Nauka inspiruje - dr Anna Barańska-Szmitko

Dzisiejsza bohaterka cyklu "Nauka inspiruje" interesuje się pojęciem wizerunku w mediach. Od wielu lat poświęca mu swoje naukowe życie. W ostatnim okresie zafascynowała się niebywałą popularnością youtuberów nie posiadających stosownego wykształcenia, lecz doradzających w zakresie zdrowia psychicznego (i uzyskujących efekty terapeutyczne wśród widzów!). Zainteresowanie to zaowocowało kolejnymi badaniami, a publikacja ich wyników nastąpi w najbliższych miesiącach. Większość twórców internetowych chciałoby znać warunki sukcesu w budowaniu autorytetu na platformach, którymi się posługują. Badania dr Anny Barańska-Szmitko będą cennym źródłem wiedzy, przyczyniającym się do zrozumienia tego mechanizmu.

Dr Anna Barańska-Szmitko na tle neonu przypominającego logo portalu YouTube

Dr Anna Barańska-Szmitko – komunikolożka, mediolingiwstka, pracownik naukowo-dydaktyczny Katedry Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Łączy w swojej pracy metody językoznawstwa i nauk społecznych. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się na badaniu wizerunku. Fascynują ją procesy komunikacyjne wpływające na konstrukcję dyskursu i wizerunku, zwłaszcza w nowych mediach. Obecnie skupia się na komunikowanej w mediach społecznościowych autentyczności polityków jako jednym z wymiarów wizerunku, ale też na autentyczności i autorytecie youtuberów doradzających w zakresie zdrowia psychicznego. Autorka dwóch książek i wielu artykułów naukowych, laureatka nagród naukowych i dydaktycznych.

Co zainspirowało Panią do zostanie naukowczynią? 

Nigdy nie marzyłam o żadnym konkretnym zawodzie, ale ciekawość świata, próba zrozumienia tego, co niezrozumiałe, przekonanie o dużym znaczeniu otwartości umysłu to ważne wartości, które przejęłam od Mamy, a dzięki Tacie cenię rzetelność i skrupulatność. Przy takiej inspiracji naukowa droga była dla mnie naturalnym wyborem.

Jaki wpływ na otaczającą rzeczywistość wywiera Pani praca?

Chciałabym, by w szkołach uczono o mediach na przedmiocie im poświęconym. W świecie rządzonym przez algorytmy, w dobie radości i krzywd wyrządzanych przez lajki, komentarze czy udostępnienia wiedza o wizerunku i mediach (społecznościowych) oraz świadomość ich działania pozwalają z nich korzystać na naszych własnych zasadach.

Jak Pani rozumie pojęcie: zawód naukowca?

Wykonywanie zawodu naukowca to dla mnie bardziej postawa niż konkretne czynności. Naukowiec chce poszerzać wiedzę, zadaje pytania i szuka na nie odpowiedzi, a także dzieli się swoimi ustaleniami z innymi. Naukowcem kieruje pasja i dociekliwość. 

 

Więcej o pracy dr Anny Barańskiej-Szmitko

 

Metody badań komunikacji i mediów

Wpływ słowa i obrazu na wizerunek osoby publicznej

Wizerunek felietonisty i sposoby jego werbalnego komunikowania

 

Dorobek naukowy

 

Google scholar

Researchgate

Academia

 

Materiał źródłowy: Dr Anna Barańska-Szmitko (Katedra Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, Wydział Filologiczny)
Redakcja: Sara Paszko, Michał Gruda (Centrum Komunikacji i PR)

Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.