Nauka inspiruje – dr Marta Jabłońska

Dr Marta Jabłońska – wykładowczyni Katedry Informatyki Ekonomicznej i Medycznej Uniwersytetu Łódzkiego, autorka publikacji dotyczących m.in. wpływu cyberprzestrzeni na jednostkę i społeczeństwo, zachowań online oraz ich skutków. Fascynuje się sztuczną inteligencją oraz możliwościami, jakie niesie dla prowadzenia badań nad dużymi zbiorami danych. Aktualnie pracuje nad analizą przejawów religijności i duchowości online. Uwielbia żyć w zgodzie z naturą i kiedy tylko ma możliwość ucieka do lasu na długie piesze wycieczki.

Dr Marta Jabłońska na tle lasu rozświetlonego jasnoniebieskim światłem

Dr Marta Jabłońska zajmuje się badaniem wpływu cyberprzestrzeni na jednostkę i społeczeństwo oraz zachowaniami online. Obserwuje wpływ sztucznej inteligencji na codzienne życie użytkowników Internetu. Zainteresowania te przekłada na dydaktykę i pracę naukową. Jej aktualne badania dotyczą przede wszystkim przejawów religijności i duchowości online, zanurzania się w cyberprzestrzeń oraz zastosowań sztucznej inteligencji w badaniach społecznych.

Co zainspirowało Panią do zostania naukowczynią?

Tę potrzebę czułam w zasadzie od najmłodszych lat. Bardzo chciałam zdobywać wiedzę i móc się nią dzielić. Inspirowali mnie też moi nauczyciele z pasją i ciekawością świata, których spotykałam na każdym etapie edukacji.

Jaki wpływ na otaczającą rzeczywistość wywiera Pani praca?

Coraz częściej żyjemy w pośpiechu, przebodźcowani, pod presją i wśród wysokich oczekiwań wysuwanych przez społeczeństwo, ale i nas samych. Winą za część tego stanu rzeczy obarcza się nowoczesną technologię, szczególnie media społecznościowe. Chcę się przyjrzeć i poznać, jak za ich pomocą można nieść dobro. Przykładem tych działań są chociażby moje badania nad duchowością i religijnością online.

Jak Pani rozumie pojęcie: zawód naukowca?

Uważność. Na świat, na człowieka. Potrzebę, by poddać się refleksji, zrozumieć. Nie mijać w pośpiechu, lecz być tu i teraz. Uczyć się i dzielić zdobytą wiedzą.

Wizerunek kobiety wiedźmy na tle lasu wygenerowany przez generatywną sztuczną inteligencjęWiedźma to kobieta w każdym wieku, blisko natury i jej cyklu. Czerpiąca mądrość od Matki Ziemi, ale też z wiedzy ludowej przodków i współczesnej nauki. Obraz wygenerowany za pomocą generatywnej sztucznej inteligencji przez dr Martę Jabłońską.

Więcej o pracy dr Marty Jabłońskiej

Marta Jabłońska: Metawersum – szanse i zagrożenia

Dr Marta R. Jabłońska: trudno teraz przewidzieć wszystkie skutki metawersum

Jakie będą skutki korzystania z nowego Facebooka? „Może się przyczynić do nasilenia problemów z nadużywaniem Internetu”

Obmacywanie online. Witaj w świecie nadużyć – Tygodnika Interia.

Slavic Witches and Social Media

Najnowsza książka dr Marty Jabłońskiej Slavic Witches and Social Media dostępna nakładem wydawnictwa Routledge.

Od wydawcy:

Slavic Witches and Social Media badają rolę mediów społecznościowych w praktykach duchowych współczesnych czarownic słowiańskich oraz przeprowadzają analizę porównawczą współczesnego neopogaństwa i katolicyzmu w Polsce.

Tom ten przedstawia świeże i wszechstronne spojrzenie na czarownice słowiańskie w kontekście rosnącej popularności religii neopogańskich i integracji mediów społecznościowych z praktykami religijnymi. Zgłębia współczesne czary w Polsce, w tym wybitną tradycję Wicca, wierzenia rodzimych Słowian z ich różnorodnym panteonem bóstw, rozbudowaną demonologię i głęboki szacunek dla natury, a także indywidualne, eklektyczne ścieżki. Książka ta, wykorzystując cyfrowe studium religii, bada, w jaki sposób neopoganie i katolicy włączają media społecznościowe do swoich duchowych podróży. Żywy portret słowiańskiej wiedźmy pozwala na głębsze zrozumienie ich wierzeń, praktyk i zaangażowania w media społecznościowe.

Publikacja przeznaczona jest dla badaczy zajmujących się socjologią religii, religią cyfrową i etnografią, zafascynowanych zgłębianiem magii ludowej i tradycji słowiańskich oraz ich wtapiania się w krajobraz cyfrowy. Jest to wnikliwe źródło informacji dla badaczy teologii, komunikacji i nowych mediów, a także dla wszystkich badaczy i osób, które podzielają zainteresowanie urzekającą dziedziną współczesnych czarownic i czarów.

Wizerunek kobiety wiedźmy na tle lasu wygenerowany przez generatywną sztuczną inteligencjęObraz wygenerowany za pomocą generatywnej sztucznej inteligencji przez dr Martę Jabłońską.

Dorobek naukowy

Materiał źródłowy: dr Marta Jabłońska (Wydział Ekonominczno-Socjologiczny)
Redakcja: Michał Gruda (Centrum Komunikacji i PR)

Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.