Różnorodność badań prowadzonych na Uniwersytecie Łódzkim jest ściśle powiązana z rozwojem współpracy akademickiej podejmowanej przez naukowców UŁ. Oprócz badań indywidualnych istotną rolę odgrywają porozumienia, a także umowy o współpracy uniwersyteckiej i naukowej o zasięgu globalnym, regionalnym oraz te prowadzone w ramach projektów i sieci interdyscyplinarnych z innymi instytucjami prowadzącymi badania. Głównym celem badań jest identyfikacja trendów społecznych, ekonomicznych i kulturowych w skali globalnej oraz rozwój właściwych dziedzin badawczych.
Naukowcy Uniwersytetu Łódzkiego prowadzą badania w szerokim zakresie dyscyplin w ramach nauk humanistycznych, ścisłych i przyrodniczych oraz społecznych.
- Archeologia
- Filozofia
- Historia
- Językoznawstwo
- Literaturoznawstwo
- Nauki o kulturze i religii
- Nauki o sztuce
- Matematyka
- Nauki biologiczne
- Nauki chemiczne
- Nauk fizycznych
- Informatyka
- Nauki o ziemi i środowisku
- Ekonomia i finanse
- Geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna
- Nauki o bezpieczeństwie
- Nauki o komunikacji społecznej i mediach
- Nauki o polityce i administracja
- Nauki o zarządzaniu i jakości
- Nauki prawne
- Nauki socjologiczne
- Pedagogika
- Psychologia
PRIORYTETOWE OBSZARY BADAWCZE UNILODZ
Prowadzimy badania naukowe w trzech interdyscyplinarnych priorytetowych obszarach badawczych (POB), odpowiadających na potrzeby społeczeństwa, gospodarki, biznesu i medycyny, z którymi człowiek ma kontakt każdego dnia. Żaden człowiek nie jest samotną wyspą. Pozostaje w relacjach i powiązaniach, które nie są obojętne dla jego zdrowia psychicznego, możliwości kreacyjnych i poznawczych, a także dla jego otoczenia. Badamy te połączenia i ich naturę, aby lepiej zrozumieć świat i rozwiązywać jego problemy.
(Mikro)Społeczności wobec wyzwań cywilizacyjnych w dobie globalizacji. Zrównoważony rozwój. Kapitał społeczny i generacyjny. Inkluzja. Tożsamość. Więzy. Rewitalizacja. Badania związane z człowiekiem i jego funkcjonowaniem
Badamy społeczno-ekonomiczne aspekty zarządzania środowiskiem przyrodniczym i społecznym w mieście, odwołujące się zarówno do potrzeb estetycznych lokalnej społeczności, jak i do globalnych problemów związanych z ekologią i ekonomią. Konsekwentnie budujemy międzynarodowe partnerstwo naukowe na rzecz aktywnego i zdrowego starzenia się. Zajmujemy się badaniami nad miastem i procesami rewitalizacji, przede wszystkim w obrębie organizmu Łodzi. Z ogromną dozą empatii analizujemy sytuację osób bezdomnych, opracowujemy wnioski wspierając akcje pomocowe.
Badania obejmujące nauki ścisłe i przyrodnicze widziane przez pryzmat człowieka - jego bezpieczeństwa, zdrowia, a także zagrożeń, którym musi sprostać w dzisiejszym świecie
W odpowiedzi na palące potrzeby medycyny prowadzimy badania nad nanocząsteczkami i nowymi związkami syntetycznymi dla innowacyjnych terapii pod kątem przyszłych zastosowań klinicznych. W trosce o bezpieczeństwo jednostki i społeczności bierzemy udział w międzynarodowych inicjatywach mających na celu wypracowanie procedur i stworzenie systemów szkolenia służb w zakresie zagrożeń terrorystycznych CBRN. Prowadzimy jeden z najlepszych w Polsce niemedycznych Biobanków, który powstał w wyniku przeprowadzenia projektu „TESTOPLEK: Rola transporterów oporności wielolekowej w farmakokinetyce i toksykologii”.
Fuzja metod właściwych dla nauk biologicznych, nauk o Ziemi i środowisku oraz nauk humanistycznych w celu prowadzenia badań w zakresie różnorodności genetycznej i kulturowej społeczeństw i środowiska basenu Morza Śródziemnego
Egzemplifikacją tego obszaru są obecne i przyszłe interdyscyplinarne działania Ceraneum, czyli międzywydziałowego centrum badawczego nad historią i kulturą basenu Morza Śródziemnego o ogromnym potencjale naukowym, rozpoznawalnego na arenie międzynarodowej. W ten obszar wpisują się dodatkowo m.in. wielkoskalowe badania zespołu oceanologów UniLodz nad różnorodnością biologiczną i ewolucją kręgowców wodnych Atlantyku i Pacyfiku oraz wiodący udział zespołu Katedry Ekohydrologii i Ekologii Stosowanej pod auspicjami UNESCO w opracowywaniu i koordynacji innowacyjnych rozwiązań systemowych z zakresu ekohydrologii dla trwałego i zrównoważonego zarządzania zasobami środowiska.