Nagroda Historyczna Polityki 2018 dla dr Ewy Wiatr

Dziennik z getta łódzkiego Rywki Lipszyc, opracowany przez dr Ewę Wiatr z Centrum Badań Żydowskich UŁ, otrzymał Nagrodę Historyczną Polityki 2018. To kolejna taka nagroda dla tej jednostki naukowej. Jesteśmy niezwykle dumni i składamy autorce ogromne gratulacje.

 

"Ewa Wiatr odszukała w łódzkim archiwum gettowym dowody i świadectwa członków rodziny i otoczenia Rywki. Przydała wielu anonimom imiona i nazwiska. W istocie nagroda za Dziennik getta łódzkiego mogłaby figurować zarówno w kategorii Źródła jak i Pamiętniki, wspomnienia i relacje, do której ją wpisaliśmy. W każdym razie dr Ewa Wiatr zasłużenie ją otrzymuje." - cytujemy za Tygodnikiem Polityka.

To kolejna Nagroda Historyczna Polityki, która trafia do Centrum Badań Żydowskich UŁ. Poprzednim laureatem był dr Adam Sitarek za książkę Otoczone drutem państwo.

- Moja przygoda z dziennikiem Rywki Lipszyc zaczęła się w 2009 r. To wówczas do Centrum Badań Żydowskich Żydowskich UŁ trafiła kopia anonimowego jeszcze wówczas manuskryptu. Nazwisko Rywki i tożsamość jej rodziny ujawniła się w toku prac nad edycją dziennika. Możemy mówić o wielkim szczęściu - udało się nawet dotrzeć do żyjących w Izraelu kuzynek Rywki, które są bohaterkami dziennika. Dla mnie, zajmującej się na co dzień historią getta łódzkiego, jest to źródło wyjątkowej wartości. Nie tyle chodzi tu o informacje historyczne, których jest stosunkowo mało, a zapis wewnętrznych przeżyć tej wrażliwej nastolatki. Opracowując ten tekst do druku, najpierw wydania angielskiego, następnie polskiego, nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że wciąż czytam nowy tekst - każda kolejna lektura odsłaniała bowiem nowe treści. Nie będę ukrywać, jak bardzo cieszy mnie nagroda historyczna Polityki przyznana właśnie "Dziennikowi" Rywki Lipszyc. I cieszę się nie tylko dlatego, że jest to jedna z najważniejszych nagród w środowisku historycznym w Polsce i daje mi ogromną satysfakcję zawodową, ale przede wszystkim z powodu zwrócenia uwagi na ten tekst, poszerzenia kręgu potencjalnych czytelników. To przede wszystkim Rywka jest laureatką tej nagrody - mówi dr Ewa Wiatr

Centrum Badań Żydowskich UŁ działa od 13 lat i jest jedną z najlepszych jednostek naukowych Uczelni. Do jego zadań należy badanie historii Żydów w Polsce. Prace badawcze koncentrują się głównie na wiekach XIX i XX. Centrum regularnie zdobywa granty naukowe na wartościowe projekty. Najnowszym osiągnięciem jest dofinansowanie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na stworzenie Leksykonu getta łódzkiego. Prace koordynuje dr Adam Sitarek.

redakcja: Centrum Promocji UŁ