Nauka inspiruje – dr Damian Jacenik

Dr Damian Jacenik prowadzi badania, które mogą w przyszłości przyczynić się do skutecznego leczenia poważnych chorób jelit. Jego systematyczne postępy zostały zauważone przez środowisko naukowe, co w 2023 r. zaowocowało znalezieniem się naszego bohatera w gronie finalistów Nagród Naukowych tygodnika Polityka. Dr Jacenik jest kierownikiem grantu Sonatina, uzyskał też finansowanie z Narodowego Centrum Nauki w ramach konkursów Etiuda i Preludium oraz stypendium START Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Jest autorem 35 publikacji z listy filadelfijskiej, w 14 z nich jest pierwszym autorem.

Dr Damian Jacenik na tle kolażu kolorowych komórek

Dr Damian Jacenik naukowo zajmuje się chorobami przewodu pokarmowego, takimi jak choroby zapalne jelit oraz nowotwory przewodu pokarmowego. Bada skuteczność immunoterapii oraz określa potencjał wykorzystania terapii celowanych w leczeniu chorób przewodu pokarmowego. Jest autorem kilku rozdziałów w książkach oraz licznych publikacji. Jego praca została doceniona m.in. przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej oraz tygodnik „Polityka”.

Co zainspirowało Pana do zostania naukowcem

To, co pociągało mnie i napędzało od zawsze do działania, to nieustająca ciekawość i chęć poznania tego, co nie jest widoczne gołym okiem. Zrozumienie często zawiłych procesów zachodzących w naszym organizmie oraz towarzyszące temu emocje podczas odkrywania ich przyczyn sprawiają, że ta praca to dla mnie przede wszystkim pasja.

Jaki wpływ na otaczającą rzeczywistość wywiera Pana praca?

Nieustanne poszerzanie wiedzy na temat patogenezy chorób przewodu pokarmowego jest istotnym wkładem nie tylko w rozwój nauki, ale wierzę, że przyczyni się w przyszłości do zaprojektowania nowych, bardziej efektywnych podejść terapeutycznych.

Jak Pan rozumie pojęcie zawód naukowca?

To poszukiwanie tego, co nieznane lub słabo poznane, a które może poprawić zdrowie, a nawet czasami zmienić życie niektórych ludzi. To sprawia, że z jednej strony czuje ciekawość podczas prowadzenia badań naukowych, a z drugiej niesamowitą odpowiedzialność w prowadzonych przeze mnie działaniach.

Więcej o pracy dra Damiana Jacenika

Dr Damian Jacenik finalistą Nagród Naukowych 2023

Dr Jacenik bada, czy pewne receptory są odpowiedzialne za ciężkie choroby jelit.

W poszukiwaniu przyczyn chorób jelit

Dorobek naukowy

ResearchGate
Web of science

Materiał źródłowy: dr Damian Jacenik (Katedra Cytobiochemii, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska)
Redakcja: Michał Gruda (Centrum Komunikacji i PR)

Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.