Nauka inspiruje – dr Karolina Rudnicka

Dr Karolina Rudnicka – doktor nauk biologicznych, specjalizująca się w biologii medycznej i mikrobiologii. Pasjonatka współpracy interdyscyplinarnej, międzyuczelnianej, posiadająca doświadczenie w realizacji projektów badawczo-wdrożeniowych, wdrożeniowych i tych skupiających się na badaniach podstawowych. Jest ambasadorką Science Hub i uczelnianą koordynatorką ds. tutoringu akademickiego. Autorka licznych publikacji naukowych, kilkunastu zgłoszeń patentowych i wdrożeń. Reprezentantka Uniwersytetu Łódzkiego w międzynarodowych sieciach badawczych, kierownik ponad 30 projektów badawczych, badawczo wdrożeniowych i tych realizowanych we współpracy z przedsiębiorstwami.

Dr Karolina Rudnicka na tle kolorowej różnorodność mikroorganizmów wewnątrz płytki Petriego. Tło wygenerowane za pomocą sztucznej inteligencji.

Karolina Rudnicka jest doktorem biologii. Wraz z zespołem prowadzi badania nad korzystnym i szkodliwym działaniem drobnoustrojów, biologicznymi badaniami bezpieczeństwa wyrobów medycznych (implantów kostnych) i skutecznością składników bioaktywnych m.in. wchodzących w skład suplementów i żywności. Prywatnie kolekcjonerka sztuki użytkowej lat 70-80, amatorka wędkarstwa i pasjonatka podróży.

Co zainspirowało Panią do zostania naukowczynią?

Cenię wolność i uniwersalność jaką daje praca naukowa. Z drugiej strony kluczowa jest dla mnie współpraca z ludźmi - przedstawicielami różnych dyscyplin naukowych. Uwielbiam pracę w zespołach interdyscyplinarnych. Oczywiście interakcje międzyludzkie mogą przynosić zarówno korzyści jak straty. Bardzo podobnie dzieje się na linii mikrob - człowiek. Liczba bakterii nas zasiedlających przewyższa ilość komórek budujących nasze ciała. Fascynuje mnie to jak ogromny wpływ drobnoustroje mają na nasze zdrowie, odporność czy samopoczucie.

Jaki wpływ na otaczającą rzeczywistość wywiera Pani praca?

W badaniach poszukujemy mechanizmów determinujących korzystny lub szkodliwy wpływ drobnoustrojów na nasze zdrowie. Weryfikujemy bezpieczeństwo wyrobów medycznych takich jak implanty kostne, czy składniki żywności. Opracowujemy szybkie testy diagnostyczne wykrywające drobnoustroje stanowiące zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi i zwierząt. Jako zespół stoimy na straży bezpieczeństwa i efektywności wyrobów medycznych czy suplementów diety zanim trafią na rynek. 

Jak Pani rozumie pojęcie: zawód naukowca?

Naukowiec to człowiek z pasją, kochający ludzi i współpracę z nimi. Dzielący się chętnie swoim doświadczeniem, wynikami badań. Człowiek wyważony, uczciwy i inspirujący młodych badaczy. Szukający rozwiązań, niedostrzegający barier. Do takiej definicji staram się dążyć.
 

Więcej o pracy dr Karoliny Rudnickiej

Polscy naukowcy, w tym biolodzy Uniwersytetu Łódzkiego, pracują nad implantem, który ma przyspieszyć gojenie uszkodzeń kości oraz działać przeciwzapalnie i przeciwdrobnoustrojowo. Badania mogą okazać się przełomowe dla rozwoju medycyny regeneracyjnej. Czytaj więcej...

Z innej planety: implant, który przyspieszy gojenie kości - audycja Polskie Radio RDC

Wsparcie badań nad innowacyjnym robotem do dezynfekcji pomieszczań szpitalnych Robo-UV 

Zrzeszenie Tutorów Uniwersytetu Łódzkiego

Ofeminin

Ekspertka Krajowej Rady Suplementów i Odżywek

Ambasador Science HUB

 

Dorobek naukowy

ORCID

Scopus

Google Scholar

Web of science

 

Materiał źródłowy: dr Karolina Rudnicka (Katedra Immunologii i Biologii Infekcyjnej, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska)
Redakcja: Michał Gruda (Centrum Komunikacji i PR)

Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.