WSPARCIE W UNILODZ

Godło Polski
WSPARCIE W UNILODZ

STRONA W BUDOWIE

POTRZEBUJESZ POMOCY LUB WSPARCIA? JESTEŚMY DLA CIEBIE!

Uniwersytet Łódzki aktywnie włącza się w działania mające na celu wzmocnienie potencjału naukowo-badawczego organizacji przy jednoczesnym zapewnianiu całej społeczności akademickiej odpowiednich warunków pracy i studiowania. Jako uczelnia różnorodna, otwarta i tolerancyjna chcemy, aby każda osoba należąca do społeczności akademickiej czuła się jej istotną częścią.

Podejmujemy starania, by środowisko akademickie było wolne od wszelakich form przemocy wobec osób tworzących naszą społeczność. Sprzeciwiamy się dyskryminacji, mobbingowi, oraz wszelkim zachowaniom prowadzącym do przemocy psychicznej lub fizycznej.  

Wdrażamy działania prewencyjne oraz służące niwelowaniu skutków stwierdzonych przypadków niechcianych zachowań poprzez wypracowanie Procedury antydyskryminacyjnej i antymobbingowej oraz powołanie odpowiednich organów – Koordynatora ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji i Mobbingowi, Komisji Antymobbingowej, Zespołu ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji. Wierzymy, że wypracowanie mechanizmu antydyskryminacyjnego i antymobbingowego wzmocni ochronę praw wszystkich członków społeczności akademickiej.

CZYM JEST MOBBING I JAK Z NIM WALCZYĆ

Mobbing jest specyficznym rodzajem przemocy, która zaburza relacje interpersonalne w miejscu pracy, jednoznacznie negatywnie wpływa na funkcjonowanie zatrudnionych i całej firmy.
Ofiarą tak rozumianego mobbingu może być tylko pracownik, czyli osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Warto pamiętać, że mobberem, czyli osobą dopuszczającą się mobbingu, może być osoba, która nie jest pracownikiem, np. zatrudniona na umowę o dzieło lub kontrakt menadżerski.

Jeżeli uważasz, że doświadczył_ś mobbingu, możesz dokonać zgłoszenia w celu przeprowadzenia postepowania naprawczego

CZYM JEST DYSKRYMINACJA I JAK Z NIĄ WALCZYĆ

Dyskryminacja - to sytuacja, w której człowiek ze względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, religię, wyznanie, światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną, jest traktowany mniej korzystnie, niesprawiedliwie lub nieobiektywnie niż byłby traktowany inny człowiek w porównywalnej sytuacji.

Dyskryminacja jest formą nieuzasadnionej i opartej na stereotypach marginalizacji pewnych grup społecznych, które odznaczają się pewną wspólną cechą.

Jeżeli uważasz, że doświadczył_ś dyskryminacji (w tym molestowania, molestowania seksualnego) lub nierównego traktowania, możesz dokonać zgłoszenia w celu przeprowadzenia postepowania naprawczego.

CZYM JEST MOLESTOWANIE I JAK Z NIM WALCZYĆ

Molestowanie seksualne to każde niepożądane zachowanie o charakterze seksualnym odnoszące się do płci, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności osoby, a w szczególności stworzenie wobec niej zastraszającej, wrogiej, poniżającej, upokarzającej lub uwłaczającej atmosfery. Na zachowanie to mogą się składać elementy fizyczne, werbalne lub pozawerbalne.

Molestowanie seksualne jest jedną z form dyskryminacji.

Jeżeli uważasz, że doświadczył_ś molestowania seksualnego, możesz dokonać zgłoszenia w celu przeprowadzenia postepowania naprawczego.

WSPARCIE DLA OSÓB NIEBINARNYCH I TRANSPŁCIOWYCH

Kierując się poszanowaniem godności człowieka rozumianej jako prawo do własnej tożsamości i samookreślania się osób studiujących na Uniwersytecie Łódzkim oraz w odpowiedzi na postulaty społeczności akademickiej, zgodnie z zarządzeniem nr 137 rektora UŁ z 26 września 2024 r. w sprawie wprowadzenia w UŁ Instrukcji dotyczącej sposobu korzystania z rozwiązania identyfikującego, opartego na posługiwaniu się preferowanymi danymi w narzędziach Microsoft 365 osoby transpłciowe i niebinarne mogą skorzystać z kilku form wsparcia oferowanych przez naszą uczelnię.

RÓWNOŚĆ

Rada ds. równego traktowania 

Misją Rady ds. równego traktowania jest opracowywanie, rozwijanie i wdrażanie w Uniwersytecie Łódzkim rozwiązań organizacyjnych, administracyjnych oraz edukacyjnych zgodnych z zasadami równego traktowania, zmierzających do przeciwdziałania wszelkim formom dyskryminacji w środowisku akademickim. Będzie tworzyć wzorce i dobre praktyki w tym zakresie, wpisując się tym samym we współczesne założenia społecznej odpowiedzialności uczelni. Rada pełni w Uniwersytecie Łódzkim rolę opiniotwórczą i doradczą.

Plan na rzecz równych szans

Wdrażamy drugą, zaktualizowaną i rozszerzoną edycję Planu na rzecz równych szans Uniwersytetu Łódzkiego, czyli GEP 2.0 na lata 2025-2027. Niezmiennie zależy nam na tym, by wspierać, monitorować i analizować działania administracyjne, edukacyjne i badawcze zmierzające do promowania równości płci oraz różnorodności na Uniwersytecie Łódzkim. Celem bieżącego Planu na rzecz równych szans jest także obserwacja, jaki wpływ na naszą społeczność akademicką i jej otoczenie wywierają podejmowane inicjatywy.

RZECZNICY/RZECZNICZKI, KOORDYNATORZY/KOORDYNATORKI, KOMISJE

Koordynatorka ds. przeciwdziałania dyskryminacji, mobbingowi i innym zachowaniom niepożądanym

Koordynatorka ds. przeciwdziałania dyskryminacji, mobbingowi i innym zachowaniom niepożądanym zajmuje się prowadzeniem postępowania w przypadku wystąpienia sytuacji na UŁ noszących znamiona dyskryminacji, mobbingu oraz innych zachowań niepożądanych, wspiera i przeprowadza interwencję kryzysową osób studiujących i pracujących w UŁ w sytuacjach kryzysu samobójczego oraz występowania samookaleczeń.

Więcej informacji o wsparciu ze strony Koordynatorki ds. przeciwdziałania dyskryminacji, mobbingowi i innym zachowaniom niepożądanym

Rzecznik Praw Akademickich

Rzecznik Prawa Akademicki (Ombudsman) jest osobą, do której może się zwrócić każdy członek społeczności akademickiej (osoby studiujące, pracownicy i pracowniczki naukowo-dydaktyczni, administracyjni oraz techniczni) w sytuacji, gdy dzieje się coś niewłaściwego, nieodpowiedniego czy naruszającego prawa lub godność. Biuro Rzecznika Praw Akademickich jest miejscem, gdzie, zachowując poufność, można omówić swoją sytuację, przedstawić problem, z którym się borykamy, zgłosić niezgodne z prawem lub nietyczne zachowania, wskazać na wadliwie funkcjonujące instytucje lub rozwiązania instytucjonalne w Uniwersytecie Łódzkim. 

Więcej informacji o wsparciu ze strony Rzecznika Praw Akademckich

Rzecznik Praw Doktoranta Uniwersytetu Łódzkiego

Rzecznik Praw Doktoranta UŁ jest odpowiedzialny za ochronę praw doktorantów, monitorowanie stanu ich przestrzegania, krzewienie wiedzy na temat praw i obowiązków doktoranta oraz reprezentowanie doktorantów przed władzami Uniwersytetu Łódzkiego Rzecznik Praw Doktoranta UŁ może działać poprzez:  podejmowanie mediacji w sytuacjach konfliktowych i spornych oraz działań wyjaśniających w sprawach indywidualnych, analizowanie, monitorowanie i wspieranie przestrzegania praw doktorantów, udzielanie wsparcia prawnego, w szczególności z zakresu prawa o szkolnictwie wyższym i nauce oraz innych przepisów regulujących przebieg kształcenia, popularyzowanie wiedzy na temat praw i obowiązków doktoranta wśród społeczności akademickiej. 

Więcej informacji o wsparciu ze strony Rzecznika Praw Doktoranta UŁ

Pełnomocniczka Rektora UŁ do Spraw Równego Traktowania

Pełnomocniczka Rektora UŁ do spraw równego traktowania inicjuje działania na rzecz równego traktowania i zapobiegania dyskryminacji, zajmuje się monitoringiem i ewaluacją działań antydyskryminacyjnych; promuje. Do zadań Pełnomocniczki należy również upowszechnianie i propagowanie problematyki równego traktowania wśród społeczności akademickiej oraz koordynowanie współpracy krajowej i międzynarodowej w zakresie równego traktowania. Pełnomocniczka współpracuje także z Radą ds. Równego Traktowania. 

Więcej informacji o wsparciu ze strony Pełnomocniczki Rektora UŁ do Spraw Równego Traktowania

Sekcja Postępowań Wyjaśniających i Dyscyplinarnych

Zadaniem Sekcji Postępowań Wyjaśniających i Dyscyplinarnych Uniwersytetu Łódzkiego jest obsługa administracyjna Uczelnianej Komisji Dyscyplinarnej do spraw Nauczycieli Akademickich, Komisji Dyscyplinarnej dla Studentów i Odwoławczej Komisji Dyscyplinarnej dla Studentów, Komisji Dyscyplinarnej dla Doktorantów i Odwoławczej Komisji Dyscyplinarnej dla Doktorantów oraz rzeczników dyscyplinarnych i pełnomocników, prowadzenie rejestru postępowań dyscyplinarnych oraz akt poszczególnych spraw nauczycieli akademickich, studentów, doktorantów. Komisja pomaga w przygotowaniu odpowiednich dokumentów w sprawach dyscyplinarnych oraz obsługuje posiedzenia komisji dyscyplinarnych. Współpracuje również z władzami Uczelni w zakresie rozwiązywania spraw dyscyplinarnych.

Więcej informacji o Sekcji Postępowań Wyjaśniających i Dyscyplinarnych

Komisja antymobbingowa

Komisja ds. przeciwdziałania dyskryminacji i innym zachowaniom niepożądanym

 

WSPARCIE W UNIWERSYTECIE ŁÓDZKIM – CENTRUM WSPARCIA I DOSTĘPNOŚCI (CWID)

Misją CWiD UŁ jest tworzenie w Uniwersytecie Łódzkim przestrzeni równych szans w studiowaniu dla osób ze szczególnymi potrzebami. Dążymy do zapewnienia dostępności osobom, które z uwagi na niepełnosprawność, stan zdrowia, trudności adaptacyjne lub inne powody, nie są w stanie realizować procesu uczenia się i pracy naukowej na zasadach równości oraz z zachowaniem najwyżej jakości kształcenia.

Każda osoba z niepełnosprawnościami oraz szczególnymi potrzebami ma prawo do równego dostępu do edukacji na poziomie wyższym. Wspieramy zarówno w sprawach związanych z kształceniem, jak i szeroko rozumianą aktywnością w środowisku akademickim. Do każdej osoby podchodzimy indywidualnie. Poznajemy jej specyficzne potrzeby i możliwości psychofizyczne oraz dobieramy odpowiednie rodzaje wsparcia, żeby mogła w pełni uczestniczyć w procesie studiowania.

ZGŁOŚ SPRAWĘ