UNIWERSYTET ZAWSZE OTWARTY

Godło Polski
UNIWERSYTET ZAWSZE OTWARTY

Uniwersytet Zawsze Otwarty to jeden z kluczowych programów współpracy Uniwersytetu Łódzkiego ze szkołami. Realizowany na naszej uczelni już od kilkunastu lat, ma na celu pokazanie uczniom, jak wygląda studiowanie w praktyce.  

UŁ jest zawsze otwarty dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej - dla uczniów liceów i techników, którzy być może wkrótce przekroczą progi naszej uczelni. Przyszli studenci mogą zapisywać się na wybrane zajęcia i zobaczyć np., czym różni się wykład od ćwiczeń i dlaczego to nie to samo co lekcja. Zajęcia w ramach UZO niejednokrotnie rozbudzają w młodych ludziach pasje naukowe, które potem kontynuują i rozwijają już na studiach. 

MNOGOŚĆ I RÓŻNORODNOŚĆ ZAJĘĆ

W laboratorium na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, podczas zajęć „Molekularne nożyczki DNA”, uczniowie mają możliwość samodzielnego przeprowadzenia rozdziału krótkich fragmentów DNA, uzyskanych w wyniku trawienia kwasu nukleinowego enzymami restrykcyjnymi, oraz ich wizualizacji za pomocą promieniowania ultrafioletowego. 

Podczas wykładu na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UŁ pt. „Badania etnograficzne w biznesie. Przykład antropologii projektowania”, uczniowie poznają specyfikę badań etnograficznych i ich użyteczność na gruncie biznesowym, w oparciu o przykłady z zakresu antropologii projektowania (Design Anthropology). Ta dziedzina nauki pozwala na rozpoznanie szczegółowych potrzeb i oczekiwań społecznych w celu tworzenia nowych przedmiotów codziennego użytku (między innymi mebli, samochodów, telefonów, stron internetowych). 

Wydział Zarządzania UŁ proponuje „Homoresponsabilis”-  symulacyjną grę biznesową, która pozwala wcielić się w rolę przedsiębiorcy. Podczas gry zespoły uczniów, działające jako przedsiębiorstwa, są wystawione na działanie różnych sytuacji rynkowych wymagających podejmowania szybkich i odpowiedzialnych decyzji.  

Wydział Filologiczny UŁ zaprasza na zajęcia do sali kinowej, która na co dzień służy studentom filmoznawstwa. Uczniowie mają możliwość obejrzenia wybranego filmu oraz jego analizy, dzięki wstępowi pracownika UŁ i podczas dyskusji po projekcji. 

Spotkanie w języku angielskim? Nie ma problemu. Zapraszamy na Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ na zajęcia „Alternative Realities in North-American TV Series”, podczas których można dowiedzieć się, w jaki sposób motyw istnienia rzeczywistości równoległych do naszej, wykorzystywany jest w amerykańskich serialach telewizyjnych.

SPOTKANIA MAŁE I DUŻE

Niektóre spotkania z uczniami w ramach UZO odbywają się w małych grupach – jak np. zajęcia „Emocje - przyjaciel czy wróg?” na Wydziale Nauk o Wychowaniu UŁ. Spotkanie z uczniami ma charakter warsztatowy z wykorzystaniem metod interaktywnych. 

Ale zdarzają się również spotkania, podczas których publiczność wypełnia całą aulę. Pokazy doświadczeń na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ z zaciekawieniem ogląda blisko 150 uczniów. 

Pokaz na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ

Małgorzata Załęczna, Wicedyrektor III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Bełchatowie mówi:

Z Uniwersytetem Łódzkim współpracujemy już od kilku lat. Przed pandemią nasi uczniowie uczestniczyli w zajęciach na różnych wydziałach uczelni. Zawsze wracali z Łodzi bardzo zadowoleni, pod wrażeniem możliwości, jakie daje zdobywanie wiedzy na UŁ.
Kilka razy gościliśmy też naukowców i studentów z kół naukowych UŁ w naszej szkole. Organizowali pokazy i warsztaty dla uczniów. W czasie pandemii korzystamy z zajęć z udziałem naukowców UŁ w formie zdalnej, która również się sprawdza.  
Uczniowie bardzo cenią sobie stały kontakt z uczelnią. To dla nich okazja, by spojrzeć na dany przedmiot, którego uczą się w szkole, z innej, dojrzalszej perspektywy. Niejednokrotnie dzięki zajęciom organizowanym przez UŁ odkrywają w sobie nowe zainteresowania czy pasje, które w przyszłości, po ukończeniu studiów na UŁ, mogą stać się ich sposobem na życie. Wiem, że właśnie te spotkania skłoniły niejednego ucznia mojej szkoły do podjęcia studiów na UŁ.

UNIWERSYTET ŁÓDZKI WYJAZDOWO

Uniwersytet Łódzki stara się przyjmować zaproszenia na lokalne imprezy naukowe organizowane przez szkoły.
Nasi pracownicy i studenci prowadzą zajęcia i pokazy na powietrzu.

Mężczyzna na Pikniku Naukowym
 

DLA MŁODSZYCH UCZNIÓW

Zajęcia w ramach UZO skierowane są głównie do uczniów liceów i techników, ale zdarza się nam gościć na UŁ również uczniów szkół podstawowych. 

Młodsi pasjonaci nauki mogą skorzystać z warsztatów „Kgałhmhwzwnćue? - czyli kilka słów o szyfrowaniu wiadomości” na Wydziale Matematyki i Informatyki UŁ. W trakcie zajęć uczą się wybranych sposobów szyfrowania i odszyfrowania danych, a następnie, wykorzystując nabytą wiedzę, rozwiązują zagadki matematyczne.   

Na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ, podczas zajęć „Planowanie i kontrola wydatków, czyli o sile zarządzania własnymi pieniędzmi. Sztuka odkładania pieniędzy na wyznaczony cel”, uczniowie poznają sposoby kontrolowania swoich wydatków i uczą się mądrego budowania bezpieczeństwa finansowego.

RÓWNIEŻ DLA NAUCZYCIELI

UZO - co do zasady - to program skierowany do uczniów. Nie zapominamy też jednak o nauczycielach, do których również, co jakiś czas przesyłamy propozycję spotkań na UŁ.   

Przy okazji wydania darmowej publikacji „Pytania o Unię Europejską. Vademecum dla młodzieży” na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ, dr Tomasz Kamiński spotkał się z nauczycielami przedmiotu wiedzy o społeczeństwie i tłumaczył, w jaki sposób można wykorzystać publikację podczas pracy na lekcji. 

OTWARTY NA AKTUALNE POTRZEBY SZKÓŁ

Jeśli w ofercie zająć proponowanych w ramach programu UZO szkoła nie znajduje tematu, który interesowałby jej uczniów, czekamy na Państwa propozycje. Szeroka tematyka prowadzonych na UŁ badań daje nam możliwość dopasowania zakresu zajęć do aktualnych potrzeb.  

Za przykład niech posłużą zajęcia na temat amerykańskiego systemu wyborczego, które przeprowadziliśmy dla jednego z łódzkich liceów w roku wyborów prezydenckich w USA. 

NOWOŚCI W OFERCIE UZO

Od 2020 r. zajęcia w ramach UZO realizowane są również przez Filię UŁ w Tomaszowie Mazowieckim i Biuro Karier UŁ.

W ofercie Filii znajduje się np. wiele ciekawych tematów poświęconych lasom. Uczniowie mają okazję poznać aktualny stan bioróżnorodności w lasach, wynikające z niej korzyści oraz potrzebę jej ochrony wobec pojawiających się zagrożeń.

Warsztaty z trenerami z Biura Karier UŁ to z kolei sposób na poznanie swoich mocnych stron i identyfikacje swoich zasobów, a w konsekwencji, zwiększenie świadomości swojego potencjału. Biuro Karier UŁ poradzi także, czym kierować się przy wyborze pracodawcy, jakich błędów unikać w CV i co zrobić, żeby wypaść dobrze podczas rozmowy kwalifikacyjnej. 

OTWARTY TROCHĘ MNIEJ

Do 2020 r. prowadziliśmy blisko 90 różnych zajęć w roku akademickim. Po wybuchu pandemii, biorąc pod uwagę bezpieczeństwo uczniów i wykładowców, zawiesiliśmy zajęcia na wydziałach i w znacznym stopniu przeszliśmy na formę zdalną, przez co realizujemy ich nieco mniej. Po prostu wiele tematów wymaga jednak bezpośredniego kontaktu wykładowcy z uczniami.  

Aby nie tracić kontaktu z uczniami, uruchomiliśmy na Facebooku stronę Studiuj z nami. Przedstawiamy tam ofertę uczelni przez pryzmat dokonań członków społeczności UŁ - studentów, nauczycieli akademickich i absolwentów. Prezentujemy ich działania, sukcesy, pasje naukowe. Pokazujemy, czym się zajmują i co ich interesuje. Mamy nadzieję, że zachęci to uczniów do dołączenia do społeczności #UniLodz.
Można nas znaleźć również w innych mediach społecznościowych. 

MĄDRZE DLA EDUKACJI Z WYDAWNICTWEM UNIWERSYTETU ŁÓDZKIEGO

Prowadzona przez Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego facebookowa grupa „Mądrze o Edukacji” stanowi platformę wymiany dobrych praktyk na polu edukacji i wychowania dzieci i młodzieży. Jej misją jest dzielenie się informacjami i pomysłami, angażowanie pedagogów we wspólne działania oraz prowadzenie dyskusji poszerzającej kompetencje pedagogiczne i promującej jakość edukacji.

Grupa skupia pedagogów, nauczycieli, wychowawców oraz wszystkie osoby zainteresowane innowacyjną edukacją oraz kreatywnymi technikami pracy z uczniem.

Inspiracją do powstania grupy była koncepcja „edukacji dla mądrości” amerykańskiego psychologa Roberta J. Sternberga, przygotowująca do samodzielności, rozwijająca umiejętność krytycznego myślenia i propagująca wykorzystanie potencjału ucznia, aby osiągał on lepsze wyniki.

CHCESZ NAS ODWIEDZIĆ?

Drzwi UniLodz są otwarte dla licealistów przez cały rok akademicki.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą tematów proponowanych przez poszczególne Wydziały. Po kliknięciu na nazwę danego Wydziału pokażą się aktualnie proponowane tematy. Klikając w wybrany temat - rozwija się jego opis oraz informacje na temat formy zajęć, czasu trwania zajęć oraz dopuszczalne liczby uczestników.

Aby umówić się na zajęcia na Uniwersytecie Łódzkim należy wypełnić formularz i przesłać go na adres: promocja@uni.lodz.pl.

W razie pytań, zapraszam do kontaktu:
Joanna Arndt-Mordzak, joanna.mordzak@uni.lodz.pl, 504 828 823, 42 635 41 77

Prosimy nie zgłaszać na zajęcia większych grup, niż dopuszczalna liczba uczestników (zgłoszenia takie nie będą rozpatrywane).

 

Pliki do pobrania