Nauka inspiruje – Dr Paweł Jarosiewicz

Dr Paweł Jarosiewicz wyróżnia się jako innowator w dziedzinie oczyszczania środowiska wodnego. Opatentował i wdrożył na rynek technologię usuwania fosforu z ekosystemów wodnych, za którą otrzymał m.in. złoty medal na prestiżowych targach innowacyjności Concorus Lepine w Paryżu. Jest założycielem Studenckiego Koła Naukowego Ekohydrologii oraz administratorem profilu popularyzującego wiedzę @ekohydrologia. Jego zaangażowanie zostało zauważone i uhonorowane medalem Universitas Lodziensis Alumno Laude Dignissimo za aktywność na rzecz Uniwersytetu Łódzkiego. Codziennie inspiruje rzesze studentów i młodych naukowców do lepszego dbania o nasze zasoby wodne.

Portret dra Pawła Jarosiewicza na tle meandrującej rzeki

Dr Paweł Jarosiewicz – specjalizuje się w ekohydrologii i biogeochemii. Zajmuje się procesami związanymi z oczyszczaniem środowiska wodnego poprzez Rozwiązania Bliskie Naturze. Jest zaangażowany w realizację Międzyrządowego Programu Hydrologicznego UNESCO. Aktywnie współpracuje z ośrodkami naukowymi z Włoch, Chin, Portugalii, Grecji, Tanzanii, Etiopii, Ekwadoru, Brazylii i Indonezji.
Laureat licznych nagród i wyróżnień w tym Plebiscytu Ekologicznego "Wspólna Zielona Przyszłość", organizowanego przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, w którym został nagrodzony za rozprawę doktorską. Kapituła konkursu doceniła złożony charakter pracy doktorskiej, obejmujący badania procesów odpowiedzialnych za obecność zanieczyszczeń w rzekach centralnej Polski oraz opatentowaną technologię BioKer do poprawy jakości środowiska wodnego. Przewodniczący polskiego oddziału młodych profesjonalistów International Association for Hydro-Environment Engineering and Research (IAHR). Od 2018 redaktor techniczny w międzynarodowym czasopiśmie Ecohydrology & Hydrobiology. Współautor 11 artykułów i dwóch podręczników naukowych.

Co zainspirowało Pana do zostania naukowcem? 

Przede wszystkim kontakt z inspirującymi naukowcami na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UŁ. Pamiętam, że kiedy oddałem swój licencjat, Profesor Bożena Bukowska, pozytywną i konstruktywną recenzją zachęciła mnie do prowadzenia dalszych badań. Następnie, wykłady prowadzone przez Profesora Macieja Zalewskiego, późniejszego promotora mojego doktoratu, pokazały mi celowość pracy naukowej i misję, którą winni jesteśmy realizować wobec globalnego społeczeństwa.

Jaki wpływ na otaczającą rzeczywistość wywiera Pana praca? 

Mam ten przywilej, że mój obszar badań, ekohydrologia, jest nastawiona na szukanie rozwiązań dla kompleksowych problemów związanych z wodą i środowiskiem. Technologie, które rozwijam dla poprawy jakości zasobów wodnych, spotykają się z zainteresowaniem otoczenia. Współpracuję blisko z przedsiębiorcami oraz lokalnymi społecznościami. Zajmuję się również popularyzacją nauki, szczególnie poprzez Studenckie Koło Naukowe Ekohydrologii, którym mam przyjemność się opiekować.

Jak Pana rozumie pojęcie: zawód naukowca? 

To przede wszystkim innowacyjność, rzetelność i otwartość. Dążenie do doskonałości w prowadzonych badaniach ale też pozytywne oddziaływanie na otoczenie. To również duża odpowiedzialność wobec społeczeństwa, które w znacznej części finansuje moją pracę.
 

Więcej o pracy dra Pawła Jarosiewicza

 

Studenckie Koło Naukowe Ekohydrologii

Wystąpienia w TVN24 w związku z zanieczyszeniem Odry

Takie skutki może mieć katastrofa ekologiczna Odry. "Temu już nie możemy zapobiec"

„O wodzie w zawodzie” – ekohydrolog

Dorobek naukowy

Materiał źródłowy: dr Paweł Jarosiewicz (Wydział Biologii i Ochrony Środowiska)
Redakcja: Michał Gruda (Centrum Komunikacji i PR)

Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.