Nauka inspiruje – prof. Dariusz Wardowski

Nauka inspiruje do odkrywania piękna matematyki i traktowania niektórych jej obiektów jak dzieł sztuki, przekonuje dr hab. Dariusz Wardowski prof. UŁ, który udowadnia powyższe stwierdzenie, badając obiekty o strukturze fraktalnej. Nasz dzisiejszy bohater bardzo chętnie dzieli się swoim zamiłowaniem do matematyki ze studentami oraz uczniami szkół średnich. Poza królową nauk, uwielbia życie na wsi, bliskość z przyrodą oraz spędzanie czasu z własną rodziną.

prof. Dariusz Wardowski na kolorowym tle z fraktalami

prof. Dariusz Wardowski - matematyk, informatyk, autor publikacji z zakresu analizy nieliniowej, metrycznych i topologicznych metod punktu stałego, zastosowań w teorii równań różniczkowych i całkowych. Pasjonat pracy ze studentami. Uwielbia życie na wsi i bliskość z przyrodą. Lubi uprawiać sport i warzywa. Jest dumnym tatą trzech córek. Ma psa, dwa koty i dziesięć zielononóżek kuropatwianych.

Co zainspirowało Pana do zostania naukowcem? 

Fascynacja matematyką pojawiła się w wyniku kontaktu z innymi matematykami, zwłaszcza tymi, których po raz pierwszy spotkałem jeszcze jako student. Matematyka to dość osobliwa dyscyplina, 
w której nie tylko jako naukowcy coś odkrywamy, ale również definiujemy nowe pojęcia i obiekty. 
W pewnym sensie więc tworzymy – a to jest bardzo uzależniające, w tym oczywiście pozytywnym znaczeniu.

Jaki wpływ na otaczającą rzeczywistość wywiera Pana praca? 

Jednym z zadań matematyki jest dostarczanie modeli do opisu zachodzących zjawisk w wielu różnych obszarach nauki, w szczególności w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych. Część wyników moich badań dotyczy różnorakich typów równań różniczkowych i całkowych, których zadaniem jest opisywać zachodzące zjawisko i modelować jego zachowanie. Jeden z moich rezultatów został wykorzystany przez innych matematyków do równania modelującego rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę zakaźną COVID-19.  Z kolei moje ostatnie badania na temat iterowanych układów odwzorowań dotyczą obiektów mających strukturę fraktalną (widoczne na zdjęciu). Odgrywają one istotną rolę w zastosowaniach i są przede wszystkim ewidentnym dowodem na to, że matematyka jest piękna, a niektóre jej obiekty można traktować jak dzieła sztuki.

Jak Pan rozumie pojęcie: zawód naukowca?

Praca naukowca jest bardzo wymagająca i trudna. Tutaj nie ma drogi na skróty. Niejednokrotnie dziesiątki poświęconych godzin nad danym problemem, to kolejne odkrywanie jednego z tysiąca sposobów na “nie wynalezienie żarówki”. Zawód ten oferuje nieograniczone możliwości związane z odkrywaniem i tworzeniem, a każdy nawet najmniejszy sukces może być powodem do wielkiego zadowolenia.
 

Obraz przedstawia fraktale autorstwa prof. Dariusza WardowskiegoFraktale autorstwa prof. Dariusza Wardowskiego w opracowaniu graficznym Macieja Andrzejewskiego

Więcej o pracy prof. Dariusza Wardowskiego

Obraz przedstawia fraktale autorstwa prof. Dariusza WardowskiegoFraktale autorstwa prof. Dariusza Wardowskiego w opracowaniu graficznym Macieja Andrzejewskiego


Obraz przedstawia fraktale autorstwa prof. Dariusza Wardowskiego
Fraktale autorstwa prof. Dariusza Wardowskiego w opracowaniu graficznym Macieja Andrzejewskiego

Dorobek naukowy

W 2022 i w 2023 r. prof. Dariusz Wardowski znalazł się na liście Uniwersytetu Stanforda, Wydawnictwa Elsevier, SciTech Strategies w gronie 2% najczęściej cytowanych naukowców na świecie biorąc pod uwagę cytowania za ubiegły rok.

Google scholar
Orcid 
Scopus

Materiał źródłowy: dr hab. Dariusz Wardowski prof. UŁ (Wydział Matematyki i Informatyki, Katedra Analizy Nieliniowej)
Redakcja: Michał Gruda (Centrum Komunikacji i PR)

Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.