PSIA KOŚĆ

Godło Polski
PSIA KOŚĆ

UŁ ZWIERZAKOM W POTRZEBIE

Od ponad dziesięciu lat prowadzimy na UŁ akcję „Psia Kość!”. To coroczna listopadowa zbiórka darów dla łódzkiego schroniska dla zwierząt.

Co roku, przez cały listopad w kilkudziesięciu punktach UŁ, m.in.:

ustawiamy oznakowane pudła na dary. Można wrzucać do nich wszystko, czego potrzebują czworonogi ze schroniska, a więc opakowania karmy (zwłaszcza specjalistycznej), a także koce i ręczniki. Przydają się również akcesoria - metalowe miski czy smycze (nieautomatyczne).
Schronisko nie przyjmuje natomiast kołder, poduszek, materacy, gąbek, dywanów, wykładzin, śpiworów czy odzieży.

Przez 12 edycji akcji „Psia Kość” zebraliśmy ponad 6 ton karmy, a także koce, leki, zabawki i akcesoria potrzebne psom i kotom.

W czerwcu 2019 r. odbyła się edycja specjalna akcji, mająca na celu edukowanie i uświadamianie w kwestii adopcji bezdomnych zwierząt, odczarowanie mitów na jej temat, a także przedstawienie różnych możliwości pomocy. W jej ramach zorganizowaliśmy spotkanie z przedstawicielami Schroniska dla Zwierząt w Łodzi, Załogi Bulldoga i Fundacji Kocia Mama, a nasza studentka, specjalizująca się w dogoterapii, opowiedziała o wpływie psów na redukcję stresu u ludzi.

KAŻDA POMOC MA ZNACZENIE

Największą potrzebą zwierząt przebywających pod opieką schroniska jest oczywiście odpowiedzialny dom. Dlatego adopcja to bezcenny podarunek, najlepszy z możliwych. Ale poza nowym domem, pierwszą ważna potrzebą jest karma - karma bytowa dobrej jakości. Dlaczego dobrej jakości? Bo nie jest prawdą, że pies czy w kot w schronisku zje cokolwiek. Wręcz przeciwnie. Te zwierzęta są w ogromnym stresie, a wtedy apetyt maleje i niektórym psom czy kotom musimy podstawiać pod nos naprawdę smakowite kąski, żeby zechciały zjeść. Tłumaczyć nie trzeba przy tym, że brak apetytu i apatia to pierwszy krok do np. pojawiania się chorób, a przecież dopuścić do tego nie chcemy. 

mówi Marta Olesińska, dyrektor Schroniska dla Zwierząt w Łodzi, i dodaje: 

Inna sprawa, że niektóre zwierzęta przebywające w schronisku dopiero co były w domu i tam być może karmione były rarytasami, więc trudno im przestawiać się na małowartościową karmę. I ostatnia rzecz, ale chyba najważniejsza - dobra karma to zdrowie, to wartość odżywcza, ale też energetyczna, to witaminy i minerały. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby zwierzęta jadły dobrą, wartościową karmę z dużą zawartością mięsa. Z tego powodu obdarowując naszych podopiecznych należy kierować się zasadą: nie ilość się liczy, a jakość. Lepiej podarować karmy mniej, ale niech będzie dobra, niż przekazać karmy dużo, ale tej kiepskiej jakości. W listopadzie 2021 r. w schronisku przebywało około 260 psów i 70 kotów. Przy takiej liczbie zwierząt, dzienne zapotrzebowanie na karmę to około… 200 kg! Każda pomoc ma więc znaczenie. Podopieczni łódzkiego schroniska mają to szczęście, że naprawdę wiele osób prywatnych, szkół, instytucji pamięta o nich i regularnie wspiera schronisko chociażby poprzez przekazywania karmy, a zwłaszcza w okresie zimowym. Tak też jest ze społecznością Uniwersytetu Łódzkiego, za co ogromnie dziękujemy i jesteśmy bardzo wdzięczni. Karma bytowa dobrej jakości i tekstylia (koce, ręczniki, prześcieradła) - to poza adopcją zwierzaka bardzo ważna pomoc.   

podsumowuje dyrektor Olesińska.

Cieszy nas, że społeczność UŁ może dzięki akcji Psia kość! dołożyć swoją cegiełkę do pomocy bezdomnym zwierzętom. Wiemy, jak ważne jest to wsparcie i na pewno będziemy kontynuować naszą inicjatywę. Przyłączamy się do podziękowań dyrektor Schroniska: 

Ogromnie Państwu dziękujemy za kolejną edycję akcji Psia kość! Dziękujemy również wszystkim, którzy dołączyli się do zbiórki i w ten sposób wsparli podopiecznych schroniska. Taka pomoc jest bardzo ważna i potrzebna. W imieniu własnym oraz wszystkich podopiecznych Schroniska dla Zwierząt w Łodzi jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję.

BRAWO WY!

Społeczność UŁ, nasza społeczność, to niesamowici ludzie, dzięki którym co roku wyjeżdżają do schroniska busy wypełnione po sam dach darami dla czworonogów. Dziękujemy naszym studentom, pracownikom, podopiecznym Przedszkola UŁ, uczniom Publicznego Liceum UŁ i British International School Of The University of Lodz za zaangażowanie. Podziękowania kierujemy też do Politechniki Łódzkiej, która w 2020 roku dołączyła do naszej akcji i zebrała prawie 100 kg karmy. Brawo Wy!

Bardzo nas cieszy, że nasza inicjatywa się rozwija. „Psia kość” to już nie tylko coroczne zbiórki darów - otrzymujemy sygnały, że akcja jest inspiracją do adopcji zwierzaków ze schroniska.

Podsumowanie akcji w 2023 r.