Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego to jedna z czołowych oficyn akademickich w Polsce. Od lat oddaje w ręce czytelników nie tylko specjalistyczne publikacje, ale i treści popularnonaukowe. 

Oficyna współpracuje zarówno z przedstawicielami UŁ, jak i autorami spoza uczelni: reprezentantami innych ośrodków akademickich, również z zagranicy, a także praktykami. Realizuje przedsięwzięcia o zasięgu krajowym – publikuje specjalistyczne i popularnonaukowe serie wydawnicze, których program kształtowany jest przez rady reprezentujące różnorodne środowiska – oraz międzynarodowym (np. koedycje realizowane z Instytutem Literackim w Paryżu).

Naszym celem jest także pielęgnowanie lokalnej tożsamości. Przy współpracy z Centrum Badań Żydowskich UŁ publikujemy judaica związane z historią łódzkich Żydów. Wydajemy także publikacje poświęcone Łodzi. Upowszechniamy je, współpracując z łódzkimi instytucjami, takimi jak: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ŁDK czy Biblioteka Miejska w Łodzi.

Wydawnictwo UŁ rozwija także współpracę partnerską z największymi mediami lokalnymi i krajowymi, m.in. radiem TOK FM, Radiem Łódź, Gazetą Wyborczą, Polityką, Newsweekiem, magazynem Wiedza i Życie, magazynem Focus. Dla swoich projektów zdobywa cenne patronaty, a ambasadorami publikacji są często znane osobistości świata kultury i polityki. Ambasadorami publikacji są często znane osobistości ze świata kultury i polityki.

Strategicznym partnerem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego jest Polska Agencja Prasowa, która prowadzi branżowy serwis dla samorządowców – www.samorzad.pap.pl. W jego obszarze Wydawnictwo tworzy serwis zatytułowany Akademia UŁ. Działa on na rzecz transferu wiedzy, dzięki czemu autorzy związani z Uniwersytetem Łódzkim publikują artykuły eksperckie adresowane do samorządowców, decydentów, działaczy i społeczników.