Nauka inspiruje – prof. Piotr Chomczyński

Prof. Piotr Chomczyński jest liderem zespołu badawczego w Centrum Analiz, Modelowania i Nauk Obliczeniowych, profesorem w Katedrze Socjologii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego. W ramach grantów i stypendiów zagranicznych monitorował sytuację osób osadzonych w zakładach karnych i korekcyjnych w Meksyku. W wyniku swoich badań wypracował teorię kolektywnej trajektorii, która w inny, niż zachodnie modele, sposób tłumaczy wpływ środowiska, w jakim dorasta jednostka na jej decyzje odnośnie do zbudowania swojej biografii w oparciu o świat przestępczy.

Prof. Piotr Chomczyński na tle opuszczonego magazynu

Dr hab. prof. UŁ i ANS w Pile Piotr Chomczyński – socjolog, kryminolog, współredaktor najnowszego podręcznika do kryminologii PWN. Monitorował sytuację osób osadzonych w zakładach karnych i korekcyjnych w Meksyku. Uczestnik wielu stypendiów i projektów międzynarodowych (Meksyk, Honduras, Norwegia, Ekwador). Obecnie zaangażowany w międzynarodowy projekt badawczy „Crime in Latin America (CRIMLA)” finansowany w ramach grantu Norwegian Research Council.


Co zainspirowało Pana do zostania naukowcem? 

Odkąd pamiętam, przyswajanie nowych informacji przychodziło mi łatwo, lubiłem też dociekać związków przyczynowo-skutkowych pomiędzy obserwowanymi przeze mnie zjawiskami. Ponadto rozważania na temat natury otaczającej mnie rzeczywistości sprawiały mi frajdę. Tak narodził się pomysł, by zajmować się tym zawodowo.


Jaki wpływ na otaczającą rzeczywistość wywiera Pana praca?

Zajmuję się kryminologią empiryczną i przestępczością zorganizowaną w krajach Ameryki Łacińskiej. Prowadząc badania w Meksyku, skupiłem się na międzynarodowych organizacjach przestępczych, zauważając, że obserwowane tam zjawiska za jakiś czas pojawiają się w Europie, w tym również w Polsce. Można zatem mówić o możliwości przewidywania niektórych trendów w ramach przestępczości zorganizowanej w naszym kraju.


Jak Pan rozumie pojęcie: zawód naukowca? 

Rozumiem to jako pasję do poznawania nowych zjawisk i relacji pomiędzy nimi. Naukowiec to ktoś, kto tworzy, a najczęściej współtworzy nową wiedzę i stara się ją komunikować społeczeństwu. Uważam, że naukowcy mają służebną rolę wobec społeczeństwa, które płacąc podatki utrzymuje naukę i samych przedstawicieli nauki.

Więcej o pracy prof. Piotra Chomczyńskiego

 

Kryminologia. Teoria i praktyka

O teorii kolektywnej trajektorii 

"Our biographies are the same": Juvenile Work in Mexican Drug Trafficking Organizations from the Perspective of a Collective Trajectory; The British Journal of Criminology.

Dorobek naukowy

Research Gate
ORCID
LinkedIn
SCOPUS
Google Sholar

*Wyjaśnienie odnośnie do zdjęcia w tle. Jest to scenografia zainscenizowana w celu odtworzenia nielegalnego magazynu, a broń to rekwizyty filmowe.

Materiał źródłowy: dr hab. prof. UŁ Piotr Chomczyński (Katedra Socjologii Sztuki, Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny)
Redakcja: Michał Gruda (Centrum Komunikacji i PR)

Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.