Oprócz klasycznie rozumianych wystaw (malarstwa, fotografii, rzeźby oraz innych form sztuki) Uniwersytet Łódzki angażuje się również w tworzenie instalacji artystycznych. Przy ich powstawaniu wykorzystywane są różne środki wyrazu, jakimi dysponuje współczesna sztuka: dźwięk, wideo czy performance. Stawiamy na działania o charakterze eksperymentalnym, dzięki czemu powstają nowatorskie i niebanalne projekty popularyzujące naukę i naukowców Uniwersytetu Łódzkiego. Realizacjom tym poświęcone są programy towarzyszące, których tematyka stanowi kontekst przewodniego motywu twórczego.
Ciekawość i odwaga to dwie z wartości, którymi kierujemy się w działaniach, dlatego dzięki instalacjom odkrywamy różne rodzaje działalności artystycznej, która poza wrażeniami czysto estetycznymi niesie znaczenia społeczne i pomaga w zrozumieniu nauki. Do tego zachęcamy w uniwersyteckich wydarzeniach art&science.
LISTA INSTALACJI
czas i miejsce trwania instalacji: 12 kwietnia (wernisaż o godz. 18.30) – 1 czerwca w uniwersyteckiej Galerii Wozownia 1/5 (ul. Franciszkańska 1/5)
kuratorka: dr Izabela Jurczyk (ASP w Łodzi)
opis: Celem przedsięwzięcia artystyczno-naukowego celem jest przybliżenie najmłodszym odbiorcom tematyki genetyki, biobankowania i badań populacyjnych. Projekt z obszaru art&science realizują wspólnie młodzi twórcy z Instytutu Projektowania Graficznego ASP i badacze z Pracowni Biobank, Katedry Biologii Nowotworów i Epigenetyki UŁ. Współpraca zaowocowała m.in. powstaniem dwojga bohaterów – Gienia i Helisi, którzy prowadzą młodych odbiorców projektu przez świat genetyki i mogą stać się inspiracją dla dzieci do dalszego zdobywania wiedzy. Pomogają w tym przygotowane na potrzeby wystawy wielkoformatowe obiekty i interaktywne druki. „To jest GENialne” zapewnia świetną zabawę i pozwala spędzić czas na edukacyjnych dociekaniach.
strona projektu: przejdź do strony projektu
czas i miejsce trwania instalacji: 20 maja 2023 r. (wernisaż o godz. 16.00) – 15 czerwca 2023 r., Galeria Uniwersytetu Łódzkiego Wozownia 1/5 (ul. Franciszkańska 1/5)
Skład zespołu:
- koncepcja projektu: Jolanta Sławińska-Ryszka
- opracowanie kuratorskie: Magdalena Kreis
- zespół kreatywny: Magdalena Kreis, Jolanta Sławińska-Ryszka, Magdalena Kaliszewska-Henczel, Marta Nowacka, Łukasz Orzechowski
- konsultacje merytoryczne: prof. Krzysztof T. Szmidt (Wydział Nauk o Wychowaniu UŁ), dr Beata Marcinkowska (Instytut Edukacji Artystycznej ASP w Łodzi)
- aranżacja przestrzeni: Magdalena Kreis, Marta Nowacka, Katarzyna Jasińska
- instalacja dźwiękowa: Magdalena Kreis, Marta Nowacka, Maciej Fornal
- warsztat design thinking dla edukatorek i i edukatorów: dr Monika Just
- współpraca przy prototypowaniu przestrzeni: studenckie koło naukowe „ACoTo?” przy Katedrze Pedagogiki Wieku Dziecięcego Wydziału Nauk o Wychowaniu UŁ (Julia Grzegorczyk, Iga Lebkuchen, Weronika Marchwiak, Marika Marciniak, Oliwia Milaszewska, Aleksandra Prokopczyk, Katarzyna Rochowczyk, Wiktoria Rudzińska, Gabriela Witkowska)
- przygotowanie programu towarzyszącego: Magdalena Kaliszewska-Henczel, Marta Nowacka, Łukasz Orzechowski, Marta Szymczyk, Beata Marcinkowska
opis: PYTAJNIK to instalacja artystyczna, która w oparciu o naukowe zagadnienia i treści wybrane z książek prof. Krzysztofa J. Szmidta i prof. Elżbiety Płóciennik „Myślenie pytajne. Teoria i kształcenie” oraz „Edukacja do samodzielności. Warsztaty z dociekań filozoficznych. Teoria i metodyka” prof. Aldony Pobojewskiej. w twórczy sposób przedstawia różnorodne aspekty myślenia pytajnego.
strona projektu: przejdź do strony projektu
czas i miejsce trwania instalacji: 14 kwietnia (premiera o godz. 18.00) w Mediatece MeMo; słuchowisko można znaleźć na stronie Radia Kapitał (przejdź do strony Radia)
twórczynie:
- artystka Justyna Banaszczyk aka FOQL
- radioznawczyni dr Natalia Kowalska-Elkader (UŁ)
opis: „Dystans nieograniczony” to eksperymentalne słuchowisko, które w kolażowej i poetyckiej formie opowiada o sobie samym i poszukuje odpowiedzi na pytanie czym właściwie jest. Opracowany przez artystkę i badaczkę projekt dźwiękowy bezpośrednio nawiązuje do tradycji eksperymentalnej radiofonii, a w szczególności polskiej eksperymentalnej radiofonii. Powstały z inicjatywy Uniwersytetu Łódzkiego projekt jest kolejnym przedsięwzięciem realizowane w obszarze art&science.
strona projektu: przejdź do strony projektu