STREFA KULTURY #UNILODZ

Godło Polski
STREFA KULTURY #UNILODZ

KULTURA NA #UNILODZ

Na Uniwersytecie Łódzkim kultura zajmuje szczególne miejsce. Wierzymy bowiem, że choć jest wszechobecna, to nie została nam dana raz na zawsze – należy o nią dbać i ją rozwijać, należy ją „uprawiać”. W końcu dzisiejsze pojęcie „kultura” pochodzi od łacińskiego czasownika „colere”, co pierwotnie znaczyło „uprawiać rolę”. 

Kultura zapośrednicza nasze rozumienie świata i dzięki niej – podobnie jak dzięki nauce –„umysły stają się bogatsze, poglądy mędrsze, upodobania wyszlachetnione, rozmowy bardziej ożywcze”.

A przynajmniej tak twierdził pierwszy rektor UŁ prof. Tadeusz Kotarbiński. (Nie)materialne przejawy i wytwory kultury odnajdujemy zarówno w codziennych gestach jak i w dziełach wielkich artystów czy współdziałaniach instytucji kultury.

ART&SCIENCE

Szczególne miejsce w kulturze zajmuje dla nas tzw. obszar Art&Science, czyli przestrzeń, w której sztuka spotyka się z nauką. Sztuka czerpie z nauki na rozmaite sposoby – może być dla artystów inspiracją, która poszerza horyzont widzenia i tworzy świeże spojrzenie na rzeczywistość. 

Na mariażach nauki i sztuki korzysta również szerokie grono odbiorców – wystawy czy performanse nieraz bywają przecież okazją do zapoznania się z wynikami badań, które prowadzą naukowcy. Dzięki temu, że nauka może być pokazywana i popularyzowana przez sztukę, coraz więcej ludzi ma szanse poznać działalność naukową również naszych ekspertów z UŁ.

Przykładem działania Art&Science jest eksperymentalne słuchowisko artystyczne Dystans nieograniczony.

FESTIWALE

Łódź to kreatywne miasto, które wypełnia festiwalowa energia. Uniwersytet Łódzki angażuje się we współdziałania z organizatorami Fotofestiwalu w Łodzi i Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja.  

Nasi naukowcy ściśle współpracują z artystami i wcielają się w role kuratorów wystaw. Prowadzą również spotkania popularyzatorskie, podczas których uczestnicy zyskują nowe spojrzenie na wiele spraw i uwalniają swoje umysły. Jesteśmy również gościnni – chętnie użyczamy naszych uniwersyteckich przestrzeni na potrzeby wydarzeń kulturalnych! 

Utrzymujemy i rozwijamy serdeczną współpracę m.in. z:

  • Fotofestiwalem
  • Festiwalem Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja

AKTUALNOŚCI KULTURALNE

SPOTKANIA

Uniwersytet Łódzki to miejsce spotkań z autorytetami ze świata kultury - noblistami, filmowcami czy dziennikarzami. Wielowymiarowe rozmowy prezentują różne punkty widzenia, z których artyści patrzą na kulturę, swoje dokonania i otaczający ich świat.

Gościliśmy m.in. Olgę Tokarczuk, Umberto Eco, Grażynę Torbicką i Pawła Edelmana, Andrzeja Sapkowskiego, Andrzeja Stasiuka czy Monikę Sznajderman. Większość ze spotkań rejestrujemy i można je znaleźć na uniwersyteckim kanale YouTube.

Organizujemy również cykliczne spotkania, np. Obiecane inspiracje.

PORTAL KULTURA.UNI.LODZ.PL

Pierwsza zasada Uniwersytetu Łódzkiego: pracownicy i studenci wchodzą na wydarzenia kulturalne ze zniżką!

Portal kultura.uni.lodz.pl powstał, by podzielić się ze studentami i pracownikami UŁ kulturalnymi propozycjami w dobrej cenie. Współpracujemy z łódzkimi instytucjami kultury, które oferują zniżki na spektakle, koncerty, seanse filmowe czy festiwale. Wiele zniżek dotyczy również osób towarzyszących, można więc spędzić miło czas w większym gronie.

Jak zacząć?

  • wejdź na portal kultura.uni.lodz.pl i zaloguj się poprzez Centralny System Logowania – tak jak do USOSa (studenci) lub na Portal Pracowniczy (pracownicy)
  • wybierz interesujące Cię wydarzenie i zarezerwuj bilety dla siebie i znajomych
  • sprawdź skrzynkę mailową – dostaniesz wiadomość ze szczegółami oferty i potwierdzeniem rezerwacji
  • idź do kasy danego teatru, kina lub klubu. Pokaż maila i kup zniżkowe bilety. Pamiętaj, że oferty są ograniczone czasowo!
  • baw się dobrze na spektaklu, filmie czy koncercie.

Nie krępuj się – oznaczaj nas na Instagramie @unilodz: #uwolnijumysł #UŁ i #UniLodz
I na koniec – pamiętaj by zaglądać na stronę kultura.uni.lodz.pl regularnie. Nowe oferty od partnerów mogą pojawić się w każdej chwili.

PODCASTY O KULTURZE

Rozmowy o estetycznej i funkcjonalnej przestrzeni, a może kultura, która koi? Polecamy nasze kulturalne podcasty - także poza rokiem akademickim!

Podcasty UŁ dostępne są na platformach:

BLOG I FILMY O KSIĄŻKACH ORAZ WYDARZENIA CZYTELNICZE

Aktualne zagadnienia i problemy otaczającej nas rzeczywistości oraz dyskusje wokół nich są przedmiotem tekstów publikowanych w prowadzonym przez Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego blogu, a także filmów realizowanych przez nas i umieszczanych w wydawniczym kanale YT. Autorzy różnych profesji, eksperci, społecznicy, specjaliści, wywodzący się z różnorodnych środowisk, komentują tu bieżące wydarzenia, przedstawiają własny punkt widzenia oraz odnoszą się do publikowanych na Uniwersytecie Łódzkim książek.

Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego organizuje również różnorodne wydarzenia czytelnicze: spotkania w instytucjach kultury, klubokawiarniach, księgarniach, podczas zajęć łódzkich uniwersytetów trzeciego wieku oraz w przestrzeni wirtualnej. Jest też obecne na festiwalach literackich i targach książki. Część wydarzeń jest rejestrowana, a nagrania można znaleźć na kanale YouTube WUŁ.