja.

Żeby prowadzić projekt naukowy wystarczy być studentem Uniwersytetu Łódzkiego, mieć dobry pomysł i dużo zapału do pracy. W ramach programu Studenckie Granty Badawcze, po spełnieniu kilku prostych warunków, studenci otrzymują do 3,5 tysiąca złotych na badania. W pierwszej edycji programu 89 studentów mogło rozpocząć karierę naukowca otrzymując łącznie 274 570,67 zł. Wybrane projekty zaprezentowano na konferencji.

Uniwersytet Łódzki wspiera też najzdolniejszą młodzież z województwa łódzkiego. W programie Zdolny Uczeń Świetny Student oferujemy wsparcie naszych wykładowców dla młodych ludzi, którzy chcą zdobywać wiedzę na poziomie akademickim już w czasie nauki w szkole średniej. Przez cały rok spotykają się na wybranym wydziale i rozwijają się w wybranej dziedzinie naukowej.

Uczelnia kładzie też duży nacisk na zdobywanie grantów badawczych dla młodych naukowców. Jesteśmy jednym z liderów w konkursie Miniatura Narodowego Centrum Nauki. Nasi doktoranci i naukowcy z tytułem doktora zdobywają ogólnopolskie nagrody naukowe i nagrody za patenty naukowe.

Na konferencję Wiedza-Inspiracja-Pasja zaproszeni zostali młodzi naukowcy z całej Polski. Obecni byli przedstawiciele Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wrocławskiego, Ekonomicznego w Krakowie, Jana Kochanowskiego w Kielcach, Śląskiego, Rzeszowskiego, Warsaw University of Life Sciences, KUL, Warmińsko-Mazurskiego, UAM, SWPS, Politechniki Łódzkiej, Częstochowskiej i Białostockiej. To niepowtarzalna okazja do wymiany doświadczeń i nawiązania współpracy, niekoniecznie tylko wewnątrz jednej dziedziny. Zdajemy sobie sprawę, że największe projekty naukowe cechuje obecnie interdyscyplinarność.

Podczas konferencji młodzi naukowcy zaprezentowali wybrane projekty m.in.:

- Wykorzystanie teorii gier i grafów w analizie grup przestępczych oraz zapobieganiu działaniom terrorystycznym,
- Amalgamaty konceptualne w twórczości powieściowej Joanny Bator,
- Termoczułe żele z nanostrukturami węgla jako perspektywiczny materiał w inżynierii tkankowej,
- Usłyszeć obraz, zobaczyć utwór – o muzyce graficznej w edukacji artystycznej,
- Konkurs Piosenki Eurowizji i jego wpływ na poszczególne aspekty w turystyce,
- Najsłynniejsze trucizny historii w pojęciu biochemicznym,
- Nieoficjalne nazewnictwo miejskie Łodzi,
- Oczekiwania pokolenia Y wobec rynku pracy na przykładzie Polski i Hiszpanii,
- Programowanie obsługi strumieniowania multimediów w sieci.

Ogólnopolskie spotkanie naukowców otworzył Prorektor ds. studenckich UŁ prof. Tomasz Cieślak. Wspólnie z profesorami - Maciejem Bartosem (WBiOŚ), Bogusławem Śliwerskim (WNoW) i Witoldem Ciesielskim (WCh) - wygłosili krótkie wykłady na temat interpretacji liryki, wpływu smogu na nasze zdrowie, demokratyzacji w szkołach i materiałach przyszłości opartych o substancje pochodzące z natury.

Redakcja: Centrum Promocji UŁ

Poprzednia wiadomość Podsumowanie Festiwalu See Bloggers
Następna wiadomość UŁ i Uniwersytet Wileński zbadają świadomość konstytucyjną w UE